logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Astronomický tábor na Vlčkové v červenci 2011.06.09 07:10

Letní astronomický tábor na Vlčkové Zlínská astronomická společnost pořádá už od roku 1988 každoročně letní astronomický tábor. První ročníky se konaly na skautské základně na Držkové, od roku 1992 se tábory pravidelně konají na Vlčkové.

Místo tábora na kraji lesa za Vlčkovou, necelých 20 kilometrů od Zlína, poskytuje slušné podmínky pro astronomická pozorování a zároveň je pěkným koutem pro tábor na mýtině, z jedné strany les, z druhé louka a hned vedle tábora protéká potok, ubytování ve stanech s dřevenou podsadou.

Astronomický tábor patří každý rok k vyvrcholení činnosti astronomických kroužků probíhajících na půdě zlínské hvězdárny. Aby děti mohly pozorovat, tak je večerka stanovena až na půlnoc, ovšem budíček je také později, až v devět hodin ráno. Dá se říci, že na táboře platí krédo chléb a hry. Tím chlebem je astronomie, které se věnují dopolední hodiny při přednáškách a jiné výuce. A potom od podvečera do půlnoci, někdy i o hodinku déle, při pozorování oblohy. Začátečníci, i ti, kteří třeba do kroužků nechodili, se mohou krůček po krůčku seznámit s taji na obloze za pomoci instruktorů. Ti pokročilejší si také přijdou na své při náročnějších pozorováních. Odpoledne je věnováno hrám. Na každé odpoledne je připravena jiná hra, při které si táborníci mohou zasoutěžit, vyzkoušet svoji sílu, obratnost nebo důvtip. Během dne dojde i na ten skutečný chléb, jídlo, které se připravuje v táborové kuchyni. Po všech jídlech během dne ještě následuje druhá večeře pro pozorovatele, aby jim nevyhládlo.

Termín konání tábora je stanoven zpravidla tak, aby pozorování příliš nerušil svit Měsíce. Letos tábor začíná v neděli 17. července a končí v sobotu 30. července. Pokud se chcete přihlásit, máte věk od 11 do 18 let, tak máte ještě možnost, ani nemusíte být ze Zlína. Více viz www.zas.cz/astrotabor.php

  Chlachula Josef   Zobrazeno: 3243x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce