logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Dragon nad Central Parkem
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Fotogalerie: Srpnové poerupční soumraky 2011.08.22 10:00

Poerupční soumraky v srpnu 2011Jsou tomu již dva roky, kdy Českou republiku uchvátila série výrazných, krásných a atypicky zabarvených soumraků či rozbřesků. Jakmile Slunce zapadlo (či než vyšlo), obloha nezačala obvyklým způsobem tmavnout, ale nad západním obzorem se rozsvítil jakýsi nachový či karmínový "mrak", který k obzoru přecházel do syté rudo-oranžové záře připomínající vzdálený požár na obzoru. Před dvěma lety se o tyto dramatické pestrobarevné jevy naposledy postaral prach ze sopky Saryčev na Kurilských ostrovech. Nyní, v srpnu tohoto roku, nám přináší stejné divadlo prach došlý pravděpodobně ze severovýchodu Afriky.

Aktualizováno: 4. října 2011, 23:49 SELČ.

Prach (nejspíš) přivál z Afriky

Jak to tak vypadá, letošní sopečné erupce provázejí vícero nebeských jevů. Zatímco koncem jara se o kal ve vysokém ovzduší postaraly sopky Grímsvötn (Island) a Puyheue (Chile) a daly vzápětí "grády" červnovému zatmění Měsíce, o barvy při současných sumracích a rozbřescích není nouze pravděpodobně díky i tak nenápadné a veřejnosti neznámé sopce Nabro. Ta totiž leží na severovýchodu Afriky v podlouhlém přímořském státu Eritrea poblíž jižního cípu Rudého moře. K hlavní erupci došlo 13. června 2011 po sérii poměrně silných zemětřesení (největší mělo sílu 5.7 Richterovy škály). Vzápětí se do ovzduší vzedmul objemný oblak sopečného popela, jeho část dosáhla do stratosférické výše okolo 15 km a vydala se na milost větrným poryvům. Díky jejich "vlídnému" směru se ještě menší část tohoto popela po dvou měsících dostala i nad územi střední Evropy. V sobotu 13. srpna se obloha při soumracích a rozbřescích poprvé rozzářila nad sousedním Německem...

Mimo prach ze sopky Nabro je za současnými atmosférickými jevy také (a vlastně především) písek ze Sahary, který při silném proudění z jihu doputoval nad velkou plochu Evropy. Snímek.

Jak dlouho (a jestli vůbec ještě) uvidíme v následujících dnech podobné úkazy, nelze říci jistě. Přesto se vyplatí za posledních vlahých letních večerů vydržet ještě nějakou tu půlhodinku navíc a nechat se unést soumrakem.

Další položka hlásící konec světa?

Může se zdát, že se v posledních letech s poerupčními soumraky doslova "roztrhl pytel". Žel se toho s velkou vášní chytají nadšenci fenoménu 2012. Přesto je na vině a zároveň na tom nese zásluhu svět internetu, díky němuž máme informace o některých jevech mnohdy daleko dříve, než k nim dojde. Seismologové prezentují svá data několikrát denně, snímky ze zajímavých úkazů od "náhodných" svědků obletí během pár minut celý svět a pak již stačí čekat, že se jím budeme moci nabažit i v našich končinách. Světovým primátem nové doby v tomto ohledu byla v roce 2008 malá, leč silně čadící aljašská sopka Kasatochi. I když podobné úkazy spojené s erupcí nějakých sopek byly často pozorovány i ve značně hlubší minulosti, lidé buď neznali jejich příčinu nebo nebyli vybaveni technikou, která by jim ve velkém pomohla úkaz nasnímat a nevěnovali tomu tak nadšenou pozornost jako v posledních letech. Dnes má člověk přístup k poměrně levným a kvalitním digitálním fotoaparátům a následně (či předtím) i k internetu.

Pošlete nám své snímky

Níže najdete fotogalerii snímků došlých do redakce. Jsou řazeny sestupně podle data pořízení od nejnovějších po nejstarší. Pokud máte také snímky poerupčních soumraků z letošního srpna, můžete nám je zaslat do redakce na adresu info@astro.cz. Pro zveřejnění v galerii prosíme, abyste nezapomněli uvádět své celé jméno, datum pořízení snímku (do závorky, zda šlo o ranní, nebo večerní jev), místo pozorování, případně i poznámku k pozorování (okolnosti, fotografická technika). Za došlé snímky děkujeme!

Za upozornění na současné poerupční soumraky děkujeme Martinu Popkovi, nýdskému fotografovi (nejen) atmosférických úkazů.


Fotografie čtenářů

Foto: Petr Horálek Foto: Petr Horálek Jméno: Petr Horálek
Datum: 3. října 2011 (večer)
Místo: Ondřejov, AsÚ AVČR
Poznámka: Opět výrazný paprskovitý soumrak s typickými nachovými a sytě oranžovými barvami. Výrazná mezera téměř přesně nad západním obzorem, kde bylo aerosolu méně.

Další snímky

[1]

Foto: Michael Kročil Foto: Michael Kročil Jméno: Michael Kročil
Datum: 3. října 2011 (večer)
Místo: Třebíčsko
Poznámka: Dnes večer 3. října byl pozorovatelný rozptyl slunečního světla na prachových částicích. Přikládám dvě fotky. Nikon D 90, iso 400 F 7,1 čas 1/30, 3. října večer v 19:01. Zaujala mě "díra " v té žluté kaši, jsou přes ni vidět kondenzační stopy letadel (horní snímek).
Foto: Roman Szpuk Foto: Roman Szpuk Jméno: Roman Szpuk
Datum: 15. září 2011 (večer), 16. září (ráno)
Místo: Churáňov, meteorologická stanice
Poznámka: Včera večer (15. září; obrázek [1]) jsem si opět počíhal na poerupční soumrak. Krepuskulární paprsky byly ještě působivější, bohužel zase ta fotka nic moc, nejsem s to na tom anemometru v opičí poloze držet foťák dostatečně pevně. Ráno (16. září, snímky nalevo) to bylo lepší, ale krepuskuláry byly slabší. Pás oranžového zbarvení byl ale nádherný. Na jeho detailu je mezi smrky skryt "atomový hřib" Temelína. Všiml jsem si večer, že se tenhle jev tvoří možná až nad cirry, někde ve výšce kolem 6 600 metrů nad stanicí (podle našeho radaru). Domnívám se tak podle purpurového zbarvení cirrů, které už vstupovaly do stínu. Tou dobou byly ještě krepuskulární paprsky dobře pozorovatelné.

Další snímky

[1]

Foto: Vilém Heblík Foto: Vilém Heblík Jméno: Vilém Heblík
Datum: 15. září 2011 (večer, 19:30 SELČ)
Místo: Česká Lípa
Poznámka: Použitá technika: Canon EOS 1100D. V posledních dnech lze znovu pozorovat barevné sopečné soumraky nebo rozbřesky, které jsou někdy doprovázeny i krepuskulárníni paprsky. Ty bylo možné pozorovat také dnes večer. Tentokrát byly paprsky spíše slabší než některé výrazné v Srpnu a vizuálně pozorovatelné jen zhruba 5 minut kolem 19:30. První snímek v 19:29 při exp. 1/200 s, ISO-400 a f/5,6, druhý snímek v 19:32 při exp. 1/125, ISO-400 a f/5,6, třetí snímek je stejný jako druhý, má však upraven jas a kontrast.

Další snímky

[1]

Foto: Petr Horálek Foto: Petr Horálek Jméno: Petr Horálek
Datum: 15. září 2011 (večer)
Místo: Ondřejov, Astronomický ústav AVČR
Poznámka: Dnešní poerupční soumrak byl nesmírně zajímavý. Nejdříve se zjevily slabé krepuskulární paprsky, hlavně na pravé polovině západního obzoru. Poté tato část oblohy chytla poměrně sytý karmínový nádech. Zdálo se, jakoby Slunce nasvěcovalo jen severozápadní polovinu oblohy, zatímco ta jihozápadní měla obyčejné soumračné barvy. (Nejspíše) vulkanický prach byl rozložen ve vrstvě nad severozápadní polovinou oblohy ze směru mého pozorovacího stanoviště. Foceno Canonem 550D, obj. Tamron 18-200 mm. ISO 100, 200; f/3,5 - 4,5; expozice kolem 1/100 s. Vytažen kontrast v InfranView. Celou fotogalerii si můžete prohlédnout na Facebooku.
Foto: Roman Szpuk Jméno: Roman Szpuk
Datum: 15. září 2011 (ráno)
Místo: Churáňov, meteorologická stanice
Poznámka: Zbarvení bylo nádherné i dnes ráno. Bohužel krepuskulární parsky nejsou tak efektní. Tentokrát jsem si vylezl až na anemometr a foťák si opřel, aby byl snímek ostřejší.
Foto: Roman Szpuk Jméno: Roman Szpuk
Datum: 14. září 2011 (večer)
Místo: Churáňov, meteorologická stanice
Poznámka: Myslím, že poerupční soumraky pokračují. Nyní zase trochu intenzivněji. Tento snímek jsem pořídil dnes večer z meteorologické stanice na Churáňově, bohužel není tak ostrý, trochu jsem tím hnul...
Foto: Petr Horálek Jméno: Petr Horálek
Datum: 14. září 2011 (večer)
Místo: Ondřejov, Astronomický ústav AVČR
Poznámka: Při dnešním soumraku byly patrné i krepuskulární paprsky. Foceno Canonem 550D, obj. Tamron 18-200 mm. ISO 100, 200; f/3,5 - 4,5; expozice kolem 1/100 s. Vytažen kontrast v InfranView. Celou fotogalerii si můžete prohlédnout na Facebooku.
Foto: Petr Horálek Foto: Petr Horálek Jméno: Petr Horálek
Datum: 12. září 2011 (večer)
Místo: Ondřejov, Astronomický ústav AVČR
Poznámka: Po přechodu fronty se na pročištěné soumračné obloze znovu ukázaly syté karmínové barvy typické pro rozptyl slunečního světla na částečkách sopečného popela vysoko v atmosféře. Foceno Canonem 550D, obj. Tamron 18-200 mm. ISO 100, 200; f/3,5 - 4,5; expozice kolem 1/100 s. Vytažen kontrast v InfranView. Celou fotogalerii si můžete prohlédnout na Facebooku.
Foto: Martin Popek Jméno: Martin Popek
Datum: 29. srpna 2011 (večer)
Místo: Nýdek
Poznámka: Další snímky na ukazy.astro.cz.
Foto: Petr Horálek Foto: Petr Horálek Jméno: Petr Horálek
Datum: 28. srpna 2011 (večer)
Místo: Ondřejov, Astronomický ústav AVČR
Poznámka: Krepuskulární paprsky zmizely, ale syté karmínové barvy hlavně při pokročilém soumraku krásně barvily celý západní horizont. Foceno Canonem 550D, ISO 200, f/4, exp. 1/60. Obj. Tamron 18-200 mm.
Foto: Ladislav Nyč Foto: Ladislav Nyč Jméno: Ladislav Nyč
Datum: 26. srpna 2011 (večer, 20:12 - 20:13 SELČ)
Místo: Náchod - Lipí
Poznámka: Pozoroval jsem letošní nádherně barevné srpnové západy často, ale jen z terasy RD . K vyfocení jsem se dostal vlastně náhodou až tento pátek, cestou z údolí řeky Metuje na autobusovou zastávku Lipí. Fotky jsem pořídil jenom mobilním telefonem (fotoaparát jsem s sebou v tom okamžiku bohužel neměl), obrázek pan1 (horní) je složen ze dvou a na pozadí obou snímků jsou samozřejmě naše nejvyšší hory - Krkonoše. Fotoaparát: MT Samsung Galaxy S II.
Foto: Milan Zigo Foto: Milan Zigo Jméno: Milan Zigo
Datum: 26. srpna 2011 (večer, 20:10 - 20:30 SELČ)
Místo: Česká Lípa
Poznámka: Posílám své záběry dnešního večerního poerupčního soumraku. Už krátce po západu Slunce bylo možné velmi zřetelně celý jev pozorovat. Kásná podívaná! Použitá technika: Fotoaparat Canon EOS 1000 D. ISO 200 -1600,clona 5,6 - čas 1/40 - 1/80 s.

Další snímky

[1]

Foto: Vilém Heblík Jméno: Vilém Heblík
Datum: 26. srpna 2011 (večer, 20:14 SELČ)
Místo: Pardubice
Poznámka: Dnešní večerní vulkanický a písečný soumrak nebyl na Pardubicku tak výrazný jako ráno, přesto však nabídl pěkně zabarvený západní obzor včetně krepuskulárních paprsků. Přiložený snímek je opět panorama složené ze tří snímků (exp. 1/100 s, ISO-800, f/6,3). Použitá technika: Canon EOS 1100D. Snímky byly pořízeny v Pardubicích z mostu přes Labe mezi místními částmi Svítkov a Rosice nad Labem.
Foto: Lenka Samková Foto: Lenka Samková Jméno: Lenka Samková
Datum: 26. srpna 2011 (večer, okolo 20:20 SELČ)
Místo: Radonice u Kadaně
Poznámka: Pořízeno fotoaparátem Kodak EasyShare CX7300.

Další snímky

[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Foto: Pavel Spurný Foto: Pavel Spurný Jméno: Pavel Spurný
Datum: 26. srpna 2011 (ráno, před 6:00 SELČ)
Místo: Kunžak
Poznámka: Na snímcích jsou patrné výrazné krepuskulární paprsky při rozbřesku. Že šlo o celooblohový jev, ukazují širokoúhlé záběry ([1] a [2] níže). Na snímku dole je pak "vějíř" antikrepuskulárních paprsků, tedy paprsků na opačné straně oblohy, než vycházelo Slunce. Snímky jsou pořízené na hvězdárně v Kunžaku foťákem Canon EOS 550D s objektivy Canon E-FS 18-55mm a FE Sigma 3.5/8mm.

Další snímky

[1], [2], [3]

Foto: Pavel Stolbenko Jméno: Pavel Stolbenko
Datum: 26. srpna 2011 (ráno, před 6:00 SELČ)
Místo: České Budějovice

Další snímky

[1]

Foto: Michael Kročil Jméno: Michael Kročil
Datum: 26. srpna 2011 (ráno)
Místo: Třebíčsko
Poznámka: Snímek zacycuje svítání 26. srpna na silnici mezi Třebíčí a Jadernou elektrárnou Dukovany. Foceno přes sklo autobusu.
Foto: Vilém Heblík Foto: Vilém Heblík Foto: Vilém Heblík Foto: Vilém Heblík Jméno: Vilém Heblík
Datum: 25. srpna 2011 (večer kolem 20:20 SELČ), 26. srpna 2011 (ráno kolem 5:40 SELČ)
Místo: Pokřikov (okr. Chrudim)
Poznámka: Večer 25. srpna jsem poprvé po erupci eritrejské sopky Nabro pozoroval soumrak zabarvený sopečným prachem a pouštním pískem v atmosféře i s poměrně výraznými krepuskulárními paprsky, které sice nedosahovaly příliš velké výšky nad obzorem, ale byly snadno rozeznatelné na první pohled (viz horní panorama z 20:22 SELČ, složené z několika snímků při expozici 1/80 s, ISO-800 a cloně f/6,3).

Jak se však ukázalo později, večerní soumrak byl spíše jen malou pozvánkou na velké představení, které se odehrálo při rozbřesku následující den ráno. Že svítání nabídne další zajímavé atmosférické jevy bylo patrné již krátce po 5. hodině, krepuskulární paprsky se pak začaly objevovat krátce před půl šestou a za krátko změnily ve velmi výrazné paprsky, které rozbíhaly jako vějíř do všech stran, paprsek, který směřoval přímo nahoru od obzoru, byl v jednu chvíli pozorovatelný až téměř v zenitu. Vzniklou scenérii vhodně doplnil srpek Měsíce nad východním obzorem. Kromě několika samostatných fotografií jsem se opět pokusil také o panorama složené z několika snímků, pořízené v 5:40 SELČ (exp. 1/100 s, ISO-800, f/6,3), lehce upraven kontrast snímků. Použitá technika: Canon EOS 1100D

Další snímky

[1], [2]

Foto: Lenka Samková Jméno: Lenka Samková
Datum: 25. srpna 2011 (večer, 20:28 SELČ)
Místo: Radonice u Kadaně
Poznámka: Pořízeno fotoaparátem Kodak EasyShare CX7300.

Další snímky

[1]

Foto: Tomáš Dobrovodský Jméno: Tomáš Dobrovodský
Datum: 24. srpna 2011 (večer, 20:00 SELČ)
Místo: Trnavá Hora, Slovensko
Poznámka: Tak tento večerný súmrak bol doslova fantastický. Výrazné luče siahali až k zenitu a s pribudajúcim súmrakom sa skracovali. Fotene približně o 20:00 SELČ, v tej dobe bolo Slnko už skoro 15 minut pod obzorom. Fotoaparát CANON 400D. Trnavá Hora (okr. Žiar nad Hronom, Slovensko) 500 m.n.m.
Foto: Milan Krúpa Foto: Milan Krúpa Jméno: Milan Krúpa
Datum: 23. srpna 2011 (večer, 20:33 SELČ)
Místo: Hněvanice
Poznámka: Obě fotografie byly pořízeny 23. 8. 2011 ve 20:33 SELČ ve vesnici Hněvanice (asi 10km severně od Milevska). Ta tmavší fotka byla pořízena s expozičním časem 1/8 sekundy. Ta světlejší měla trochu delší expozici (1/2,5 s). Jinak byly nastavené expoziční hodnoty stejné (ISO=80; clona=2.8; bez zoomu) Použitý foťák: Panasonic DMC-FZ7.
Foto: Jan Sládeček Foto: Jan Sládeček Jméno: Jan Sládeček
Datum: 23. srpna 2011 (večer)
Místo: Praha
Poznámka: Včera jsem zkusil vyfotit večer západ Slunce z balkonu. Lokalita Praha 4-Hodkovičky, 23.8., 19:25 a 20:24, fotoaparát Olympus FE-310. Na prvním snímku je zřetelný Bishopův kruh (necelý, část Slunce je již zahrytá). Na duhém a třetím snímku jsou patrné krepuskulární paprsky.

Další snímky

[1]

Foto: Martin Popek Jméno: Martin Popek
Datum: 23. srpna 2011 (večer)
Místo: Bystřice
Poznámka: Vulkanický západ a výraznými krepuskulárními paprsky. Převzato z galerie ukazy.astro.cz.

Další snímky

[1], [2]

Foto: Petr Horálek Foto: Petr Horálek Jméno: Petr Horálek
Datum: 23. srpna 2011 (večer)
Místo: Ondřejov, Astronomický ústav AVČR
Poznámka: Dnešní soumrak byl opravdu jedinečný. Krepuskulární paprsky rozptýlené na prachu z popela sopky Nabro začaly "svítit" už kolem 20:10 SELČ. Jak soumrak postupoval, paprsky postupně pohltily celý západní obzor. Nejvýraznější z nich dokonce končily v nadhlavníku. Přímo nad jižním obzorem pak šly dva paprsky přímo rovnoběžně s obzorem! (Snímky [5], [7]). Krepuskulární paprsky vznikly na bouřkové oblačnosti v Německu. Foceno Canonem 550D, obj. Tamron 18-200 mm. ISO 100, 200; f/3,5 - 4,5; expozice kolem 1/100 s. Vytažen kontrast v InfranView. Celou fotogalerii si můžete prohlédnout na Facebooku.

Další snímky

[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Foto: Juraj Kasala Foto: Juraj Kasala Jméno: Juraj Kasala
Datum: 21. srpna 2011 (ráno, ~5:20 SELČ)
Místo: Malá Fatra, Slovensko
Poznámka: Fotil som na Veľkom Krivni, 1709 m n. m., lokator JN99ME, pohorie Malá Fatra, Slovenská republika. Fotoaparát Nikon 90; Foto 1 - 5:13 SELČ, Foto 2 - 5:31 SELČ.
Foto: Michael Kročil Foto: Michael Kročil Jméno: Michael Kročil
Datum: 20. srpna 2011 (večer, 20:28 SELČ)
Místo: Třebíč
Poznámka: Po uveřejnění fotek na Vašich stránkách jsem si vzpomněl, že jsem v tu dobu taky fotografoval. Nikon D90, čas 1/40, iso 200, F4,5, žádné úpravy. Foceno z Třebíče, Lesní ulice, volný výhled na severozápad.
Foto: Ladislav Hrabák Foto: Ladislav Hrabák Jméno: Ladislav Hrabák
Datum: 20. srpna 2011 (večer)
Místo: Hustopeče nad Bečvou
Poznámka: Foceno ve 20 h 30 min, čekal jsem na přelet ISS.
Foto: Ivan Žigo Jméno: Ivan Žigo
Datum: 20. srpna 2011 (večer)
Místo: Partizanské, Slovensko
Foto: Jiří Šíp Foto: Jiří Šíp Jméno: Jiří Šíp
Datum: 20. srpna 2011 (večer)
Místo: Zábřeh na Moravě
Poznámka: Večerní fota západního obzoru, obloha zbarvená prachem ze sopky Nabro. Digitální fotoaparát SONY DSC-H7. Stránky autora. Poznámka redakce: Poerupční soumrak je zde kvůli kratším expozicím poměrně nevýrazný, ale povšimněte si na horní fotce výrazného slunečního sloupu.
Foto: Libor Judas Foto: Libor Judas Jméno: Libor Judas
Datum: 20. srpna 2011 (večer)
Místo: Praha, Petřínská rozhledna
Poznámka: Přeju hezký večer a posílám obrázek z Petřínské rozhledny. Krepuskulární stíny byly cca 15 minut pořád na stejném místě, mraky přitom prakticky žádné od obzoru k obzoru nebyly. Technické údaje: Panasonic DMC-FX12 (kompakt), -1 EV, žádné další úpravy. Náhodná návštěva rozhledny. Prohlédnout si také můžete snímek západu Slunce pořízený přes Nikon D40 + AF-S DX 18-55, f=55 mm, ISO 200, korekce osvitu -3 EV, 1/2500 s, f/8, zmenšeno v MaxView, žádné dodatečné úpravy barev.
Foto: Petr Horálek Foto: Petr Horálek Jméno: Petr Horálek
Datum: 20. srpna 2011 (večer)
Místo: Ondřejov, Astronomický ústav AVČR
Poznámka: Poerupční soumrak začal být nápadný již asi půl hodiny po západu Slunce. Díky čistému ovzduší byl pomerně výrazný, zeména pak krepuskulární paprsky nad severozápadním obzorem způsobené střední oblačností v Německu. Foceno Canonem 550D, obj. Tamron 18-200 mm. ISO 100, 200; f/4,5; expozice kolem 1/40 s. Vytažen kontrast v InfranView. Celou fotogalerii si můžete prohlédnout na Facebooku.

Další snímky

[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Foto: Martin Popek Foto: Martin Popek Jméno: Martin Popek
Datum: 18. srpna 2011 (večer)
Místo: Nýdek
Poznámka: Vulkanický západ a výraznými krepuskulárními paprsky. Úkaz možná způsobil popel z eritrejské sopky Nabro. Převzato z galerie ukazy.astro.cz.


Zdroje:
[1] Atoptics.wordpress.com: Vocanic twilights again (Claudia Hinz, anglicky)
[2] Galerie na Ukazy.astro.cz

Související:
[1] Sarychev Peak: Vulkanické soumraky nad Českou republikou - fotogalerie čtenářů (Petr Horálek)
[2] Fotogalerie barevných soumraků po erupci Sarychev Peak na Spaceweather.com
[3] Sarychev Peak aneb Velký rozruch kolem třetí výrazné sopečné erupce (Petr Horálek)
[4] Prach sopky Mt. Redoubt pravděpodobně přinese narudlé soumraky (Petr Horálek)
[5] Fotogalerie barevných soumraků po erupci Kasatochi na Spaceweather.com
[6] Záhadný temný zub během zatmění Měsíce v srpnu (Petr Horálek, o vlivu sopky Kasatochi na zatmění Měsíce)
[7] Velký rozruch kolem malé sopky (Pavel Gabzdyl, o sopce Kasatochi)
[8] Za neobvyklým zbarvením večerní oblohy je sopka na Aljašce (Petr Kubala)
[9] Výstava atmosférických úkazů na pardubické hvězdárně (Petr Horálek)

  Horálek Petr   Zobrazeno: 7704x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce