logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Objevte vesmír vysokých energií - soutěž pro středoškolské studenty 2011.09.26 10:00

Logo soutěže Evropská kosmická agentura ESA zve studenty středních škol z členských zemí k účasti v soutěži "Explore the high-energy Universe", zaměřené na zkoumání vysokoenergetických dějů ve vesmíru. Soutěžící si mohou vybrat ze čtyř projektů zaměřených na družici Evropské kosmické agentury INTEGRAL gamma-ray Observatory. Hlavní cenou v každé ze čtyř vyhlášených kategorií je účast a presentace soutěžní práce na "9th INTEGRAL science workshop" v Paříži v říjnu 2012. Soutěž bude probíhat do 31. března 2012.

Tato soutěž je součástí oslav 10. výročí činnosti vědecké kosmické observatoře INTEGRAL.

Studenti budou v roli vědců, inženýrů a astronomů, jejichž vynalézavost a dovednost umožnila vývoj této vesmírné mise, která studuje některé z nejsilnějších a nejzvláštnějších dynamických procesů ve vesmíru.

Představa sondy Integral na oběžné dráze Zájemci o zapojení do soutěže si mohou vybrat ze čtyř samostatných projektů, které umožňují využití různých dovedností a znalostí. Každý projekt bude posuzován ve 3 věkových kategoriích: do 13 let, 14 -16 roků věku a 17 - 19 roků věku. Celkový vítěz každého projektu, ve všech třech věkových kategoriích, obdrží hlavní cenu - zájezd do Paříže a účast na "9th INTEGRAL science workshop" v říjnu 2012. Každý účastník soutěže obdrží certifikát potvrzující jeho účast v soutěži "Explore the high-energy Universe".

Přehled soutěžních projektů:

Project 1: Observe variable stars with your own telescope
In this project students will use their own small telescopes to make observations of the variable stars. Students can then compare their own observations with data taken by the optical telescope on the INTEGRAL space observatory.
Informace o projektu

Project 2: Research - discover the central region of our Galaxy
For this project students will investigate INTEGRAL observations of the dynamic centre of our Galaxy, the Milky Way, looking for clues to determine which exotic high-energy sources are present.
Informace o projektu

Project 3: Design your own high-energy astrophysics mission
Working in small teams students will design their own mission to investigate the most powerful phenomena in the Universe. In this project students will look at every aspect of planning a space mission, including, determining the science aims of the mission and designing the spacecraft and scientific payload.
Informace o projektu

Project 4: Build your own INTEGRAL spacecraft
Students undertaking this project will build a scale-model of the INTEGRAL spacecraft using materials of their choice.
Informace o projektu

Vyhlášení vítězů soutěže bude 31.května 2012.

Soutěž je otevřená pro všechny středoškolské studenty z členských a spolupracujících států ESA, Ruska a USA. Podmínkou účasti v soutěži je studium některé střední školy ve školním roce 2011-2012.

Další informace najdete na webových stránkách ESA.

V případě zájmu o účast v soutěži informujte, prosím, i Českou kosmickou kancelář - halousek@czechspace.cz

02_integral.jpg Z pohledu České republiky je nejzajímavějším přístrojem družice INTEGRAL optická monitorovací kamera OMC (Optical Monitoring Camera), na jejímž vývoji se z české strany podíleli zejména Astronomický ústav AV ČR v Ondřejově, Elektrotechnická fakulta ČVUT v Praze a Přírodovědecká fakulta Masarykovy Univerzity v Brně. Projekt INTEGRAL představuje první přímou spoluúčast ČR na vědeckém družicovém projektu ESA.

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře
Prvního pluku 17, 186 00 Praha 8
Milan Halousek, e-mail: halousek@czechspace.cz
tel.: 602 153 564

  Halousek Milan   Zobrazeno: 2747x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce