logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Co se děje ve světelném znečištění? 2011.10.06 13:20

6.jpg Přinášíme Vám několik drobných aktualit z dění v oblasti světelného znečištění...

Thingbig První aktualitou je projekt skupiny mladých lidí s názvem Výzkum a popularizace světelného znečištění, který částkou 90 000 Kč podpořila nadace O2 v programu Think big. Nejnákladnější část projektu realizuje Vojtěch Kohout. Jde o sestavení přesné měřící aparatury k měření jasu oblohy, zejména v cenných přírodních lokalitách, např. národních parcích. Dále bude Martin Mašek a Jan Kondziolka měřit jas oblohy pomocí skymetrů a Paula Parikrupová zjišťovat druhovou skladbu hmyzu u lamp veřejného osvětlení. S výsledky získanými za předešlé období pojede Paula Parikrupová prezentovat na mezinárodní sympozium, které se koná 6. - 8. 10. v Německu v městě Osnabrück. Pokud chcete sledovat sympozium on line, máte možnost na stránkách sympozia.

Další novinkou jsou dva nové letáky, které vydala Česká astronomická společnost. První z nich je tematicky zaměřený na měření pomocí skymeteru. Druhý obecně informuje o světelném znečištění. Výhodou obou je, že jsou optimalizovány pro černobílý tisk. Ke stažení zde - Světelné znečištění (v kostce) a Měříme "tmu" s přístrojem SQM.

Dále chceme připomenout soutěž, kterou Česká astronomická společnost vyhlásila před prázdninami, a to Soutěz o nejlepší studentskou práci na téma světelné znečištění. Do soutěže se může zapojit každý středoškolák, hlavní výhrou je finanční odměna 5 000 Kč.

  Kondziolka Jan   Zobrazeno: 4034x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce