logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Dalekohled E-ELT se pomalu stává skutečností 2011.12.30 13:10

ESO E-ELT se stava skutecnosti tz1150 Tisková zpráva Evropské jižní observatoře (050/2011): Řídící orgán Evropské jižní observatoře ESO Coucil odsouhlasil rozpočet ESO na rok 2012. Ten zahrnuje přípravné práce na komunikaci vedoucí do budoucího umístění dalekohledu E-ELT na Cerro Armazones a zahájení vývoje některých náročných optických součástí dalekohledu. Jelikož některé z členských států ESO již odsouhlasily svou část požadovaných dodatečných prostředků, je konečné schválení celého programu E-ELT očekáváno v polovině roku 2012.

Na svém 124. setkání v ředitelství ESO (7. až 8. prosince 2011) schválil ESO Counil rozpočet na rok 2012, který obsahuje financování některých základních součástí dalekohledu E-ELT. Zahrnuty jsou přípravné práce na přístupových komunikacích do oblasti Cerro Armazones a zahájení prací na náročném zrcadle pro systém adaptivní optiky (M4 - tedy na čtvrtém zrcadle z pěti, které teleskop obsahuje). Práce budou započaty na počátku roku 2012. Konečné schválení projektu E-ELT je očekáváno v polovině roku 2012.

Projekt E-ELT zaznamenal za posledních několik měsíců velmi výrazný posun. Smlouva, kterou v říjnu 2011 podepsala ESO s chilskou vládou, obsahuje darování pozemků pro umístění dalekohledu a vyhlášení podpory projetu ze strany chilské vlády (eso1139). V průběhu října 2011 potvrdila nezávislá komise, že dalekohled E-ELT je možné postavit v rámci předpokládaného rozpočtu 1 082 milionů Euro (při kurzu roku 2012).

Dřívější detailní analýzy již potvrdily, že návrh dalekohledu je technicky v pořádku. Zářijové setkáni komise ESO-STC (ESO Scientific Technical Committee) podpořilo plán popisující  pole působnosti prvních přístrojů, které budou k dalekohledu připojeny, a také harmonogram jejich vývoje.

K dispozici je nyní detailní konstrukční návrh dalekohledu E-ELT (E-ELT Construction Proposal) o 264 stranách, souhrnná publikace s detaily všech aspektů tohoto projektu, a také brožura 'E-ELT Construction Proposal Executive Summary and Proposal Digest'.

Všechny členské státy ESO jsou odhodlány pokračovat v projektu E-ELT a jednohlasně se shodly na tom, jak budou dodatečné náklady tohoto obřího projektu rozděleny. Trojice členských států ESO - Česká republika, Švédsko a Finsko - již schválila navýšení rozpočtu. Několik dalších zemí, včetně největšího členského státu Německa, již vyhlásilo, že jsou připraveny projekt finančně podporovat. Očekává se, že odpovídající financování z členských států ESO bude schváleno do poloviny roku 2012, což by mělo umožnit plné schválení projektu E-ELT orgánem ESO Council ve stejnou dobu [1]. Toto načasování předpokládá, že do té doby bude též ukončena ratifikace členství Brazílie v ESO. 

"Dalekohled E-ELT se pomalu stává skutečností. U projektu takové velikosti lze však očekávat, že odsouhlasení dodatečných nákladů bude chvíli trvat. ESO Council si je však vědom, že přípravné práce musejí začít nyní, aby byla zajištěna výchozí pozice pro finální zahájení stavby v roce 2012," prohlásil generální ředitel ESO Tim de Zeeuw.
 
V nedávné době byla rovněž oznámena některá významná přidělení národních prostředků pro dalekohled a jeho přístroje (ann11067). 

Mezi dalšími body zasedání ESO Council jednohlasně zvolil novým prezidentem Prof. Xaviera Barconse (Španělsko) a odsouhlasil zřízení pozice manažera projektu E-ELT (E-ELT Project Manager), na kterou hledá vhodné kandidáty.

Dalekohled E-ELT je největším projektem, jaký kdy ESO uskutečnila. Zároveň se jedná o stavbu největšího pozemního astronomického zařízení pro viditelnou a infračervenou oblast v historii. Předpokládá se, že dalekohled E-ELT začne pracovat na počátku příštího desetiletí. 

 

Zdroj

 

Poznámky

[1] ESO Council ujistil, že projekt může být plně schválen ještě před stoprocentním přijetím dodatečného financování na úrovni členských států.

 

Další informace

ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 15 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) - nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob - teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 40 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; Astronomický ústav AV ČR, Ondřejov 251 65, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Lars Lindberg Christensen; Head, ESO education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel: +49 89 3200 6761; Cell: +49 173 3872 621; Email: lars@eso.org

Richard Hook; ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Press Officer; Garching bei München, Germany; Tel: +49 89 3200 6655; Cell: +49 151 1537 3591; Email: rhook@eso.org

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1150. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.

  Srba Jiří   Zobrazeno: 4148x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce