logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Mayové a konec světa: Věcně - Stručně - Jasně 2012.01.27 12:50

Konec světa podle Mayů?Dopustím se jen drobného komentáře k článku Jana Gazdíka v MF Dnes z 19.1. "Konec světa řeší i Akademie věd". Záběr tiskové konference byl široký, ale jde-li o "konec světa" jmenovitě ke dni 21. 12. 2012 (on je konec světa dost často, takže je v tom už trochu zmatek), pak se jedná o údajnou předpověď konce světa podle Mayů. Nevyhnutelně následuje téma "vztah mayského a našeho kalendáře", neboť zde je pes zakopán...

Bratři Bohumil a Vladimír BöhmoviKonference se nezúčastnil ani jeden z bratrů Böhmů z Kolína (toho českého), kteří tématice vztahu mayského a našeho kalendáře (v hantýrce nazývaném "korelace") věnovali podstatnou část svého života. Ti by mohli toho psa nejlépe identifikovat. Diky Böhmům jsme se "korelací" zabývali také v Astronomickém ústavu a jejich výsledky (poprvé publikované v r. 1991) jsme nezávislým výpočetním postupem podpořili. Odborný článek je v Astronomische Nachrichten č. 4, 2008, str. 426-436.

Mayský kalendář, založený na pozorováních nebeských těles, "běžel" velmi přesně a náš křesťanský taky. Ale jejich vztah, ona "korelace", čili převodní koeficient od jednoho ke druhému, je zatížen neuvěřitelně velkou chybou. (Mezi naším a jinými kalendářními systémy takové problémy vesměs nejsou.) Nejčastěji používanou "korelací" je korelace GMT (první písmena příjmení tří autorů příslušných prací dnes již více než 60 let starých). K datu podle mayského kalendáře je třeba přičíst 584283 dnů, abychom dostali datum v našem (juliánském) kalendáři. Korelace GMT je založena na historických datech. Dnes je překonána, ale odborníci se nemohou dohodnout, čím ji nahradit a tak se konzervativně GMT drží. V současnosti známe asi 50 různých "korelací" lišících se i o stovky let. To znamená, že dějiny Mayů jsou vůči dějinám zbytku světa zatíženy chybou až stovky let "dopředu" nebo "dozadu".

Bratři Bohmové založili svou korelaci na rozboru astronomických jevů (zatmění Slunce, pozic planet vůči Zemi, aj.) popsaných v jedné vzácné památce, která po Mayích zbyla a odolala nějakým zázrakem řádění Španělů. Podle místa nálezu se té knize (leporelu) říká Drážďanský kodex. Podle Böhmů je správný převodní koeficient 622261 dnů. Dějiny Mayů se tímto posouvají směrem k současnosti skoro o 104 roky (vůči GMT). To je to, co jsme v Astronomickém ústavu AV ČR prověřovali a ověřili.

No a co má být? Jak to souvisí s koncem světa letos v prosinci? Máme řešení. Konec světa nebude 21. 12. 2012 (podle chybné GMT), ale 14. 12. 2116 (podle nejpravděpodobnější korelace, tj. korelace bratří Böhmů).

Ještě Vás tento konec světa zajímá? Když bude až v roce 2116?! Nechtělo by to něco bližšího, čeho se máme šanci dožít a pak v patřičně příšerné katastrofě zhynout?

Mayové chápali čas cyklicky, podle nás je to veličina běžící "jedním směrem". Jejich kalendář měl několik cyklů jako my máme dny, týdny, měsíce, roky a staletí. Jeden z jejich cyklů trvá 52 let, jiný, dlouhý cyklus 5125 let a končí právě 21. 12. 2012 (ovšem s použitím GMT). Když jeden cyklus skončí, začne nový jako po Silvestru začne Novým rokem náš nový rok. Nezačne ale židům, muslimům, ani pravoslavné církvi. Maya by postavil oslavnou stélu (kámen s nápisy), popřípadě přidal vrstvu k existující pyramidě a byl by šťasten, že svět běží dál. Náš spoluobčan pan XY je šťasten, když se zbaví silvestrovské opice. A za rok znova.

Já osobně, pokud se dožiji, otevřu 21. 12. 2012 dobrou whisky a dám si dvojitou. Co kdyby...

Prof. Ing. Jaroslav Klokočník, DrSc.
vědecký pracovník
Astronomický ústav AV ČR v.v.i., Observatoř Ondřejov
www.asu.cas.cz/~jklokocn

Související:
[1] Proběhla tisková konference o konci světa (Petr Horálek)
[2] Mayský kalendář a konec světa 2012 (Jan Vondrák)
[3] 2012: Konec světa NEBUDE

  Klokočník Jaroslav   Zobrazeno: 12095x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce