logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Přednáška: Dlouhý počet a kalendáře předkolumbovských civilizací 2012.02.27 10:00

Slavný pozůstatek Mayské civilizaceZajímají Vás otázky a údajné záhady kolem mayského kalendáře? Pak přijďte na přednášku Dlouhý počet a kalendáře předkolumbovských civilizací. Přednáší doc. RNDr. Alena Šolcová, Ph.D. 28. února 2012 od 15 hodin v Zasedací místnosti Fakulty informačních technologií, Thakurova 9, Praha 6 (Nová budova techniky za Národní technickou knihovnou, 3. patro).

Seznámíme se s numerací Mayu a použitím nuly v mayské numeraci. Poodhalíme zdroje mayského kalendáře a tajemství kalendářního kruhu Olmeku ze 7. století př.n.l.Budeme se věnovat mayským kalendářům (dlouhému počtu, svatému kalendáři - Tzolkin a tzv. toulavému roku zv. Haab). Přiblížíme se k pramenům našich znalostí o astronomii a matematice. Během semináře se vydáme také za Aztéky a jejich kalendářem a tajemstvím azteckého slunečního kamene. Seznamíme se s převodem mayských dát do našeho gregorianského kalendáře.

Pro zájemce představíme tentokrát nové knihy z historie matematiky, informatiky a astronomie: napr. Řecké matematické texty nebo Keplerovu Dioptriku atd.

Další program semináře a plakát ke stažení je uveden na stránce FIT ČVUT v odkazu Akce a události v rubrice SEDMA nebo na letáku.

  redakce   Zobrazeno: 3908x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce