logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Astronomická expedice 2012 2012.03.09 07:00

louka.jpg Odhodlat se vkročit do neznáma, odpoutat se od povrchu zemského a vydat se za dobrodružstvím do víru hvězd a vesmírných zákoutí. Touha poznat naše nebeské sousedy, Měsíc, Slunce, planety a jiné kosmické objekty. Tak by se dala charakterizovat motivace k účasti na naší každoroční Astronomické expedici.

Co se týče expediční historie, tento rok patří na časové ose expedice číslu 54 a stejně jako předchozí, tak i letošní bude věnována všem mladým zájemcům lačnícím po astronomickém poznání. Přihlásit se tedy může každý zájemnce ve věku 15-25 let.

Navzdory magickým apokaliptickým předzvěstem pro rok 2012 a končícímu mayskému kalendáři očekáváme konání expedice v termímu od 13. do 29. července 2012. Tradičním místem konání expedice je Úpice v Podkrkonoší.

1.jpg Program expedice je soustředěn především na pozorování oblohy. V noci i ve dne. V noci pozorujeme galaxie, mlhoviny, hvězdokupy, jednotlivé hvězdy i celá souhvězdí. Ve dne pozorujeme aktivitu Slunce a meteorologické úkazy. Kromě pozorování je program naplněn odbornými i populárními přednáškami vedoucích expedice i předních českých fyziků, např. doktora Grygara, profesora Kulhánka nebo docenta Dolejšího. Velmi přínosnou a zábavnou součástí programu jsou také fyzikální experimenty. V předchozích letech jsme např. při pokusu se škrobem chodili po hladině vody, vyráběli mlhovinu a měsíční krátery nebo experimentovali s tekutým dusíkem.

Účastníci expedice jsou rozděleni do skupin dle zkušeností a dle zájmu. Začátečníci se naučí orientovat na obloze, pracovat s dalekohledem a zasvětíme je také do zpracování pozorování. Naučí se pozorovat proměnné hvězdy, meteory, objekty hlubokého vesmíru, Slunce i další úkazy na obloze. Zkušení pozorovatelé pak mohou experimentovat s klasickou i digitální astrofotografií, CCD kamerou nebo se věnovat radioastronomii. Jednotlivé skupiny vedou studenti vysokých škol přírodovědného zaměření.

Co čeká na všechny zájemce, kteří se vydají s námi křížem krážem po obloze?

_sm_pano2.jpgLetní noci naplněné pozorováním noční oblohy, usínání při probouzení přírody, odpoledne plná poutavých přednášek či fyzikálních experimentů ale i výlety, koupání, volejbal, ping-pong a v neposlední řadě společnost mladých lidí z různých koutů České, Slovenské i Polské republiky stmelených společným zájmem a nadšením.

Expedici pořádá Hvězdárna v Úpici, Hvězdárna a planetárium Brno, Amatérská prohlídka oblohy - sekce České astronomické společnosti, Sdružení pro podporu astronomických pozorovaní a Východočeská pobočka České astronomické společnosti.

Pokud vás zajímá více, podívejte se na stránky Astronomické expedice expedice.astronomie.cz.

Na setkání s Vámi se těší
Martin Rybář

  Rybář Martin   Zobrazeno: 3614x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce