logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Hodina Země v sobotu 31. března 2012 2012.03.23 07:00

Hodina ZeměČeská republika se i letos v rámci kampaně Hodina Země ponoří do tmy. Hodina Země je celosvětovou akcí (www.earthhour.org), ke které se každoročně připojuje několik tisíc měst, miliony lidí, množství soukromých subjektů, památek...

V České republice se akce letos koná v tomto rozsahu potřetí. Hodina Země je akcí primárně klimatickou - touto demonstrativní formou dávají lidé napříč celým světem najevo, že požadují po svých politických reprezentantech urychlenou dohodu na snížení emisí CO2. Zhasnutí velkého množství světel ale také přináší možnost podívat se na oblohu i z míst, kde to jindy světelné znečištění neumožňuje. Hodina Země proběhne v sobotu 31. 3. 2012 od 20:30 do 21:30.

K největšímu celosvětovému happeningu na podporu ochrany životního prostředí se hodinovým zhasnutím připojí památky jako hrad Karlštejn, pražský Tančící dům nebo Žižkovský televizní vysílač. Veřejné osvětlení nebo nasvícení budov společně s nimi přislíbily zhasnout také Děčín, Liberec, Opava a padesátka dalších obcí.

V roce 2011 se k Hodině Země přidalo po celém světě více než 5200 měst ve 134 zemích a kampaň zasáhla více než 1,8 miliardy lidí. V České republice se happeningu zúčastnilo 134 měst a obcí, 60 firem a tisíce jednotlivců. To byl asi čtyřnásobek oproti roku 2010. Hodina Země probíhá symbolickým hodinovým zhasnutím světel, ať již veřejného osvětlení, nasvícení památky, štítu firmy nebo vlastního obýváku. Tento jednoduchý, ale přitom viditelný čin je signálem pro veřejné činitele, že je třeba věnovat více pozornosti ochraně životního prostředí, zejména ochraně klimatu.

Světelné znečištění je možné zaznamenávat a mapovat v rámci celosvětového projektu Globe at Night. Od 11. do 20. dubna nás ještě čeká jedno pozorovací okno - více v článku.

Kam dále: www.hodinazeme.cz

Související:
[1] Stránka o světelném znečištění
[2] Globe at Night 2012 (Jan Píšala)

  Suchan Pavel   Zobrazeno: 6872x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce