logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Kometa PanSTARRs s galaxiemi
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Co přineslo Velké setkání ČAS v Jablonci? 2012.04.18 15:06

Porota ČAM a Jiří Grygar.  Foto: Martin Mašek.V sobotu 14. dubna 2012 proběhlo v Jablonci nad Nisou v klubu Na rampě Velké setkání složek České astronomické společnosti. Na setkání dorazilo mnoho vzácných a významných členů ČAS, zazněly velmi zajímavé příspěvky, byli oceněni Astrofotografové roku 2011 i nový nositel Kvízovy ceny. V samotném závěru pak čestný předseda ČAS dr. Jiří Grygar shrnul dění v astronomii i astrofyzice v loňském roce ve svých tradičních Žních objevů.

Po úvodním slovu Ing. Jana Vondráka, předsedy České astronomické společnosti, a Aleše Majera za spolupořadatele Klubu astronomů Liberecka představily některé složky či pobočky ČAS svou činnost. Účastníci setkání se tak mohli kromě "stálic" mezi aktivními složkami a pobočkami seznámit i s těmi relativně či zbrusu novými. Mezi nimi byl i právě zmiňovaný Klub astronomů Liberecka, který mimo jiné pořádá již tradiční pozorování pro veřejnost v Jizerské oblasti tmavé oblohy. Letos se uskuteční v sobotu 26. května (a dle počasí až do časných ranních hodin 27. května). Velkou radostí a ctí pak bylo přivítat novou, ale všeobecně velmi známou pobočku Amatérská prohlídka oblohy, o níž vyprávěl Petr Scheirich.

V odpoledním bloku došlo na slavnostní část programu, při níž byly předány významné ceny ČAS. První z nich byla Kvízova cena, na kterou byl pro tento rok právem nominován známý popularizátor astronomie a pozorovatel proměnných hvězd Bc. Petr Sobotka. Jeho leureátská přednáška "Zákulisí popularizace" byla doslova jedním z klenotů celého programu. Mimo jiné se posluchači dozvěděli, jakými strastmi člověk musí projít, aby byl schopným redaktorem pořadu v rozhlasovém vysílání.

Za neméně výrazné zásluhy pak byli oceněni i astrofotografové roku 2011 Václav Přibík a Pavel Cagaš, kteří svým relativně nenápadným či pro některé atypickým snímkem "Proměnný vesmír" dovolili nahlédnout i laikovi do pestré zoologocké zahrady proměnných hvězd v malém hvězdném poli na obloze. Ocenění převzali od přítomného zlomku poroty ČAM (Pavel Suchan, Martin Cholasta, Marcel Bělík a Zdeněk Bardon), která následně poctila i čestného předsedu ČAS Jiřího Grygara unikátní "čamovskou" mikinou.

Ve třetím bloku zaznělo zejména motivační shrnutí činnosti Společnosti pro MeziPlanetární Hmotu, v němž Jakub Černý ukázal až dechberoucí výsledky z pozorování a výzkumu komet i meteorických rojů českými amatérskými astronomy na světové úrovni. Zejména pak poukázal na rozvíjející se pozorovací program dalekohledu FRAM v argentinské pampě, jehož vědeckého týmu jsou spolu s rovněž přítomným Martinem Maškem členy. Na pozorovatelské úrovni dosahuje SMPH obdobně kvalitních výsledků světové úrovně jako Sekce proměnných hvězd a exoplanet vedená Bc. Lubošem Brátem. Dr. Jiří Grygar to ve své následující přednášce označil jako za doslova obdivuhodné výkony.

Před závěrečnou třešničkou programu ještě vystoupil Petr Horálek, vedoucí redaktor Astro.cz, který poděkoval všem autorům a přispěvovatelům článků na server České astronomické společnosti a zároveň poprosil o ještě hlubší spolupráci. Závěrečné slovo, jak už bylo zmíněno, pak dostal dr. Jiří Grygar se svou poutavou a jako obvykle precizně připravenou shrnující přednášku Žeň objevů 2011.

Za organizaci i krásné prostředí Česká astronomická společnost děkuje zejména Klubu astronomů Liberecka. Fotografie poskytl Martin Mašek.


Fotogalerie ze setkání
(Foto: Martin Mašek)

Ing. Jan Vondrák. Foto: Martin Mašek. Aleš Majer z KaL. Foto: Martin Mašek. Jaromír Jindra o Pražské pobočce ČAS. Foto: Martin Mašek. Eva Marková o Sluneční sekci ČAS. Foto: Martin Mašek. Marcel Bělík o Východočeské pobočce ČAS. Foto: Martin Mašek.
Aleš Majer o Klubu astronomů Liberecka. Foto: Martin Mašek. Pavel Suchan uvádí předání Kvízovy ceny. Foto: Martin Mašek. Petr Sobotka přijímá Kvízovu cenu. Foto: Martin Mašek. Petr Sobotka přijímá Kvízovu cenu. Foto: Martin Mašek. Petr Sobotka přijímá Kvízovu cenu. Foto: Martin Mašek.
Petr Sobotka přijímá Kvízovu cenu. Foto: Martin Mašek. Petr Sobotka přednáší o zákulisí popularizace. Foto: Martin Mašek. Petr Sobotka přednáší o zákulisí popularizace. Foto: Martin Mašek. Zdeněk Bardon o astrofotografech roku 2011. Foto: Martin Mašek. Jiří Grygar a Zdeněk Bardon. Foto: Martin Mašek.
Jeden z astrofotografů roku 2011 Pavel Cagaš. Foto: Martin Mašek. Porota ČAM a Jiří Grygar.  Foto: Martin Mašek. Jeden z astrofotografů roku 2011 Pavel Cagaš. Foto: Martin Mašek. Druhý z astrofotografů roku 2011 Václav Přibík. Foto: Martin Mašek. Účastníci setkání. Foto: Martin Mašek.
Ing. Jan Vondrák. Foto: Martin Mašek. Pavel Suchan a Jiří Grygar. Foto: Martin Mašek. Jiří Grygar obdarován Klubem astronomů Liberecka.  Foto: Martin Mašek. Jiří Grygar obdarován Klubem astronomů Liberecka.  Foto: Martin Mašek. Pavel Suchan uvádí Žně objevů. Foto: Martin Mašek.
Jiří Grygar přednáší o Žních objevů loňského roku. Foto: Martin Mašek. Jiří Grygar přednáší o Žních objevů loňského roku. Foto: Martin Mašek. Aleš Majer a Ing. Jan Vondrák. Foto: Martin Mašek.
  Horálek Petr   Zobrazeno: 4070x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce