logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Najděte si klíč k obrázku 2012.05.01 07:00

První český APOD 1. dubna 1999 Každý den si můžete na webu astro.cz prohlédnout zajímavý Astronomický snímek dne s průvodním textem. Při vyhledávání už více než 4 tisíc obrázků můžete využívat systém klíčových slov. V původním anglickém textu jsou sice klíčová slova publikována už 15 let, ale více je využívají vyhledávací roboti než lidé. V české verzi APODu máte možnost najít v minulosti publikované snímky podle klíčových slov, podle obrazových náhledů, můžete se podívat na klíčová slova seřazená abecedně nebo podle četnosti výskytu.

Letos to bude už 17 let, co se dva američtí astronomové Robert Nemiroff a Jerry Bonnell rozhodli využít možností tehdy nového média World Wide Web a každý den zveřejnit na webu NASA jeden astronomický snímek s komentářem. Anglicky Astronomy Picture of the Day (APOD), astronomický snímek dne. Poprvé se tak stalo 16. června 1995 a od 20. června 1995 tak činí každý den. Stránky webu jsou kódovány v jazyce html (HyperText Markup Language). Oba autoři udržují od začátku stejný styl statických stránek na bílém pozadí. Je možné si všimnout, jak se postupně vyvíjí funkčnost stránek a stránky samotné tak s postupem doby získávají historickou hodnotu. Je možné sledovat postupný vývoj funkčnosti, třeba 10. 2. 1996 bylo přidáno vyhledávání, aktuální vyhledávání systémem SWISH-E (Simple Web Indexing System for Humans - Enhanced) původem z Berkeley je funkční od 23. 3. 2000 dodnes. Ostatně zkuste si vyhledat třeba slova Brno, Ondrejov nebo Czech. Od 11. 11. 1996 byly přidány šipky na včerejšek a zítřek, 12. 3. 1997 se poprvé objevil kalendář. První stránky představovaly pouze snímky, které musely být co nejmenší a respektovat tak skutečnost, že většina uživatelů se tehdy připojovala přes vytáčenou telefonní linku. S rozšířením širokopásmového internetu je dnes možné publikovat i snímky s vysokým rozlišením nebo dokonce video s vysokým rozlišením. Na většinu snímků můžete kliknout a získat verzi s vyšším rozlišením.

Ve zdrojovém kódu stránek se 4. září 1997 poprvé objevil komentář s klíčovým slovem Sun, česky Slunce. Dva týdny později 26. září 1997 se ve zdrojovém kódu poprvé objevil META TAG s klíčovým slovem neutron stars, česky neutronové hvězdy.

Český APOD 1. dubna 2012 začal 14. rok Česká verze APODu na webu České astronomické společnosti začala aprílovým snímkem 1. dubna 1999. Od roku 2002 začala česká verze otevřeně zveřejňovat klíčová slova, byť v původním anglickém jazyce, a odkazy na seznam klíčových slov řazený abecedně a podle počtu výskytů. To českým uživatelům poskytlo nástroj pro snadnější orientaci ve stále rostoucím počtu obrázků. Od počátku roku 2012 se český APOD stal péčí Karla Mokrého součástí redakčního systému astro.cz, rozšířila se funkčnost a vzhled stránek českého APODu se přizpůsobil vzhledu celého webu s modrým pozadím.

Klíčová slova autoři volí tak, aby snímek popisovala co nejvýstižněji. Ne vždy se ale jedná o snímky, u kterých můžete získat po kliknutí na ně verzi s vyšším rozllišením. V poslední době se stále více začínají objevovat pohyblivé obrázky - videa a další typy. Abychom českým uživatelům usnadnili vyhledávání, tak jsme začali v české verzi klíčová slova vystihující typ obrázku doplňovat v těch případech, kdy v anglickém originálu chyběla. K dnešnímu dni se tak můžete podívat na 49 videí, 86 animovaných gifů, 104 mouse over, 27 anaglyfů, 1 interaktivní aplikaci a na 2 výskyty stejného java appletu.

Videa se v poslední době pocházejí především z youtube, jako například u videa průletu kolem planetky Lutetia 24. 4. 2012 sestaveného ze snímků evropské sondy Rosetta, nebo z vimeo jako třeba u nádherného záznamu polárních září nad Norskem z 28. 3. 2011. Je patrné, že se zdroj videa nenachází na serveru NASA, ale u poskytovatele proudu videa. Tak se může stát, že se vlastník rozhodne video odstranit, jako se to stalo u videa původně vytvořeného pro BBC z 18. 4. 2011.

Animované gify byly vlastně prvními pohyblivými obrázky, první v českém APODu ukazuje zákryt Saturnu za Měsícem 8. 5. 1999. Na animovaném gifu se můžete podívat, jak je opravdu krátký gama záblesk 4. 11. 1999, nebo na explozi Leonidy 18. 11. 2011.

Obrázky s popisem fungují tak, že pokud na ně umístíte kurzor myši(mouse over), tak se vám objeví vysvětlující popis. Tak si můžete vyzkoušet, zda poznáte asterismy Velký vůz a Malý vůz nebo zda se vyznáte na jarní obloze. Ne vždy se ale jedná o stejný snímek bez popisu a s popisem. Při patnáctém výročí APODu anglicky se můžete podívat zvláštní koláž i s oběma americkými autory.

Anaglyfické obrázky vyžadují pro své prohlížení červenomodré brýle, které vám umožní trojrozměrný pohled třeba na Mezinárodní kosmickou stanici nebo na planetku Eros. Zato pro stereogram přecházející Venuše by vám mohly postačovat jen vaše oči a trochu soustředění.

U zatím jediného interaktivního snímku měřítka ve vesmíru by měl váš prohlížeč umět interpretovat Flash animace. To dnes většinou není problém u osobních počítačů nebo notebooků, ale může to být problém u některých chytrých telefonů.
Stejně tak pro prohlížení zatím jediného javového appletu, který ilustruje vyšší prostorové dimenze vesmíru, budete potřebovat prohlížeč s javou.
Na snímku QR kódu toho sice moc neuvidíte, ale zato bude mít co číst váš chytrý mobilní telefon s příslušnou aplikací.

Které klíčové slovo je nejčastější? Ke dni psaní toho článku 24. 4. 2012 je to Měsíc s 338 výskyty, v těsném závěsu následuje Mars (332) a na třetím místě je Saturn (247). Pak následuje Slunce, tvorba hvězd, spirální galaxie, Země, prach, Jupiter a první desítku uzavírá slovo infračervený. Aktuální přehled klíčových slov podle četnosti výskytu naleznete zde.

Pravidelný čtenář ví, že jsou někdy zveřejňovány snímky nejen astronomické, ale také snímky z kosmomonautiky, viz například klíčová slova raketa, kosmická loď, raketoplán nebo ISS, občas jsou k vidění snímky s meteorologickou tématikou - viz klíčová slova rotorový mrak, mammatus, halo nebo duha a z dalších příbuzných oborů, viz třeba Casimirův jev nebo uran.

Pokud v klíčových slovech objevíte nějakou nesrovnalost, autor článku vám bude vděčný za email s popisem problému. Pište prosím na apod4jch(zavináč)astro.cz.

  Chlachula Josef   Zobrazeno: 3421x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce