logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Velká mlhovina v Lodním kýlu
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Přednáška: Was Einstein right? / Měl Einstein pravdu? 2012.06.22 17:20

Albert EinsteinVýjimečnou příležitostí pro všechny zájemce bude v rámci konference k 100. výročí Einsteinova pražského pobytu unikátní veřejná přednáška "Was Einstein right? or how cosmic time keepers probe Einstein's strange world" profesora Michaela Kramera, světového odborníka v astrofyzice pulsarů, ředitele Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii v Bonnu. Ta proběhne ve středu 27. června ve 20:00 hod ve Velké aule Filozofické fakulty na Palachově náměstí 2, Praha 1.

Profesor Dr. Michael Kramer je skvělý přednášející, jeho přednášky jsou vždy doplněny vynikajícími ilustracemi a animacemi. Přednáška bude v angličtině, v následné diskusi lze otázky klást v češtině. Více podrobností včetně krátkého souhrnu obsahu přednášky lze nalézt na plakátě umístěném na adrese http://ae100prg.mff.cuni.cz/verejna-prednaska.

Zmíněná mezinárodní konference "Relativity and Gravitation - 100 Years after Einstein in Prague" se ve dnech 25. - 29. června 2012 uskuteční na Univerzitě Karlově pod záštitou rektora UK. Hlavním organizátorem konference je relativistická skupina Ústavu teoretické fyziky MFF UK pod vedením prof. Jiřího Bičáka. Na konferenci promluví řada předních světových odborníků na teorii relativity, kosmologii a relativistickou astrofyziku. Zúčastní se jí přes 200 vědců z 31 zemí všech kontinentů s výjimkou Antarktidy. Více informací o konferenci najdete na ae100prg.mff.cuni.cz

Těšíme se, že se ve středu večer 27. 6. setkáme - Lokální organizační výbor konference.

  redakce   Zobrazeno: 5229x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce