logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Hlubinami vesmíru s dr. Richardem Wünschem (1. díl) 2012.11.29 17:00

Richard Wünch. Foto: TV Noe.V sobotu 1. prosince od 20:00 bude mít premiéru na TV Noe pořad Hlubinami vesmíru s dr. Richardem Wünschem. Tématem bude vznik hvězd.

Richard Wünch v pořadu Hlubinami vesmíru. Foto: TV Noe.Na začátku pořadu si blíže představíme našeho hosta Mgr. Richarda Wünsche, Ph.D. Dozvíme se, že pracuje v odd. galaxií a planetárních soustav Astronomického ústavu Akademie věd ČR a jako mladý vědec byl i několikrát oceněn za svou badatelskou činnost. Ta spočívá ve výzkumu tvorby hvězd.

Z čeho se hvězdy tvoří? Jaká látka tvoří galaxie? Co jsou molekulární oblaka? Jaké mají vlastnosti? Kolik plynu je v galaxiích? Jaké máme ve vesmíru vůbec mlhoviny? Z čeho je tvořen prach v galaxiích? K čemu bude sloužit observatoř ALMA? Co je milimetrové a submilimetrové záření? Tyto a mnohé další zajímavé otázky budou v zorném poli naší besedy.

Při povídání se podrobněji podíváme na molekulární oblaka. Jaké jsou uvnitř fyzikální procesy? Co vede k započetí tvorby hvězd? Jaká je efektivita tvorby hvězd? Co se děje při vzniku hvězd? Jak ovlivňují na počátku svého vzniku hvězdy své okolí a co vše se může poblíž odehrávat?

Vznik hvězd, to je úchvatné divadlo – bubliny, obálky, infekce tvorby hvězd. Chcete se na to podívat a dozvědět se více? Pak přijměte pozvání ke sledování tohoto pořadu a nechte se vznášet molekulárními oblaky...

Ke sledování Vás zve redaktor pořadu Jindřich Suchánek.

Živé vysílání TV Noe
Bližší info + reprízy

  Suchánek Jindřich   Zobrazeno: 3268x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce