logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Česká astronomická společnost si připomene 95 let od založení 2012.11.30 12:00

Logo České astronomické společnosti. Foto: ČAS.Předseda České astronomické společnosti si vás dovoluje pozvat na Plenární schůzi České astronomické společnosti, která se uskuteční na den přesně 95. výročí vzniku České astronomické společnosti, a to v sobotu 8. prosince 2012. Koná se v místech, kudy kráčely dějiny České astronomické společnosti, a to na pražském hlavním - Wilsonově nádraží. Věříme, že Genius loci přispěje ke zdaru tohoto setkání.

Plenární schůze ČAS proběhne ve velkém kulturním sále Hlavního nádraží v Praze v sobotu 8. prosince 2012 od 12:45 do 16:45.

Program:

12:00 Prohlídka secesního prezidentského salonku (první skupina - mimopražští)
12:45 Zahájení plenární schůze, vystoupení předsedy ČAS Ing. Jana Vondráka, DrSc., přivítání a vystoupení hostů
13:00 ČAS v proměnách času - o historii ČAS promluví čestný předseda České astronomické společnosti RNDr. Jiří Grygar, CSc.

přestávka

14:15 Osobnost profesora Františka Nušla - Mgr. Jaroslav Soumar

přestávka

15:00 Slavnostní předání Ceny Františka Nušla za rok 2012, laudatio přednese RNDr. Jiří Grygar, CSc.
15:15 Přednesení laureátské přednášky - Ing. Antonín Rükl: Soukolí nebeských sfér (o historii a způsobech zobrazování a modelování hvězdné oblohy a vesmíru vůbec) 
16:30 Závěr plenární schůze
17:00 Prohlídka secesního prezidentského salonku (druhá skupina - místní)

Plakát k 95. narozeninám ČAS Foto: Jan HavelSraz zájemců o prohlídku secesního salonku je v 11:55 hod. na prvním nástupišti pražského hlavního nádraží - u výstupu z jižního podchodu. Tento termín je vyhrazen pro mimopražské účastníky. Prosím počítejte s tím, že zájem může být velký a nemusí se na vás dostat. Pak postoupíte do druhé skupiny, která se dále může rozdělit na dvě. Přístup k salonku i ke kulturnímu sálu bude vyznačen z podchodů, z odbavovací haly a historické Fantovy budovy.

Přeci jenom ale uvádíme popis cesty:
- Z nové odjezdové haly vyjedete po eskalátorech do staré (historické) Fantovy odbavovací haly. Po výjezdu do haly odbočíte doprava a projdete halou až na její konec. Projdete kolem čekárny pro cestující první třídy (ČD Lounge). Na konci haly jsou vstupní dveře do administrativní budovy SŽDC a ČD. Těmito dveřmi projdete a po točitém schodišti, asi 50 schodů, vystoupáte do druhého patra. Zde se nachází kulturní sál.
- Pokud půjdete z podchodu, vyjdete po schodišti (nebo vyjedete po eskalátoru) a vydáte se jižním směrem (je to směr Vinohradské tunely nebo Václavské náměstí). U eskalátorů vedoucích do jižního podchodu je jeden ze dvou vstupů do historické Fantovy budovy, vyjdete přímo u čekárny první třídy (ČD Lounge), která se nachází naproti vstupním dveřím do administrativní budovy SŽDC a ČD. Těmito dveřmi projdete a po točitém schodišti, asi 50 schodů, vystoupáte do druhého patra. Zde se nachází kulturní sál.
- Pokud vejdete z prvního nástupiště do budovy druhým možným vchodem, ocitnete se v secesní Fantově odbavovací hale (byla zde Fantova kavárna). Odtud zamíříte doleva do haly, kterou projdete až na její konec. Po levé straně minete čekárnu první třídy (ČD Lounge). Na konci haly jsou vstupní dveře do administrativní budovy SŽDC a ČD. Těmito dveřmi projdete a po točitém schodišti, asi 50 schodů, vystoupáte do druhého patra. Zde se nachází kulturní sál.

Ke stažení:

[1] Plakát akce, tmavý (pdf)
[2] Plakát akce, světlý (pdf)

  Suchan Pavel   Zobrazeno: 3810x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce