logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Kometa PanSTARRS šlápla na brzdu 2013.01.21 10:00

Snímek komety PanSTARRS z 9. ledna 2013. Foto: John Drummond.Jasnost dlouho očekávané komety C/2011 L4 (PanSTARRS), která má potenciál stát se jasnou kometou letošního roku, se začíná odchylovat od původních předpovědí. Bohužel pro nás je to odchylka špatným směrem. Aktuální předpověď jasnosti odpovídá pesimističtějšímu odhadu zveřejněném v našich předchozích článcích. Momentálně je viditelná pouze z jižní polokoule, můžeme proto pouze napjatě očekávat další zprávy o vývoji její jasnosti.

Kometa by v maximu, kdy bude nepozorovatelná u Slunce, měla dosáhnout jasnosti jen 1. až 3. mag. Od nás bude pozorovatelná několik dní po maximu jasnosti. Stále to znamená, že bude viditelná pouhým okem, nebude to ale tak výrazný objekt, jako se původně očekávalo.

Původní dráha komety C/2011 L4 (PanSTARRS) ukazuje, že se jedná o tzv. dynamicky novou kometu z Oortova oblaku. Tyto komety mají nepříjemnou vlastnost, že se ve větších dálkách od Slunce jeví aktivnější. Způsobuje to netknutost jader těchto komet Sluncem. Jádra těchto komet obsahují výrazný podíl zmrzlých těkavých plynů (CO, CO2, metan a další), tyto plyny se odpařují i za nízkých teplot ve velkých vzdálenostech. Pro aktivitu jádra blízko Slunce (vzdálenost 2 AU a méně) je ovšem nejdůležitější podíl zmrzlého vodního ledu. Pro přesnou předpověď jasnosti komety v maximu tedy bylo nutné počkat do loňského prosince, kdy se ukáže, jak moc kometa zpomalí tempo zjasňování.

První údaje o jasnosti z jižní oblohy ukazují, že k očekávanému zpomalení skutečně došlo. Ztráta "dechu" komety dokonce předčila očekávání a tak se současné odhady největší jasnosti komety pohybují v rozmezí 1 - 3 magnitudy. Kometa na naší obloze v březnu vyjde viditelná pouhým okem. Nebude se pravděpodobně jednat o tak výrazný objekt, jak se původně očekávalo. Viditelná by měla být zhruba od 15. března večer s jasností nejvýše 2 mag těsně nad obzorem a následně začne rychle slábnout. Koncem března, kdy se podmínky viditelnosti výrazně zlepší, bude její jasnost už mezi 3 - 4 mag (tedy slabší než. např. hvězdy souhvězdí Kasiopeja). Začátkem dubna by se měla z dosahu pouhého oka vytratit úplně.

Mapky pro vyhledání komety na obloze:
Večerní viditelnost komety na jaře 2013
Ranní viditelnost komety na jaře 2013

Převzato: www.kommet.cz (web SMPH)

Související: Komety roku 2013

  Černý Jakub   Zobrazeno: 6917x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce