logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Brána do vesmíru na Hvězdárně Valašské Meziříčí 2013.01.30 12:30

Hvězdárna Valašské Meziříčí Foto: Hvězdárna Valašské MeziříčíHvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace Zlínského kraje, zahájila v roce 2012 realizaci rozsáhlého projektu s názvem Brána do vesmíru. Tato aktivita navazuje na dřívější projekty spolufinancované EU, které hvězdárna realizovala v uplynulém desetiletí. Hlavním cílem projetu je vzájemná spolupráce příhraničních oblastí prostřednictvím zvyšování vzdělanosti, návrhem, vývojem a realizací inovačního systému vzdělávacích programů, založeného na moderních didaktických pomůckách, velmi těsné spolupráci a vzájemné pomoci.

Nový projekt zahrnuje rozvoj přeshraničních vztahů a spolupráci mezi dvěma hvězdárnami, které působí ve svých regionech jako specifické vzdělávací a kulturní instituce se zaměřením na přírodní vědy, techniku apod. Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. leží v severní části Zlínského kraje; Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste se nachází v Žilinskom samosprávnom kraji.

Významným prvkem této aktivity je příprava, návrh a realizace didaktických pomůcek v podobě menšího geoparku, který bude zaměřen na geologickou i přírodní minulost Karpat jako společného pohoří nejen Slováků a Čechů. Geopark bude vystavěn jako příběh vysvětlující a dokládající vznik a minulost tohoto významného vrásového pohoří na konkrétním vzorku hornin.

Logo projektu Brána do vesmíru Foto: Hvězdárna Valašské MeziříčíDalší aktivitou projektu je zhotovení zmenšeného modelu Sluneční soustavy pod názvem Cesta planet. Soubor didaktických pomůcek obsahuje modely těles Sluneční soustavy, sluneční analemické hodiny, rovinný model řezu tělesem planety Země a model místního poledníku se souřadnými systémy.

V rámci projektu Brána do vesmíru budou rovněž pořádány workshopy, informační semináře a tématická soustředění pro pedagogy, žáky a studenty. Odborní pracovníci obou hvězdáren ve spolupráci s externími odborníky připraví jako součást projektu nové vzdělávací programy a další materiály.

Klíčovou didaktickou pomůckou bude vzdělávací a naučná expozice s interaktivními prvky. První část bude umístěna ve vstupní hale hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí. Jejím účelem je základní seznámení s astronomií a ve vybrané části expozice i s regionální geografií a aktualitami z výzkumu vesmíru. Inovativní součástí budou tématicky orientované 3D modely.

Další část didaktické pomůcky bude umístěna v prostorách historické Ballnerovy hvězdárny z roku 1929. Zde budou prezentovány na konkrétních přístrojích (historických i stávajících) způsoby a metody měření počasí včetně popisů vystavených meteorologických přístrojů.

Seminář na Hvězdárně Valašské Meziříčí Foto: Hvězdárna Valašské MeziříčíProjekt přináší řadu možností a aktivit pro žáky, studenty i pedagogy. Bude jim hrazena účast na jednotlivých seminářích, konferencích a workshopech; mohou se aktivně zapojit do přeshraniční soutěže „Experimentem k poznání a spolupráci“; podílet se na evaluačních akcích jednotlivých vzdělávacích programů; mohou se rovněž zapojit do práce na partnerských hvězdárnách v rámci pozorovatelských skupin apod.

Projekt Brána do vesmíru je spolufinancován z Operačního programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013.

Tato akce je realizována s finanční výpomocí Zlínského kraje.

Podrobnější informace o projektu Brána do vesmíru najdete na samostatných internetových stránkách http://www.branadovesmiru.eu.

Zdroj: Hvězdárna Valašské Meziříčí

  Martinek František   Zobrazeno: 3584x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce