logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Orion nad Českým středohořím
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Fotogalerie: Zodiakální světlo na obzoru 2013.03.05 08:52

Zodiakální světlo nad Sečí. Foto: Petr HorálekPřekvapivě se (nejen) českým pozorovatelům a fotografům daří zachytit kuželovitý svit slunečního světla rozptýleného na částicích v meziplanetární hmotě, lidově zvaný zodiakální světlo. Bělavý kužel pozorovatelný po soumraku nad západním obzorem je právě v těchto dnech nejvýraznější a je viditelný nejlépe vysoko v horách a daleko od městských aglomerací. Pozorování zodiakálního světla může krom počasí a městských světel ohrozit jen měsíční svit. Ten začne rušit až od poloviny příštího týdne, takže pořád máte neobvyklý kužel světla šanci spatřit. Do redakce už dorazilo několik snímků, autorům za ně děkujeme a těšíme se na další.

Aktualizováno: 14. dubna 2013, 10:54 SEČ.

Jas zodiakálního světla neumožňuje jej spatřit z velkých měst, dokonce ani na periferii těch měnších to není úplně snadné. Přesto - jak ukazují snímky níže - to možné je. Nejlépe je večerní zodiakální světlo viditelné v období okolo jarní rovnodennosti, kdy svírá ekliptika (rovina Sluneční soustavy promítnutá do oblohy) největší úhel s obzorem. Navíc je v té době zodiakální světlo nesmírně fotogenické, neboť zasahuje do slabé Mléčné dráhy v Býku u hvězdokup Plejád a Hyád, na obe strany od kužele světla pak dominují krásná souhvězdí zimní a podzimní oblohy. Nejkrásněji zodiakální světlo vynikne velmi daleko od měst, například v nedávno vyhlášené Beskydské oblasti tmavé oblohy. V letošním roce máme dvě období pro pozorování světla rozdělená obdobím okolo měsíčního úplňku. To první je nyní od 28. února do 14. března 2013, druhé pak od 29. března do 13. dubna 2013. Více o původu a viditelnosti zodiakálního světla si přečtete v jednom ze starších článků.

Své snímky zodiakálního světla zasílejte do této galerie přes formulář. Nezapomeňte, prosím, uvést všechny potřebné údaje podle vzoru uvedeném u jednotlivých políček formuláře. Galerie je řazená od nejnověji zaslaných pozorování. Zasílat můžete také do ČAM. Kromě této galerie můžete průběžně sledovat nejnovější snímky od čtenářů Astro.cz v automatizované galerii.


Fotogalerie čtenářů:

Zodiakální světlo nad Sečí. Foto: Vilém Heblík Jméno: Vilém Heblík
Datum: 12. dubna 2013, 21:45 SELČ
Místo: Seč - Ústupky
Poznámka: Počasí letos pozorování zodiakálního světla příliš nepřálo, 12. dubna se však na večer ve východních Čechách vyjasnilo a i přes slabé rušení malého srpku zapadajího Měsíce se dalo pozorovat. Snímek byl pořízen na pěkném a na poměry v ČR tmavém místě nedaleko Seče na Chrudimsku z kopce Zadní Bodlavá, který se nachází nad přehradní nádrží Seč I. Jednotlivé fotografie byly pořízené s exp. 30 s, při ISO-3200, f/4,5 a následně složeny do podoby panorama v programu ICE. Nechybí ani kometa C/2011 L4 (PanSTARRS). Druhý snímek je opatřen popisky.

Další snímky

[1]

Zodiakálne svetlo a Mliečna cesta. Foto: PhDr. Marián Dujnič Jméno: Marián Dujnič
Datum: 4. března 2013, 20:01 SEČ
Místo: Telgárt
Poznámka: Zodiakálne svetlo s Mliečnou cestou fotografované zo sedla Besník nad obcou Telgárt pod Kráľovou hoľou v Nízkych Tatrách. Na snímke sú aj dve stopy po preletoch medzištátnych leteckých liniek. Fotoaparát Canon 5D, Mark II., objektív Samyang 14 mm/2,8., f4, ISO 6400, 30 s. Prekvapilo ma, že sa na snímke zobrazilo aj zodiakálne svetlo, nepočítal som s tým. Bol to prvý večer, čo som zabehával nový širokouhlý objektív Samyang v rámci prípravy na kométu PANSTARRS.
Zodiakální světlo blízko Pardubic. Foto: Vilém Heblík Jméno: Vilém Heblík
Datum: 4. března 2013, 19:45 SEČ
Místo: Jezbořice
Poznámka: Po velmi dlouhé době špatného počasí přišlo vyjasnění a s ním také možnost sledovat zodiakální světlo večer po západu Slunce. Na panoramatickém snímku složeném ze tří fotografií pořízených Canonem EOS 1100D je sice zodiakální světlo pozorovatelné jen jako velmi slabé, ovšem vzhledem k místu pozorování, které je vzdálené pouze asi 9 km vzdušnou čarou na jihozápad od Pernštýnského náměstí v centru Pardubic je to celkem zajímavý a možná i překvapivý výsledek jak blízko velkého města lze ještě alespoň náznakem pozorovat/fotit zodiakální světlo. Na "vrcholu kužele" v horní části snímku je velmi jasná planeta Jupiter, nedaleko hvězdokupa Plejády. Mírně vpravo u obzoru je vidět výrazná světelná čepice nad přibližně 18 km vzdálenu elektrárnu Chvaletice. A kousek vlevo od ní, již přibližně za týden, začne být za večerního soumraku viditelná dlouho očekávaná kometa C/2011 L4 PanSTARRS. Exp. jednotlivých fotografií je 30 s, při ISO-3600 a f/4.
Zodiakální světlo. Foto: Antonín Hušek Jméno: Antonín Hušek
Datum: 3. března 2013, 20:10 SEČ
Místo: Švihov
Poznámka: Canon EOS 450D. Stránky autora.
Zodiakální světlo nad Sečí. Foto: Petr Horálek Jméno: Petr Horálek
Datum: 2. března 2013, 19:00 SEČ
Místo: Ústupky, Sečská přehrada
Poznámka: Po dlouhé době konečně jasná obloha a s ní možnost pozorovat krásný bělavý kužel zodiakálního světla a zimní souhvězdí. Za pár dní se do té parády přidá i kometa PanSTARRS. Canon 6D, Samyang 14 mm/2.8, f4, ISO 6400, 30 s.

Další snímky

[1], [2], [3]

Zodiakální světlo z Úpice. Foto: Petr Horálek Jméno: Petr Horálek
Datum: 6. února 2013, 19:00 SEČ
Místo: Úpice, Hvězdárna v Úpici a okolí
Poznámka: Překvapivě pozorovatelný kužel zodiakálního světla na kopci jinak nepříjemně přezářené podkrkonošské Úpice. Kužel byl snadno vidět i očima a za celou scenérii lze vděčit opravdu dobrým pozorovacím podmínkám po vyjasnění. Canon 550D, Samyang 14 mm/2.8 (užito f4), exp. 20 s, ISO 1600. Více v článku na stránkách Hvězdárny v Úpici.

Další snímky

[1], [2]

Zodiakální světlo na La Silla, Chile. Foto: Zdeněk Bardon Jméno: Zdeněk Bardon
Datum: 1. června 2012, 10:06 SEČ
Místo: observatoř ESO, La Silla, Chile
Poznámka: Nikon D700 (neupravený), objektiv Nikkor 14-24/2,8. Parametry - 1x240 sec expozice, montáž - Vixen Polarie, Zpracování - kalibrace dark, flat a bias. Křivky, úrovně a text - PS6. Zodiakální světlo je v naši zemi viditelné jen s obtížemi, ale na La Silla je to nepřehlédnutelné, vyloženě rušivé, ale nádherné nebeské divadlo. Snímek zasílám jako porovnání pozorovacích podmínek. Jasné nebe. Stránky autora.

Související a doporučujeme:
[1] Starší článek o zodiakálním světle
[2] Zodiakální světlo na Havaji - snímky M. Druckmüllera
[3] Nejnovější snímky od čtenářů Astro.cz
[4] Předchozí fotogalerie na Astro.cz

  Horálek Petr   Zobrazeno: 6628x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce