logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Přímý přenos z inaugurace dalekohledu ALMA 2013.03.12 09:52

Radioteleskopy ALMA Foto: ESO Třináctého března 2013 proběhne inaugurace největšího pozemského astronomického projektu - dalekohledu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array). Aby se tohoto významného kroku v cestě za poznáním vesmíru mohli alespoň zprostředkovaně zúčastnit všichni zájemci z celého světa, bude probíhat přímý přenos události pomocí webu. Inaugurace proběhne v operačním středisku observatoře, v nadmořské výšce 2900 metrů, přenos začne ve středu 13. 3. v 15:30 našeho času a skončí v 17:00.

Přímý přenos (livestream) bude dostupný na stránce http://www.almaobservatory.org/inauguration/. Prezident Chile, Sebastián Piñera, spolu se stovkami hostů reprezentujících globální světovou komunitu, současné i minulé zaměstnance observatoře a její vedoucí, stejně jako komunity umístěné poblíž dalekohledu ALMA, budou slavit úspěch projektu. Prezentovány budou i nejnovější výsledky z této špičkové observatoře. Slavnostní inaugurace se zúčastní také vedoucí Oddělení galaxií a planetárních systémů Astronomického ústavu AV ČR Prof. Jan Palouš.

V České republice se nachází jeden z uzlů projektu ALMA. Ondřejovský uzel má za cíl poskytovat regionální podporu pro vědce ze států střední a východní Evropy, např. Polska, Slovenska, Maďarska apod., které ještě nejsou členy ESO. Ondřejovský uzel budou samozřejmě využívat také čeští vědci zapojení do projektu ALMA. Půjde zejména o vědeckou a technickou podporu v oblastech, které dosud nejsou zajišťovány ostatními evropskými uzly, především sluneční a extragalaktická astrofyzika, laboratorní měření molekulových spektrálních čar, dále pak plánování pozorování, kontrola kvality dat, uložení dat a jejich zpracování a redukce programem CASA. Ondřejovský ARC uzel vzniká jako společný projekt Astronomického ústavu AV ČR, Akademie věd ČR a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze s přispěním Karlovy univerzity v Praze a Masarykovy univerzity v Brně.

ALMA_Array.jpg Mezinárodní astronomická observatoř ALMA je společným projektem Evropy, severní Ameriky a východní Asie ve spolupráci s Chilskou republikou. ALMA je za Evropu financována ESO, za severní Ameriku NSF (National Science Foundation) ve spolupráci s NRC (National Research Council of Canada) a s NSC (National Science Council of Taiwan) a za východní Asii NINS (National Institutes of Natural Sciences) v Japonsku ve spolupráci s AS (Academia Sinica) na Taiwanu. Výstavba a provoz observatoře ALMA jsou ze strany Evropy řízeny ESO, ze severní Ameriky NRAO (National Radio Astronomy Observatory), která je řízena AUI (Associated Universities, Inc.), a za východní Asii NAOJ (National Astronomical Observatory of Japan). Spojená observatoř ALMA (JAO, Joint ALMA Observatory) poskytuje jednotné vedení a řízení stavby, plánování a provoz teleskopu ALMA.

Související:
[1] Odkaz na webcast
[2] Více o dalekohledu ALMA na stránkách ESO
[3] Společná observatoř ALMA
[4] České stránky ESO
[5] Stránky českého uzlu ALMA

  Sobotka Petr   Zobrazeno: 4645x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce