logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Ohlédnutí za legendárními expedicemi (5. díl) 2013.03.22 11:12

Účastníci expedice GELOMEX. Foto: Archiv J. Mikuška. Ve 4. dílu „Ohlédnutí“ jsme se seznámili se dvěma neúspěšnými brněnskými expedicemi. Následovala však velmi úspěšná 3. celostátní expedice (7. dle BD) T-KODEX (teleskopická - Kohoutkové Dany - expedice), konaná 10. - 26. července 1958. Tentokrát na kopci Bezovec v Povážském Inovci, přičemž materiální základnou byl hotel (pravděpodobně patřící n.p. Slovakofarma v Hlohovci). Expedici po odborné stránce vedli Z. Ceplecha, L. Kohoutek a Z. Kvíz, ale celkový provoz řídila paní Dana Kohoutková z Osvětového úřadu.

Účast Dr. Zdeňka Ceplechy, CSc., profesionálního meteoráře z Ondřejova, byla něčím výjimečným. Někteří profesionální astronomové pohlíželi na amatérské akce s nedůvěrou, která byla pravděpodobně zapříčiněna nezkušeností s řízením tak velké skupiny pozorovatelů. (Časem se vyskytl i takový názor, že instituce garantující expedici by mohla být pohnána k placení alimentů na dítka eventuelně na expedici počatá!) Tyto obavy z amatérů pak vedly mezi lidem k dělení astronomů na dobrmany (=profesionálové) a foxteriéry (= amatéři). Hlavním argumentem profesionálů bylo, že probíhá Mezinárodní geofyzikální rok a tudíž akce, které ho narušují, se nemají konat.

Přítomnost paní Dany Kohoutkové svědčí opět o tom, že expedici finančně podpořil Osvětový ústav v Praze. Ona se také zasadila o konání expedice přes námitky z AÚ ČSAV.

Brněnská část účastníků vyjela dne 9. 7. a při cestě vlakem zabloudila až do Bánovců nad Bebravou. Trapnou situaci vyřešil Jiří Kejval, který navrhl další dopravu autostopem, což se zdařilo.

Následující den organizovala D. Kohoutková spížní výpravu do Piešťan, což se pak stalo zvykem, protože „chatár“ začal účtovat nesmyslné ceny za potravu; po intervenci Kohoutkové na Okresním národním výboru v Piešťanech byl přísun potravin zajištěn.

D. Kohoutková také zavedla přísný režim: Po noci pozorování 5 hodin spánku, pak zpracování materiálu (přepis protokolů atd.), po obědě přednáška na téma se sporným užitkem, pak dospávání před pozorováním a tak dokola. Tento systém vedl k nespokojenosti jak pozorovatelů, tak paní Dany.  Z jakýchsi důvodů byli také nespokojeni obyvatelé v okolí Bezovce a v podnapilém stavu pozorovatelům všelijak vyhrožovali.

Teprve ke konci expedice se trochu pokazilo počasí, takže byl čas na „kulturu“, t.j. produkci obnoveného KŇUBOLU, v němž se tentokrát proslavil M. Dymáček a P. Konečný  o „Máni v koženém kabátě“.

Expedici také navštívil Doc. V. Guth, který dokonce filmoval, a manželé Kresákovi (Ľubomír Kresák je známý spoluobjevitel komety 41P).

Na expedici se podařilo uskutečnit několik programů: Určení výšek teleskopických meteorů pozorováním ze dvou až tří stanic, určování pravděpodobnosti spatření meteoru metodou nezávislého počítání, pozorování různými přístroji a pozorování 3. sovětské družice.

Napozorovaný materiál byl zpracován a stal se předmětem několika prací.

Expedice se zúčastnilo 45 pozorovatelů z celé republiky. 10 pozorovatelů bylo z Brna pod vedením Jaromíra Mikuška, předsedy MS v Brně.

Průběh expedice popsal velmi podrobně v kronice J. Grygar. Ta byla také pramenem pro zápis do kroniky MS v Brně v r. 1960. V důsledku havárie jisté webové stránky nemám k dispozici fotografie z této expedice.

Z expedice GELOMEX. Foto: Archiv J. Mikuška. V roce 1958 se podařilo uspořádat ještě 8. expedici dle BD, totiž GELOMEX (Geminidy -Lomnický štít - expedice) pod vedením Z. Kvíze ve dnech 9. - 17. prosince. Lokalita byla vybrána proto, že Z. Kvíz v té době na Lomnickém štítu pracoval, čímž bylo umožněno pozorování přímo z tamější stanice. Jinak pozorovatelé pobývali v hotelu Encián na Skalnatém plese a na pozorování jezdili lanovkou, což bylo někdy spojeno s obtížemi kvůli silnému větru.

Z expedice GELOMEX. Foto: Archiv J. Mikuška. Pozoruhodnou akcí byla svatba Zdeňka Kvíze a Jany Bulínové, jíž svědčili Jaromír Mikušek a Karel Pavlů. Šli napřed sněhem se Skalnatého Plesa do Tatranské Lomnice, pak električkou do St. Smokovce. Oddáni byli za zvuku arie Kecala „Jak vám pravím pane kmotře...“. Na zpáteční cestě se opět museli brodit sněhem z T. Lomnice na Skal. pleso.

V jedné z následujících pozorovacích nocí byl takový vítr, že zapisovateli Zdeňku Bečkovi odfoukl část popsaných pozorovacích protokolů. Přesto ještě zůstalo tolik popsaných papírů, že materiál z expedice mohl být vyhodnocen a publikován.

Den před odjezdem došlo u Enciánu k tragédii, skupinku turistů zasypala lavina. Pozorovatelé se zúčastnili vyhledávání zasypaných, přitom se vyznamenali zvláště Jindřich Slimáček a Věra Šuralová (pod jménem Jurásková zemřela bohužel již v r. 1961), ale nalezena byly již jen bezduchá těla obětí.

Z expedice GELOMEX. Foto: Archiv J. Mikuška. Expedice se tehdy zúčastnilo deset pozorovatelů z Brna, L. Kohoutek a J. Grygar (z Prahy), p. Zelenka (ředitel hvězdárny v Novém Jičíně), J. Kaňkovský z Třebíče a manželé Kvízovi.

Podrobnou kroniku expedice vyhotovil opět J. Grygar. Na jejím podkladě jsem vyhotovil zápis do kroniky MS v Brně (s dvouletým zpožděním). Přiložené fotografie mi poskytl RNDr. Jaromír Mikušek, CSc.

Všechny díly:
[1] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (1. díl)
[2] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (2. díl)
[3] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (3. díl)
[4] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (4. díl)
[5] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (5. díl)
[6] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (6. díl)
[7] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (7. díl)
[8] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (8. díl)
[9] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (9. díl)
[10] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (10. díl)
[11] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (11. díl)
[12] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (12. díl)
[13] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (13. díl)
[14] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (14. díl)
[15] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (15. díl)
[16] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (16. díl)
[17] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (17. díl)
[18] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (18. díl)
[19] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (19. díl)
[20] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (20. díl)
[21] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (21. díl)
[22] Ještě o krmítku...
[23] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (22. díl)
[24] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (23. díl)
[25] Ohlédnutí za legendárními expedicemi (24., závěrečný, díl)

  Šulc Miroslav   Zobrazeno: 3194x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce