logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Astronomická expedice 2013 2013.03.26 07:00

Astronomická expedice Foto: Pavel Gabzdyl Zaobíráte se otázkami vzniku a vývoje vesmíru? Zajímá vás život hvězd? Chtěli byste strávit dobrodružné prázdniny a proniknout do hlubin naší galaxie? Potom, vážení a mladí příznivci astronomie, kteří jste bez újmy přežili konec Mayského kalendáře, je tu právě pro vás naše Astronomická expedice.

Poslední možnost přihlásit se na Expedici 2013 je do 15. května 2013!

Astronomická expedice je akcí s velmi dlouhou tradicí, ta nastávající bude již pětapadesátá v pořadí a uskuteční se v termínu od 3. do 18. srpna 2013 na pozemku hvězdárny v Úpici. Expedice je určena všem studentům středních a vysokých škol ve věku od 15 do 25 let.

M31 Foto: skupina astrofoto Hlavní náplní expedice je především pozorování denní a noční oblohy. Od toho se odvíjí speciálně připravený program, při němž se uléhá ke spánku kolem třetí hodiny ranní a vstává se kolem půl jedenácté. Na noční obloze se pozorují galaxie, hvězdy, hvězdokupy, meteory nebo mlhoviny, ve dne se pozoruje Slunce. Nezáleží na tom, jestli jste úplný začátečník nebo zkušený pozorovatel, každý si zde přijde na své. Začátečníci se naučí orientovat na obloze, pracovat s dalekohledem a zpracovávat astronomická pozorování. Zkušení pozorovatelé mohou experimentovat s digitální i klasickou astrofotografií, CCD kamerou nebo pomocí rádiové antény pozorovat meteory, Jupiter nebo Slunce.

Astronomická expedice Foto: Pavel Karas Vedle pozorování provádíme různé, nejen astronomické experimenty. Můžete tak poslouchat světlo, vidět zvuk, experimentovat s tekutým dusíkem či mikrovlnou troubou. V programu expedice je také obsažen cyklus přednášek mnoha význačných vědců. Tradičně k nám přijíždí např. Jiří Grygar nebo Petr Kulhánek. Novinkou posledních let jsou pak celoexpediční projekty, kde se naučíte navigovat pomocí hvězd, budete studovat kosmické záření nebo se vydáte na geologický výlet na Sněžku.

Nezapomínáme ani na letní radovánky. Můžete chodit na výlety po okolí, koupat se v místním koupališti, hrát volejbal, ping-pong a další.

Ubytování odpovídá duchu prázdnin, tedy spí se ve stanech na pozemku hvězdárny. K dispozici je sociální zařízení a sprchy s teplou vodou, počítače s připojením na internet a wi-fi síť s pokrytím po celém pozemku hvězdárny.

Pořadatelé jsou Amatérská prohlídka oblohy, sekce České astronomické společnosti, Hvězdárna v Úpici a Hvězdárna a planetárium Brno.

Vážení a mladí příznivci astronomie, přijeďte k nám do Úpice ochutnat kousek vesmíru! Více informací naleznete na stránce expedice.astronomie.cz. Na setkání s Vámi se těší Martin Rybář, hlavní vedoucí odborného programu.

  Rybář Martin   Zobrazeno: 5678x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce