logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Život ve vesmíru s Jiřím Grygarem 2013.05.03 13:59

Život ve vesmíru?V sobotu 4. května 2013 v 16:10 uvede Český rozhlas na své nové stanici Plus pořad Nebeský cestopis s astrofyzikem RNDr. Jiřím Grygarem, CSc. Hlavním tématem bude hledání života ve vesmíru. Toto je částečně upoutávka na pořad, částečně pohled do zákulisí jeho přípravy.

Téma pořadu jsme s Jiřím Grygarem vybrali už někdy v březnu, ale shodou okolností se na Hvězdárně ve Valašském Meziříčí konal ve dnech 19. - 21. dubna 2013 seminář právě na toto téma. Jeho název byl „Možnosti života ve vesmíru“. Byl to velice povedený seminář, na čemž mají zásluhu pracovníci hvězdárny v čele s ředitelem Ing. Liborem Lenžou, a také právě Jiří Grygar, který zajistil opravdu prvotřídní řečníky. Ostatně stačí se podívat do programu semináře. Kdo má zájem, může si dokonce všechny přednášky včetně následných diskuzí poslechnout ze záznamu, ke stažení tam jsou i prezentace přednášejících.

Jiří Grygar obdržel v roce 2011 Nušlovu cenu České astronomické společnosti Foto: Vladimír LibýInspirován čerstvými dojmy ze semináře, jal jsem se ještě ve vlaku cestou domů psát scénář Nebeského cestopisu pro rozhlas. Je to široké téma, o kterém by se dalo hovořit dlouhé hodiny, musel jsem vybírat to nejpodstatnější, ode všeho trochu. Dobře k tomu posloužila právě přednáška Jiřího Grygara ze semináře. A tak se posluchači v sobotu dozví, jak Země přežila falešný útok mimozemšťanů, jaký je původ UFO, jak se hledají cizí civilizace a kde je největší šance, že život najdeme.

Pořad má také své pravidelné rubriky. V anketě se budeme ptát, zda ve vesmíru do padesáti let objevíme život. Nepůjde mimochodem o anketu točenou, jako obvykle s bezejmennými chodci někde na ulici, ale o anketu přímo mezi účastníky zmiňovaného semináře.

Prostor dostane i prof. David Vokrouhlický, který nás zasvětí do vzniku planet ve Sluneční soustavě. Upozorníme na to, co sledovat na obloze a Jiří Grygar odpoví na dotazy posluchačů, tentokrát na téma jarního bodu a nejmenší planety.

Ještě zbývá dodat informaci o tom, jak pořad poslouchat. Pokud budete na internetu, můžete použít přehrávač streamu ČRo Plus. Stanice vysílá i na středních vlnách, digitálně, přes satelit, vše je vysvětleno zde. Kdo si nenajde čas v sobotu 4. května od 16:10 do 17:00, může si pořad stáhnout z archivu. V něm se objeví jen několik minut po 17 hodině.

Přeji všem příjemný poslech a za 14 dní přijdeme s Jiřím Grygarem s dalším tématem.

  Sobotka Petr   Zobrazeno: 3952x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce