logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Radiová astronomie s Jiřím Grygarem 2013.05.17 06:10

Radioteleskop Green Bank Telescope (GBT, West Virginia, USA)V sobotu 18. května 2013 v 16:10 uvede Český rozhlas na své nové stanici Plus pořad Nebeský cestopis s astrofyzikem RNDr. Jiřím Grygarem, CSc. Hlavním tématem bude při příležitosti 90 let vysílání rozhlasu radiová astronomie.

V Nebeském cestopisu se s Jiřím Grygarem snažíme vybírat především čistě astronomická témata. Dosud jsme vysílali pořad o mapování Měsíce, kometách, kalendáři, objevech loňského roku a možnostech života ve vesmíru. Ale vysílat na den přesně v 90. výročí prvního vysílání Českého rozhlasu, to nelze přejít mlčením. Byli jsme požádáni vedením stanice ČRo Plus, abychom se výročí věnovali, jenomže jak do pořadu dostat i astronomii? A pak přišel nápad: vždyť rozhlasové vysílání má společnou historii s radiovou astronomií!

František Nušl Foto: archivVznikl tak pořad, který se věnuje rozvoji radiové astronomie, která šla ruku v ruce s rozvojem rozhlasového vysílání. O vývoj technické stránky rozhlasového vysílání hovořit nebudeme, to rádi přenecháme někomu povolanějšímu. Čemu se ale věnovat můžeme, je popularizace vědy, především astronomie, v rozhlase.

Díky rozhlasovému archivu si budeme moci připomenout, jak v roce 1932 přednášel o Slunci jeden z největších českých astronomů první poloviny 20. století prof. František Nušl. Rozhlas sledoval i milníky kosmonautiky, uslyšíme Sputnik oblétávající Zemi nebo Apollo přistávající na Měsíci. Dlouholetý rozhlasový redaktor Ivo Budil řekne svůj názor na popularizaci vědy.

Ještě raději zopakuji, jak pořad poslouchat. Pokud budete na internetu, můžete použít přehrávač streamu ČRo Plus. Stanice vysílá i na středních vlnách, digitálně, přes satelit, vše je vysvětleno zde. Kdo si nenajde čas v sobotu 18. května od 16:10 do 17:00, může si pořad stáhnout z archivu. V něm se objeví jen několik minut po 17 hodině.

Přeji všem příjemný poslech a za 14 dní vystřídá Jiřího Grygara astrofyzik prof. Petr Kulhánek. Hlavním tématem budou černé díry.

  Sobotka Petr   Zobrazeno: 2974x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce