logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Dragon nad Central Parkem
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Úpická hvězdárna zve na unikátní Africké odpoledne 2013.07.18 13:00

Plakát k akci Africké odpoledne. Foto: Hvězdárna v Úpici. V neděli 21. července 2013 se od 15 hodin na Hvězdárně v Úpici uskuteční unikátní program s názvem Africké odpoledne. V rámci tohoto odpoledne se odhalí fotografická výstava s africkou tématikou, uskuteční se přednáška o expedicích za zatměním Slunce do Afriky, proběhne pozorování oblohy a nebude chybět občerstvení. Ovšem hlavní bod programu se odehraje v exteriéru hvězdárny na postaveném pódiu, kde vystoupí světově uznávaná taneční skupina IYASA ze Zimbabwe.

Tisková zpráva Hvězdárny v Úpici.

Program Afrického odpoledne na úpické hvězdárně započne odhalením výstavy talentované české fotografky a cestovatelky Lenky Baratoux, žijící v současné době ve francouzském Toulouse. Původně vystudovaná geoložka (Univerzita Karlova v Praze a Université Claude Bernard v Lyonu) se od roku 2006 často vydává do terénu do africké Ghany či Nigeru, kde si čím dál více krom geologických nálezů dokumentuje i běžný život afrických dětí z těchto končin. Mezi lety 2007 – 2011 tak vznikla série výstavních expozic „Afrikou očima geologa“, která sonduje každodenní radosti i starosti obyčejných Afričanů v jejich přirozeném prostředí. Jednu z výstav s minimalistickým názvem „… i taková je Afrika“ Lenka Baratoux ve spolupráci s Geologickým ústavem AV ČR, v. v. i. zapůjčila právě k příležitosti této akce na Hvězdárnu v Úpici.

Po odhalení výstavy a úvodním slovu její autorky přijde na řadu patrně nejvýznamnější bod programu – taneční vystoupení celosvětově uznávané a oceňované skupiny IYASA z afrického Zimbabwe. Skupina s tradicí od roku 1998 vystupuje ve složení osmi členů, 4 mužů a 4 žen, kteří pro svůj naprosto netradiční a ozbrojující tanečně-hudební styl byli za svá vystoupení již několikrát nominováni na světové soutěži „Nejlepší koncertní výkon“. IYASA je zkratkou pro Inkululeko Yabatsha School of Arts, což je rovněž název taneční školy v Zimbabwe, odkud umělci pochází. Strhující vystoupení nabízí v Evropě každoročně, když vyráží na světová turné, a nejednou již navštívili i Českou republiku. Vystoupení se uskuteční v exteriéru hvězdárny na vybudovaném pódiu.

Se závěrečným potleskem budou návštěvníci přizváni ke třetímu bodu programu, který připravil Marcel Bělík, ředitel úpické hvězdárny. Ten bude mít pro zájemce připravenou poutavou cestopisně-astronomickou přednášku na téma „4 africká zatmění“. V rámci své odborné činnosti se úpická hvězdárna již po tři desetiletí vydává na expedice za úplnými zatměními Slunce. V průběhu těchto expedic se pracovníci hvězdárny „černé Slunce“ vydali pozorovat na africký kontinent již čtyřikrát – do Angoly, Jihoafrické republiky, Egypta a Libye. Jaká dobrodružství zde zažili, se dozvíte na avizované přednášce.

V případě jasného počasí bude po přednášce následovat pozorování noční oblohy. Ta po 22. hodině, kdy se dostatečně setmí, nabízí zejména překrásnou planetu Saturn nízko nad jihozápadním obzorem, skoro úplňkový Měsíc posetý krátery nebo jasné barevné dvojhvězdy či hvězdokupy. Měsíc bude shodou okolností v průběhu pozdních hodin nejblíže k Zemi za celý červenec, v přízemí ve 22:22 letního středoevropského času ve vzdálenosti 358 401 km.

Program Afrického odpoledne na Hvězdárně v Úpici:

  • 15:00 – slavnostní odhalení fotografické výstavy „… i taková je Afrika“ s úvodním slovem její autorky Lenky Baratoux
  • 16:00 – taneční vystoupení africké skupiny IYASA (více o skupině na www.iyasa.net)
  • 20:00 – přednáška Marcela Bělíka, ředitele úpické hvězdárny, na téma „4 africká zatmění“
  • 22:00 – v případě jasného počasí pozorování noční oblohy dalekohledy v kopuli hvězdárny a v jejím exteriéru až do půlnoci

V průběhu odpoledne bude zajištěno občerstvení (pivo, limo, klobásy) a za jasného počasí rovněž pozorování Slunce na pozemku hvězdárny. Na své si přijdou i ti nejmenší, pro které jsou připraveny malé hry o ceny. Vstupné na akci je 80,- pro dospělé, 20,- pro děti do 15 let. Pro návštěvníky, kteří budou chtít dorazit pouze na večerní přednášku a pozorování noční oblohy, platí vstupné v ceně běžného tarifu (40,- dospělí; 20,- děti).

Partnery akce jsou Orange Catering (www.orangeorange.net), Tisk Ofset a.s., Úpice (www.tiskofset.cz), Východočeská pobočka České astronomické společnosti (cas.kopule.cz) a Sdružení pro podporu astronomických pozorování. Akce se uskuteční za finanční podpory města Úpice (www.upice.cz).

Více informací získáte na webových stránkách www.obsupice.cz, facebookových stránkách www.facebook.com/obsupice nebo přes email hvezdarna@obsupice.cz či telefonní spojení 499 882 289.

  Horálek Petr   Zobrazeno: 2093x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce