logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Záznam online přenosu příletu lodi HTV-4 ke stanici ISS 2013.08.09 11:28

Loď HTV-4 po připojení ke kosmické stanici Foto: NASAVelmi složitá akce - pomalé a velice precizní orbitální setkání s několika vzájemnými přestávkami, kontrolované několika řídícími středisky kolem světa, aby neskončilo kolizí se stanicí (jakou nám předvedly stanice Mir a loď Progress M-34 roku 1997) - zakončená odchycením lodě robotickou paží. Tento akt byl úspěšně dokončen v pátek 9. srpna 2013 ve 13:22 SELČ, přenos zde začínal ve 12:00 hodin.

Video ze setkání lodi HTV-4 a stanice ISS (NASA)


13:33 Poslední doplňující info: při zachycení lodě HTV-4 letěla stanice asi 420 kilometrů nad Afrikou. Přenos instalace HTV na modul Harmony robotickou paží sledujte na TV NASA od 15:00. Tímto se loučíme a děkujeme za pozornost.

13:31 Otevření poklopů mezi HTV a stanicí na příští asi měsíc je v plánu zítra, v pondělí ráno se má staniční paže, opět řízená z Houstonu, pustit do vykládání věcí z nehermetizované sekce lodi.

13:28 Těžiště práce se teď přesune víceméně do Houstonu. Ovládání staniční robotické paže převezme zdejší řídící středisko a postará se o stykovku HTV na dolní port modulu Harmony, operace začne zhruba za dvě hodiny. Posádka stanice bude asistovat Houstonu ovládáním mechanických šroubů stykovacího uzlu.

13:25 Spojař Mike Fincke v Houstonu se na počest zachycení pokusil o japonský komentář a sklidil viditelné uznání svých kolegů okolo.

13:23 Řídícím střediskem mise HTV v japonské Tsukubě nedaleko Tokia zní aplaus.

Americká astronautka Karen Nybergová řídí robotickou paži ze staniční pozorovatelny Foto: NASA13:22 Italsko-americké trio astronautů právě úspěšně zachytilo kanadskou robotickou paží japonskou zásobovací loď! Tomu říkám mezinárodní spolupráce!

13:21 Robotická paže už sahá po HTV.

13:20 Rob Navias, komentátor TV NASA v Houstonu, hlásí špatné zprávy: za dvě minuty ztratíme přímý videopřenos ze stanice kvůli ne zrovna stoprocentní funkčnosti přenosových družic na geostacionární dráze, takže samotné zachycení lodi neuvidíme.

13:17 (Předem se nyní omlouvám příznivcům exaktní vědy jménem astronomie za tento příspěvek, odpusťte mi) Včera večer, někdy mezi 22. a 23. hodinou, když jsem si vychutnával koupel v tak rozpáleném bazénu, že přes den je skutečně nehostinným místem, na hvězdné obloze tropické noci upoutal moji pozornost pohyb na jihozápadě. Po chvilce si to již skoro v nadhlavníku štrádovala velice jasná stanice ISS. Říkám si: "Kde je asi Kounotori?" A hele! Asi 40 - 50 stupňů za stanicí si to hasí nenápadná oranžová hvězdička, přesně ve dráze ISS! Takže vidíte, japonská loď je i na české obloze! (Mimochodem, fotky přeletů HTV-4 s dlouhou expozicí najdete pro pokochání i ve čtenářské galerii astro.cz).

Aktuální pohled na loď HTV ze stanice Foto: TV NASA13:15 Zachycení lodě povoleno!

13:14 Čekáme na finální povolení k zachycení lodě pro Karen Nybergovou z Houstonu.

13:10 A jsme necelých osm metrů od stanice, HTV definitivně zastavilo přílet a nyní deaktivuje své motory, aby během kontaktu s kanadskou paží neudělalo nějaký nechtěný, byť dobře míněný manévr. Je to na tobě, operátorko robotické paže Karen!

13:09 Čas zachycení lodi byl uspíšen o tři minuty - 13:26 SELČ.

Aktuální pohled na loď HTV ze stanice Foto: TV NASA13:02 Patnáct metrů od stanice.

12:59 28 manévrovacích motorků HTV se navzdory problémům po startu chová normálně. Pokud všechno i nadále půjde bez problémů, zachycení lodi robotickou paží může být uspíšeno.

12:56 25 metrů mezi HTV a ISS, na které právě padá orbitální úsvit nad západními břehy Jižní Ameriky.

Aktuální pohled na loď HTV ze stanice Foto: TV NASA12:51 Orbitální noc za okny stanice odhaluje obrysy HTV-4, které se právě opět dává do pohybu a přesouvá se do bodu zachycení robotickou paží Canadarm2 deset metrů od stanice. V tak těsné blízkosti stanice je od zásobovacích lodí vyžadována velmi nízká rychlost vzhledem ke stanici, HTV klesne až na 20 cm/s vůči stanici, vůči Zemi pod sebou však letí skoro 8 km/s.

12:46 Řídící středisko Houston, zodpovědné za bezpečnost stanice, dalo jednohlasné GO pro přelet HTV z bodu 30 metrů od stanice do bodu pouhých deset metrů daleko, kde už bude loď zachycena robotickou paží.

12:41 Zatímco řídící střediska se soustředí na HTV (zanedlouho se bude hlasovat GO/NO-GO o dalším přiblížení ke stanici), astronauti na ISS se naposledy procházejí procedury k zachycení lodě.

12:40 Více informací o misi HTV-4 naleznete v článku na našem webu z pondělí 5. srpna, dva dny po startu lodi z kosmodromu Tanegašima v Japonsku na špičce nosiče H-2B.

12:37 Japonské řídící středisko je názoru, že HTV je v pořádku a připravené jít dále.

12:34 Loď HTV dosáhla "hold pointu" 30 metrů od stanice. Zde vůči ISS zastavila a řídící střediska v Houstonu a Japonsku kontrolují, zda je s lodí všechno v pořádku. Kounotori se dá do pohybu opět za čtvrt hodiny.

Pohled na monitor na palubě ISS, který kontroluje pozici lodi HTV Foto: TV NASA12:30 40 metrů od stanice, za deset metrů zase stavíme.

12:29 Čas zachycení lodi robotickou paží je stanoven na orbitální "poledne", přesně v půli mezi orbitálním východem a západem slunce, kterých ISS zažívá 16 každý den. Je to proto, aby kamery, jež navedou operátorku robotické paže Karen Nybergovou na loď HTV, nebyly oslněny sluncem, které bude v té chvíli vysoko na černé kosmické obloze.

12:27 HTV je asi 60 metrů od stanice a pokračuje v pomalém a opatrném příletu.

12:26 Ještě doplňme, že z Houstonu koordinuje práci posádky stanice spojař, astronaut Mike Fincke, se svými celkem 381 dny kosmického letu, které nasbíral během tří kosmických misí, rekordman NASA.

12:24 Zatímco v americké části stanice všichni napjatě očekávají přílet japonské lodi, v ruském segmentu probíhá jiná práce: kosmonauti Fjodor Jurčichin a Alexandr Misurkin si připravují procedury a výbavu pro kosmický výstup přesně za týden, při kterém budou pokračovat v přípravách stanice na přílet nové ruské laboratoře v příštím roce.

12:21 HTV se pomalu přesouvá vstříc stanici z kontrolní zastávky 250 metrů daleko do kontrolního bodu 30 metrů od stanice, nyní je zhruba sto metrů daleko.

12:19 Houston povrzuje, že systémy HTV pracují excelentně.

12:18 Na palubě stanice, v pozorovatelně Cupola, kde je také řídící post staniční robotické paže, čeká na svoji příležitost astronautka NASA Karen Nybergová, dnešní hlavní operátor robotické paže a asistencí kolegy z NASA Chrise Cassidyho. První vizuální kontakt s lodí, jejíž systémy na dálku ze stanice monitoruje italský astronaut Luca Parmitano, měli astronauté kolem 11:00 našeho času ze vzdálenosti řádově několika set metrů.

12:12 HTV se ve vzdálenosti 250 metrů právě otočilo, aby vystavilo směrem ke stanici záchytný bod pro robotickou paži.

Aktuální pohled na loď HTV ze stanice Foto: TV NASA12:11 Během testování systémů lodi v rámci jejího 6denního letu ke stanici byl objeven problém s ventilem v pohonném systému RCS-A, jde o svazek malých trysek pro delikátní manévrování (třeba u stanice). Japonští technici ale rychle našli příčinu ve špatně fungujícím spínači. Nicméně pro všechny případy dnes převezme úlohu hlavního manévrovacího okruhu nezávislé dvojče RCS-B.

12:06 Mise HTV-4 od svého startu probíhá přesně podle plánu bez větších problémů, orbitální manévry, díky nimž je nyní loď už jenom kousek od kosmické stanice, šly všechny dobře, až na jednu věc.

12:02 Loď je teď už jen 250 metrů od orbitální stanice, vše dnes zatím šlo bezvadně, Kounotori právě dostalo povolení k obnovení příletu z bodu 250 m daleko.

12:00 Vítejte u našeho přenosu, v rámci kterého dorazí k Mezinárodní vesmírné stanici japonský náklaďák HTV (Kounotori) 4, nejvíce se asi podobající zlatému válci. Po téměř šesti dnech orbitálního letu je u cíle, nebo ještě ne? Čeká jej nyní průlet bezpečnostním perimetrem kosmické stanice, kde každá chyba může mít velké následky a sebemenší anomálie si může vyžádat přerušení příletu.

Přenosy, z nichž čerpáme my:

  Straka Vít   Zobrazeno: 6011x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce