logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Pojeďte za polární září 2013.08.15 17:21

Kometa PanSTARRS a polární záře. Foto: Petr PazourHvězdárna v Rokycanech již od závěru loňského roku připravuje cestu pro zájemce o sledování polárních září podzimní cestu do Skandinávie. V současné chvíli je s cestovní kanceláří již prakticky domluvena celá trasa patnáctidenní cesty Švédskem a Norskem. Pokud byste mezi 29. zářím a 13. říjnem 2013 chtěli strávit čas pod dechberoucím astronomickým představením a poznat divokou krásu severské přírody, neváhejte se přidat...

Mapa trasy expedice. Foto: Karel Halíř.Současný stav je takový, že je objednán malý autobus pro 24 osob. Na poslední chvíli jsme ovšem dostali od CK nabídku, že pokud by se počet účastníků navýšil o dalších minimálně sedm zájemců, bylo by možné pro dopravu využít velký autobus, což by samozřejmě bylo lepší, jak s ohledem na pohodlí účastníků, tak na úložní prostor na zavazadla.

V současné chvíli tak hledáme ještě alespoň čtyři zájemce o účast na naší cestě. Ta se uskuteční ve dnech 29. září (NE, odjezd dopoledne z Rokycan a Prahy) až 13. října (NE). Níže je připojen i program naší cesty. Cena, zahrnující dopravu autobusem (včetně trajektů), ubytování většinou v mládežnických hostelech, deset večeří a osm snídaní a pojištění, je 21 275,- Kč.

V případě zájmu dejte co nejdříve vědět na mail halir@hvr.cz. Na téže adrese je možné také získat další, ještě podrobnější, informace.

Karel HALÍŘ
Hvězdárna v Rokycanech
mail: halir@hvr.cz
mobil: 608 478 902
Hvězdárna v Rokycanech
Voldušská 721
337 01  Rokycany
telefon: 371 72 26 22

Program:

29.09. : Odjezd v ranních hodinách. Průjezd SRN na noční osmihodinový trajekt do Švédska (možnost kabin).

trajekt

30.09. : Vylodění, jízda švédskou krajinou kolem jednoho z největších jezer Evropy,jezera Vattern, se zastávkami v Jönköpingu, popř. Linköpingu k švédské metropoli Stockholmu. Nocleh.

Tvetagardens - mládežnický hostel necelých 30 km před Stockholmem                                                                                     

01.10. : Stockholm nazývaný „Benátkami severu“ - prohlídka hlavních atraktivit města: královský palác – střídání stráží, radnice, Gamla stan - staré město s úzkými dlážděnými uličkami a City Hall, místo, kde se každoročně slaví udělování Nobelovy ceny, radniční věž - výhled. Stockholm Observatory muzeum. Nocleh. 

Uppsala City hostel - mládežnický hostel v centru Uppsaly                                                                                                                             

02.10. : Uppsala - prohlídka univerzitního města s proslulou katedrálou (největší ve Skandinávii). Návštěva Old Observatory. Knihovna Carolina Rediviva – možnost shlédnout Codex Argenteus. Gävle -   Gamla Gelfe - unikátní rezervace se starými dřevěnými domy –  krátká prohlídka. Pokračování po břehu Botnického zálivu přes Soderhamn a Sundsvall dále na sever. Nocleh. 

Umea - mládežnický hostel                                                                           

03.10. : Překročení Polárního kruhu – zastávka, laponské centrum Jokkmokk s Laponským muzeem. Cesta přes národní park Muddus s hlubokými soutěskami do Gällivare a poté do Kiruny, nejvýše položeného města Švédska (579 m), hornického města, kde se nachází údajně největší podzemní rudný důl na světě. Odjezd na nocleh.

Kiruna - mládežnický hostel                                                                                                                                         

04.10. : Nejprve zastávka v nár. parku Abisko s vysokohorskou severskou přírodou, v případě příznivého počasí možnost výjezdu lanovkou pod vrchol hory Nuolja (výhled na Laponskou bránu). (V případě nepříznivého počasí návštěva Narviku). Překročení hranice do Norska a pokračování podél Herjangsfjordu přes kilometrový most Tjelsundbrua na Vesterály divokou a krásnou přírodou. Nocleh.

Vesterály - Andenes - nadstandardní chaty                  

05.10. : Ostrovy Vesteralen. Andenes – nejsevernější místo Vesterál, prohlídka Velrybího centra (muzeum – vstup není v ceně).  Přejezd přes další Vesterálské ostrovy  na Lofoty. Odjezd na nocleh.

Lofoty - Laukvik - kemping Sandsletta - jednoduché chaty                                                                                                                   

06.10. : Okouzlující ostrovy Lofoty, které patří k nejmalebnějším místům z celé Skandinávie. Svolvaer, město, nad nímž se tyčí ostré štíty hor, Kabelvag – Vagan kirke – velký roubený kostel z 19. stol.,  prohlídka unikátních rybářských vesnic Henningsvaer (chráněno UNESCEM), který je údajně vyhlášen za nejkrásnější místo Norska díky své poloze (roztroušeno na ostrůvcích spojených mosty), Reine (nejfotografovanější scenérie) a zcela na jihu Lofot  městečko A. Noční přejezd zpět na pevninu.

noční přejezd                                                                                                                                                  

07.10. : Trajekt na pevninu, cestou pohledy na hory, které vyrůstají přímo z moře. Nezvyklá krajina ledovcového původu s nekonečnými rašeliništi s nesčetnými jezery a horami neuvěřitelných tvarů. Překročení Polárního kruhu - zastávka. Ledovec Svartisen – přejezd motorovou loďkou do jeho blízkosti a poté pěší výstup k jeho splazu (dle počasí). Pokračování na jih kolem divokých vodopádů Laksforsen, po proudu „královny norských řek“ Namsen a zastávka u „Brány severu“ – označuje hranici severního Norska.  Podél Trondheimfjordu odjezd na ubytování.        

08.10. : U  Trondheimfjordu leží středověké hlavní město Norska Trondheim - prohlídka města s jeho velkolepou katedrálou Nidaros, nejkrásnější   gotickou stavbou severní Evropy, královskou rezidencí i původními kupeckými domy na řece Nid. Odjezd okrajem horského masivu Dovrefjell a Opdalem, údolím padajících vodopádů, zastávka v Dombasu, potom u Trolí stěny  - jedné z nejvyšších skalních stěn Evropy a dojezd do Andalsnes - krásně položeného rybářského městečka u ústí řeky Raumy do Romsdalsfjordu. Nocleh.

Andalsnes - mládežnický hostel                                                                                    

09.10. : Jedna z nejkrásnějších oblastí Norska, jejíž divokost bere dech. Výjezd serpentýnami Trolí cesty přes vodopád Stigfossen a poté sjezd k soutěsce Gudbrandsjuvet  a dále do Linge - trajekt do Eidsdalu, (nebo možnost jízdy po Geirangeru - není v ceně) výjezd Cestou orlů na vyhlídku na nejkrásnější norský fjord Geiranger, sjezd do Gierangeru - zastávka, poté stoupání pod Dalsnibu (1.476 m) (možnost výjezdu dle počasí), z jejíhož vrcholu je podle Norů vidět to pravé Norsko. Odjezd na ubytování.  

Nordberg u Lomu - jednoduché chaty                                                                                                                                                

10.10. : Jotunheimen, nejvyšší horský hřeben v Evropě na sever od Alp - procházka v nejbližším okolí nejvyššího vrcholu celé Skandinávie - Galdhopiggenu (2.469 m ), zastávka v malebné obci Lom se starým dřevěným kostelíkem, prohlídka vynikající expozice kamenů a polodrahokamů, cesta podél dravé řeky Sjoy. Krátká zastávka u olympijského skokanského areálu v Lillehameru, odjezd na ubytování.  

Gjovik - mládežnický hostel                                                                                                                                           

11.10. : Oslo - prohlídka historického centra města, Vigeland park (ostrov Bygdoy s muzei Fram, Kon-Tiki).  Přes Svinesund  do jižního Švédska  do oblasti Malmö. Lund Observatory. Ubytování.

Landskrona - mládežnický hostel                                

12.10. : Odjezd trajektem na ostrov Hven (cena cca 100 SEK – není v ceně), zde možnost návštěvy památníku, observatoře a muzea Tycho Brahe. Odjezd zpět na pevninu a pokračování v cestě přes SRN do ČR.

trajekt                                                                                                                                          

13.10. : Návrat do ČR.

  Halíř Karel   Zobrazeno: 3497x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce