logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Magnetický vesmír s Petrem Kulhánkem 2013.09.21 11:42

Magnetar v představách malířeV sobotu 21. září 2013 v 16:10 uvede Český rozhlas Plus pořad Nebeský cestopis s astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. Hlavním tématem budou magnetická tělesa ve vzdáleném vesmíru.

Téma magnetismu ve vesmíru jsme s Petrem Kulhánkem už letos jednou otevřeli. Bylo to v dílu vysílaném 29. června, kde nás zajímaly magnety Sluneční soustavy. Tentokrát se vydáme do vzdálenějšího vesmíru, který je v tomto ohledu ještě pestřejší.

Poslední desetiletí se ukazuje, že magnetické pole hraje velkou roli u mnoha kosmických objektů a stojí za řadou jevů. Oni to astronomové tušili už dřív, ale nedokázali to matematicky popsat, takže mnoho vědeckých prací, když došlo na magnetismus, přišlo s frází "magnetické pole je zanedbáno". Ukazuje se, že když se nezanedbá, ale vezme ve výpočtech v úvahu, daří se vysvětlovat i jevy, u kterých to před tím nešlo. S Petrem Kulhánkem zmíníme snad všechny magnetické objekty vesmíru od Slunce až po magnetary.

Nebeský cestopis s Petrem Kulhánkem Foto: Český rozhlasV pravidelných rubrikách si řekneme co pozorovat na obloze a Pavel Gabzdyl nám vysvětlí, jak je to s vodou na Měsíci.

Jak pořad poslouchat? Pokud budete na internetu, můžete použít přehrávač streamu ČRo Plus. Stanice vysílá i na středních vlnách, digitálně, přes satelit. Vše je vysvětleno zde. Kdo si nenajde čas v sobotu 21. září od 16:10 do 17:00, může si pořad stáhnout z archivu. V něm se objeví jen několik minut po 17 hodině.

Za 14 dní 5. října si budeme tentokrát s Jiřím Grygarem v Nebeském cestopisu povídat o tom, odkud pozorovat vesmír. Budeme tedy hledat temné nebe bez tzv. světelného znečištění.

  Sobotka Petr   Zobrazeno: 3295x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce