logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Známý spisovatel Pavel Toufar bude přednášet na Hvězdárně v Úpici 2013.10.02 11:10

Pavel Toufar v roce 2011. Foto: Svět knihy, Wiki.V pátek 4. října 2013 se od 19 hodin na Hvězdárně v Úpici uskuteční přednáška populárního českého spisovatele a popularizátora kosmonautiky Pavla Toufara. Vzácný host bude povídat na téma „4. října 1957 – nejen první družice“. Ve svém povídání tak zrekapituluje kosmonautiku od prvních významných milníků až po současnost. Že si vybral právě takové téma na takový den, není vůbec náhoda – 4. října uplyne 56 let od vypuštění legendární družice Sputnik na oběžnou dráhu Země. Po přednášce bude pochopitelně následovat beseda a autogramiáda.

Tisková zpráva Hvězdárny v Úpici.

Bude to již 56 let od vypuštění první umělé družice na oběžnou dráhu Země. Polovina současné generace tento milník pochopitelně zná jen z vyprávění, ovšem vše, co následovalo, se dostalo do povědomí snad každého z nás. Závod o vesmír mezi dvěma velmocemi – USA a tehdejším Sovětským svazem – pomyslně završilo dobytí Měsíce v červenci roku 1969. Ovšem i od legendárního Armstrongova „malého kroku“ uplynula již dlouhá řádka let. Nyní vesmír dobývají první Číňané, nadzemský prostor vyplňují dálnice umělých družic, do vesmíru se s nadsázkou dá letět za příplatek jako na túru a nad hlavami se nám znenadání podařilo vybudovat obrovskou Mezinárodní kosmickou stanici. Jaký úděl měla kosmonautika za poslední desítky let? A kam směřuje v letech následujících? I na to se nám pokusí Pavel Toufar zodpovědět.

Dobytí Měsíce v roce 1969. Foto: NASA.Všechny ty události byly nesmírně zajímavé,“ popisuje Toufar vývoj kosmonautiky od roku 1957 k tématu své přednášky, „a všechny z nich nabízí inspiraci k tématům ryze aktuálním. Podíváme se proto nejen na pilotované lety lunárního programu, ale i na vztah lidstva k bezpilotnímu výzkumu. Zastavíme se rovněž i nad úmrtími některých významných osobností, které jsou spojeny s určitými mezníky v kosmonautice.

Pavel Toufar (* 13. července 1948, Praha) je významný český spisovatel, novinář, televizní redaktor, popularizátor kosmonautiky a scénárista. Po dokončení právnických studií na Karlově univerzitě byl díky svému referátu na 24. kongresu Mezinárodní astronautické federace přijat za řádného člena Mezinárodního institutu kosmického práva. Je autorem desítek knih (jmenujme např. Křižovatky vzdušných cest z r. 1980), držitel ceny ČSAV za popularizaci vědy v roce 1985, držitel ceny Egona Irwina Kishe za knihu Smrt číhá mezi hvězdami z roku 1997 nebo čestný člen Kosmo klubu. V roce 1969 napsal nejvíce tuzemských reportáží okolo legendárního letu Apolla 11. V 80. letech byl redaktorem Televizních zpráv ČT a rovněž se podílel na scénáři k filmu Modrá Planeta z roku 1979. V současnosti se aktivně podílí na mezinárodním kosmickém experimentu Mars-500.

Tisková zpráva ke stažení:
[1] Formát DOC
[2] Formát PDF

Marcel Bělík
ředitel Hvězdárny v Úpici
Telefon: 603 545 589
Mail: belik@obsupice.cz

  Bělík Marcel   Zobrazeno: 2491x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce