logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Velmi jasný meteor nad kanadskou provincií Alberta 2013.10.04 06:10

Snímky bolidu z policejní kamery Foto: RCMP & http://news.nationalpost.comTo, že kamery umístěné v autech poskytují informace nejen o dění na silnici, ale v některých případech mohou posloužit dokonce i astronomům, jsme se v nedávné době přesvědčili několikrát. Pomocí těchto kamer se například podařilo získat řadu informací během letošního přeletu mimořádného bolidu nad Čeljabinskou oblastí Ruské federace, další velmi jasný meteor zachytil americký policista během své práce v únoru 2012. I v níže popisovaném případě sehrála významnou roli kamera umístěná v policejním vozidle.

Byl sobotní večer 21. září 2013 a dva konstáblové Královské kanadské jízdní policie Josh Stachow a Kyle Ash jeli v provincii Alberta po silnici č. 35 k dopravní nehodě. Měli nahlášeno, že jeden řidič svým vozem srazil černého medvěda. Bylo necelých pět minut po půl desáté hodině místního času, když byli v blízkosti osady Hawk Hills, přibližně 20 kilometrů severně od městečka Manning. V tu chvíli se stalo něco zcela neočekávaného. Tmavá a zatažená obloha se náhle rozjasnila a nakrátko bylo okolí ozářeno takovým světlem, jako by byl den. Způsobil to mimořádně jasný objekt, které prolétl mezi mraky. Celý jev trval jen pár sekund, pak těleso zhaslo a nebe opět potemnělo. Stachow událost popsal slovy: „Už jsem viděl ,padající hvězdy‘, ale nikdy předtím nic podobného. Bylo jasněji a jasněji a najednou se na nebi objevil obrovský meteor. V tu chvíli jsem nevěděl, co se děje.“ Ani jeden z konstáblů nezaznamenal žádný zvuk, který by jev provázel.

Jev samozřejmě spatřilo více lidí, hlášení přišla například z okolí města Grande Prairie. O absenci zvukového projevu se zmínil i další svědek, Paul Phillips. Tvrdil, že jev trval asi čtyři sekundy a jas byl větší než od Měsíce v úplňku. Také prohlásil, že za tělesem byly vidět plameny, kouřová stopa a jeho výšku odhadl na méně než 300 metrů. Je však jasné, že u objektů na obloze se vzdálenost spolehlivě určit nedá, takže tento údaj je silně podceněn. Meteory se ve skutečnosti pohybují ve výškách řádově desítky kilometrů nad zemským povrchem. Další svědci si všimli barvy a udávali ji žlutou, oranžovou či zelenou. Délku trvání jevu pozorovatelé odhadovali od čtyř do deseti sekund.

Že se jednalo o průnik větší části meziplanetární hmoty do zemské atmosféry, potvrdil Frank Florian, odborník na meteory ze Světa vědy TELUS (TELUS World of Science) v Edmontonu. Zároveň dodal, že to zřejmě byl osamocený kus, který nepatřil k žádnému meteorickému roji. Florian žádá všechny svědky, aby poskytli informace o pozorovaném jevu Světu vědy TELUS. Není totiž vyloučeno, že zbytky tělesa dopadly na zemský povrch a vědci by se pokusili na základě získaných údajů najít oblast možného dopadu.

Vybrané zdroje:

Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň, novinky na Facebooku

  Kalaš Václav   Zobrazeno: 3697x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce