ESO přijala dar, který ji nabídla nadace Klause Tschira (Klaus Tschira Stiftung) – financování stavby nového planetária a návštěvnického centra v areálu ředitelství ESO v Garchingu u Mnichova (Německo). Nové centrum bylo navrženo tak, aby inspirovalo návštěvníky k pohledu na hvězdnou oblohu a naučilo je vnímat význam astronomie i její vliv na každodenní život. Činnost nového zařízení bude financována v rámci provozních nákladů ESO.
Nadace Klause Tschira je nezisková organizace, kterou založil fyzik Klaus Tschira v roce 1995. Jejím cílem je podpora projektů v oblasti přírodních věd, počítačových věd a matematiky. Zvláštní důraz pak klade na podporu vzdělávání a popularizaci v rámci těchto vědních oborů.
Nové zařízení nabídne návštěvníkům působivé představení toho nejlepšího z obecné astronomie, ale také přiblíží vědecké výsledky, projekty a průlomové technologické počiny ESO. Veškeré materiály budou k dispozici v angličtině a němčině.
Architektonický návrh nové budovy je unikátní. Centrum bude připomínat dvojhvězdný systém, v němž dochází k přenosu hmoty z jedné složky na druhou. Tento proces vede k explozi supernovy a dal také jméno celému zařízení: ESO Supernova. Dizajn této překrásné zaoblené budovy vymyslel sám Klaus Tschira s pomocí architektonické firmy Bernhardt + Partner z Darmstadtu (Německo).
Toto centrum se stane sesterským zařízením Domu astronomie (Haus der Astronomie), centra pro astronomické vzdělávání a popularizaci v Heidelbergu (Německo), které bylo založeno v roce 2008 pod hlavičkou Společnosti Maxe Plancka pro pokroky vědy () a Nadace Klause Tschira.
Centrum Supernova nabídne zážitky, které si návštěvníci zapamatují – díky planetáriu typu full-dome využívajícímu nejmodernější technologie a téměř dvěma tisícům metrům čtverečním stálých i dočasných výstav. Další zasedací prostory budou hostit rozmanité přednášky, worshopy a konference. Navíc je plánována výstavba pozorovatelny pro veřejnost, kterou budou dobrovolně provozovat astronomové a inženýři ESO.
„Astronomie je fascinující a inspirativní věda. A já jsem hrdý, že jsem mohl přispět ke sdílení radosti z astronomie mezi lidmi celého světa,“ říká Klaus Tschira, výkonný ředitel nadace.
„Doufáme, že toto centrum bude zářit opravdu jako super-jasná nová hvězda a pomůže vzbudit nadšení a zaujetí pro astronomii po celém světě,“ říká Tim de Zeeuw, generální ředitel ESO.
Centrum je naplánováno tak, aby splňovalo zásady udržitelnosti v environmentálních, ekonomických, sociokulturních i funkčních aspektech celého projektu, stejně jako použité technologie, procesy a celý prostor.
Ředitelství ESO se nachází ve výzkumném centru v Garchingu, asi 15 kilometrů severně od Mnichova. Jedná se o jeden z největších výzkumných a studijních komplexů v Německu, který slouží 6 tisícům zaměstnanců a 13 tisícům studentů. Je to rovněž základna pro největší část Technické univerzity v Mnichově, několik institutů Společnosti Maxe Plancka, Universitu Ludwiga Maximiliana, Bavorskou akademii věd a řadu dalších renomovaných institucí a společností.
Projekt je založen na záměru, který vznikl ve spolupráci ESO a Institutu teoretických studií v Heidelbergu (HITS) – výzkumného institutu Nadace Klause Tschira. Stavební práce by měly být zahájeny v roce 2014.
Zdroj
Další informace
ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy a v současnosti nejproduktivnější pozemní astronomická observatoř. ESO podporuje celkem 15 členských zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a úspěšný chod výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také vedoucí úlohu při podpoře a organizaci spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal provozuje Velmi velký teleskop (VLT), což je nejvyspělejší astronomická observatoř pro viditelnou oblast světla, a také dva další přehlídkové teleskopy. VISTA pracuje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým dalekohledem na světě, dalekohled VST (VLT Survey Telescope) je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy výhradně ve viditelné části spektra. ESO je evropským partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast ESO rovněž plánuje nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 39 metrů, který se stane „největším okem do vesmíru“.
Odkazy
Kontakty
Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz
Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz
Richard Hook; ESO, Public Information Officer; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6655; Mobil: +49 151 1537 3591; Email: rhook@eso.org
Renate Ries; Klaus Tschira Stiftung, Media and Communication; Heidelberg, Germany; Tel.: +49 6221 533 102; Email: renate.ries@klaus-tschira-stiftung.de
Lars Lindberg Christensen; Head, ESO education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6761; Mobil: +49 173 3872 621; Email: lars@eso.org
Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1349. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média. |