logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
V Techmanii bude přednášet slavný astronom 2014.02.12 12:00

Dr. Bruno Leibundgut. Foto: ESO.Máme v krvi železo ze supernov? I tomuto tématu se bude věnovat dr. Bruno Leibundgut, přední evropský astronom, který vystoupí se svou přednáškou v prostorách prvního 3D Planetária v České republice. Populárně-vzdělávací přednáška pro širokou veřejnost s názvem „Vznik prvků“ se v areálu plzeňské Techmanie uskuteční již 20. února 2014 od 18:00 do 20:00.

Tisková zpráva Techmánie v Plzni.

Doktor Bruno Leibundgut je významný evropský vědec, bývalý ředitel Evropské jižní observatoře (ESO) a pro nás je velkou poctou, že si za místo své přednášky zvolil právě naše planetárium,“ komentuje astronom Techmania Science Center Tomáš Meiser: „Doktor Leibundgut se ve své plzeňské přednášce bude věnovat tomu, jak po Velkém třesku vznikly jednotlivé prvky, jako je kyslík nebo uhlík, základní stavební kameny jakýchkoliv forem života,“ dodává Tomáš Meiser.

Dalekohled VLT v Evropské jižní observatoři. Foto: Yuri Beletsky.Bruno Leibundgut zavede účastníky své přednášky k počátkům vzniku vesmíru. Ukáže, že těžší prvky vznikaly z hvězdných explozí, supernov, kde hustota a obrovská teplota vedla ke stvoření prvků těžších než železo. Přednáška se ovšem bude ptát, co dalšího o původu vesmíru vlastně víme?

Švýcarský astronom dr. Bruno Leibundgut se mj. podílel na vývoji nejvýkonnějšího dalekohledu světa VLT (Very Large Telescope) a přispěl např. k objevu zrychleného rozpínání vesmíru. V České republice přednese pouze dvě přednášky: na Akademii věd České republiky (17. 2. na téma Struktura vesmíru) a právě v plzeňské Techmanii. Více o přednášejícím viz ZDE.

Přednáška „Vznik prvků. Máme v krvi železo ze supernov?“ se uskuteční v hlavní promítací kupoli 3D Planetária v Techmanii. Kapacita sálu je 100 míst, vstupné na přednášku činí 180 Kč. 3D Planetárium kvůli přednášce výjimečně prodlužuje svou otevírací dobu do 20 hodin. Science center přednášku pořádá ve spolupráci s evropskou informační kanceláří Europe Direct Plzeň. Techmania doporučuje rezervovat si účast na přednášce předem, a to prostřednictvím online systému www.techmania-rezervace.cz

V případě dotazů prosím kontaktujte:

Mgr. Tomáš Moravec

Tiskový mluvčí
Techmania Science Center o. p. s.
Adresa: Tylova 1/57, 316 00 Plzeň
Telefon: +420 737 247 586
E-mail: tomas.moravec@techmania.cz


Poznámka redakce: Jak zaznělo v tiskové zprávě, na přednášku dr. Bruna Leibundguta můžete zajít rovněž 17. února do Prahy, ve velkém sále Akademie věd. Více informací.

  redakce   Zobrazeno: 2502x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce