logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
160 let Artura Krause - díl druhý 2014.02.19 06:50

třída míru Foto: Artur KrausVytáhněte z kapsy mobil. Stiskněte ikonku foťáku, vyberte si scénu a cvakněte… Ano, dnes je to opravdu tak jednoduché. V téměř každém telefonu dnes máme fotoaparát a fotíme, je to součást uchování našich vzpomínek. Ne snad že by Artur Kraus stál u zrodu mobilu, tu čest přenechal jiným. Nicméně, je až k neuvěření do kolika oborů baron, svobodný pán Artur Kraus proniknul. A byť za své nadšení zaplatil cenu staromládenectví, můžeme dnes říci, že jde o jednoho z mála občanů naší vlasti, který se nebál vrhnout do vod neprobádaných.

Artur Kraus fotograf

Artur KrausFotografie, převratný to vynález pánů Daguerra a Talbota koncem 30. let 19. století, během krátké doby obletěl jako senzace celý svět. Ostatně není se co divit. Po staletí se malíři pracně snažili zachytit prchavé okamžiky na rozměrná plátna a astronomové zakreslovali překrásné úkazy do svých kronik. A náhle objev, který samozřejmě neminul zvídavého ducha pardubického rodáka Artura Krause.

Doba, o které píšeme, je počátkem dvacátého století. Fotografie je tedy velmi mladým médiem a sama o sobě láká ke spolkové činnosti. Baron Artur Kraus tak v Pardubicích zakládá fotografický spolek, který se zabývá právě popularizací tohoto média. Ač sám byl velmi nadšeným fotografem, jen s velkou nelibostí dopouštěl, aby byl sám vyfotografován. Dle pamětníků tak docházelo ke kuriózním situacím, při nichž, pokud byl úmyslně či náhodou vyfotografován, okamžitě si vyžádal negativ, který následně ihned zničil. Do dnešních dob se nám tak dochoval pouze jediný detailní snímek tváře barona Krause - z jeho pasové fotografie.

Krausova astronomická fotografie

zatmění 1914 Foto: Artur KrausVelmi důležitým počinem na poli fotografie byly Krausovy pokusy s astrofotografií. Dochovaly se nám tak velmi zajímavé snímky Měsíce, sluneční fotosféry či průběh částečného zatmění Slunce z roku 1914, které Artur Kraus nejen fotografoval, ale navíc k němu uspořádal v duchu popularizace astronomie i veřejné pozorování pro občany města Pardubic. Letos, ku příležitosti 160. výročí narození Artura Krause (2. 8. 1854) je tak dobré alespoň na okamžik vyprostit ze zapomnění jednoho z popularizátorů a průkopníků české Astro/fotografie.

Čtěte také: 160 let Artura Krause - díl první

Doporučujeme: Stránka ke 160. výročí narození Artura Krause

  Komárek Petr   Zobrazeno: 2316x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce