logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Video: Průvodce Astronomickým ústavem AV ČR 2014.04.01 20:07

Video: Astronomický ústav AV ČR. Foto: ČAS.Astronomický ústav AV ČR má dvě působiště - v Praze na Spořilově a v Ondřejově. Jaký výzkum na obou pracovištích probíhá? Co všechno ústav ukrývá a nabízí? A kdy jej můžete navštívit a vše si prohlédnout? Nejen na tyto otázky vám zodpoví zbrusu nové video o Astronomickém ústavu. Pořadem provází Pavel Suchan.

Prostřednictvím video-exkurze, jejímž průvodcem je známý popularizátor astronomie Pavel Suchan, nahlédneme do několika nejzajímavějších míst Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Video nás zavede nejprve do pražského pracoviště na Spořilově, kde mimo jiné najdeme i současného ředitele institutu, Doc. RNDr. Vladímíra Karase, DrSc. Ještě než Spořilov opustíme, poví nám více o tvorbě hvězd pracovník Oddělení galaxií a planetárních systémů, Mgr. Richard Wünch, Ph. D.

V malebném kraji vysoko nad Posázavím zavítáme do komplexu observatoře Astronomického ústavu v Ondřejově. Nejprve na krátko zabrousíme do historie, představíme si historické centrum institutu a ukážeme místa, která můžete navštívit při dnech otevřených dveří nebo v době exkurzí. Poté nás ale čeká návštěva dalšího ze čtyř oddělení ústavu. Půjde o Sluneční oddělení a v rámci jeho činnosti nás seznámí jeho vedoucí, RNDr. Michal Sobotka, DrSc., zejména s pozorováním slunečních skvrn.

Přemístíme se na radarovou louku, kde můžete především na jaře a v létě při procházkách obdivovat velké radioteleskopy. Naslouchají radiovému záření Slunce i za zataženého počasí. Kousek od radarové louky ovšem probíhá – na střeše tzv. Kosmické budovy – mnohem zevrubnější pozorování. Pomocí celooblohových kamer se tu zachytávají jasné meteory, tzv. bolidy. Více o Oddělení meziplanetární hmoty a jeho úspěších nám poví jeho vedoucí, RNDr. Pavel Spurný, CSc. Až jednou nejvyšší patra budovy navštívíte, budete moci si mimo jiné prohlédnout unikátní výstavu.

Poslední zastávkou je pak při cestě okolo 10m radioteleskopu nejznámější ondřejovský gigant – dvoumetrový Perkův dalekohled. Obří dalekohled je obsluhován pracovníky Stelárního oddělení ústavu, jehož vedoucí RNDr. Miroslav Šlechta, CSc., nás zasvětí do známých i méně známých konstrukčních zajímavostí tohoto obdivuhodného přístroje, největšího v České republice.

Pochopitelně video neukazuje zdaleka vše, co můžete zejména na ondřejovském pracovišti Astronomického ústavu při své návštěvě spatřit. Neváhejte proto a zavítejte do Ondřejova, ať už v rámci pravidelných exkurzí každoročně zejména o víkendech od května do září, nebo při příležitosti Dní otevřených dveří, které se pořádají každý rok v květnu. Letos se na ně můžete těšit ve dnech 16. – 18. května 2014. Více naleznete na www.asu.cas.cz nebo na facebookovém portálu www.facebook.com/AstronomickyUstav. Těšíme se na vaši návštěvu!

Video: Výzkum vesmíru v Astronomickém ústavu AV ČR

Video ke stažení:
Vyšší kvalita (HD, 1280p, H.264, 275 MB)
Nižší kvalita (640p, H.264, 67 MB)

Související videa (odkazy na Youtube):
[1] Stelární oddělení AsÚ AV ČR
[2] Sluneční oddělení AsÚ AV ČR
[3] Oddělení meziplanetární hmoty AsÚ AV ČR
[4] Oddělení galaxií a planetárních systémů AsÚ AV ČR

  redakce   Zobrazeno: 2441x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce