logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
45. výročí šplouchnutí - jak se vracelo Apollo 11 2014.07.25 07:00

Upoutávka na oslavu Foto: Juraj Míček V sobotu 26. 7. 2014 se letadlová loď USS Hornet (CV-12/CVS-12), která kotví v Sanfranciské zátoce, v Alamedě, promění v místo oslav 45. výročí přistání prvních lidí na Měsíci a též připomene (dnes už jako plovoucí muzeum), že 24. 7. 1969 se postarala o zajištění přistání navrátivších se astronautů. Této akce se zúčastní i Buzz Aldrin - jak je vidět na upoutávce - „jeden z prvních dvou mužů na Měsíci“.

Muzeum USS Hornet má na dohled San Francisco a průliv Zlatá brána se slavným mostem, v sousedství je slavná kalifornská univerzita v Berkeley, navštívit lze i Alcatraz.

Malou ochutnávku fotografií ze stálé expozice si lze prohlédnout v připojené galerii. Na své si přijdou fandové lodí i letadel a stojí za připomenutí, že se tato letadlová loď zapojila do „výlovu“ už při testech lodi Apollo – v r. 1966 asistovala při zajištění návratové kabiny Apollo 3 (AS 202 – viz vystavený exemplář a fotografie) – jednalo se o bezpilotní balistický test. Po přistání Apolla 11 zopakovala stejnou úlohu i v případě Apolla 12, a to dne 24. 11. 1969.

Další informace na oslavu 45. výročí přistání lidí na Měsíci a na letadlovou loď USS Hornet

USS Hornet, Alameda Foto: Juraj Míček USS Hornet, Alameda
Přístup do muzea USS Hornet, velitelský ostrov Foto: Juraj Míček Přístup do muzea USS Hornet, velitelský ostrov
Velitelský ostrov z letové paluby, v popředí F-14A Foto: Juraj Míček Velitelský ostrov z letové paluby, v popředí F-14A
Označení palubního personálu – systém barevných triček. Foto: Juraj Míček Označení palubního personálu – systém barevných triček
A takto se trička suší Foto: Juraj Míček A takto se trička suší
Popis velitelského modulu Apollo (CM-011) a ukázky z jeho výroby a testování. Foto: Juraj Míček Popis velitelského modulu Apollo (CM-011) a ukázky z jeho výroby a testování
Velitelský modul Apollo 3 (bezpilotní balistický let) Foto: Juraj Míček Velitelský modul Apollo 3 (bezpilotní balistický let)
Velitel Apolla (by) seděl vlevo (sedačka nemá opěrku hlavy). Foto: Juraj Míček Pilot lunárního modulu (by) seděl vpravo, uprostřed bylo místo pro pilota velitelského modulu (sedačka nemá opěrku hlavy)
Pilot lunárního modulu (by) seděl vpravo, uprostřed bylo místo pro pilota velitelského modulu (sedačka nemá opěrku hlavy). Foto: Juraj Míček Velitel Apolla (by) seděl vlevo (sedačka nemá opěrku hlavy)
Průhled do prostoru pod podlahou sedačku a na vyústění propojovacího konektoru Foto: Juraj Míček Průhled do prostoru pod podlahou sedačku a na vyústění propojovacího konektoru
Ukázka obsahu záchranného balíčku pro astronauty. Foto: Juraj Míček Ukázka obsahu záchranného balíčku pro astronauty
  Míček Ivo   Zobrazeno: 2525x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce