logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Cyklus citátů z jedinečné sbírky Jiřího Grygara začal vysílat Meteor 2014.09.19 09:40

Jiří Grygar obdržel v roce 2011 Nušlovu cenu České astronomické společnosti Foto: Vladimír LibýPřesně 50 let sbírá Jiří Grygar citáty z oblasti vědy. Každou sobotu, počínaje 6. zářím, máte v Meteoru unikátní možnost do sbírky nahlédnout.

Letos je tomu přesně 50 let, co si astrofyzik Jiří Grygar začal zapisovat moudrá slova vědců. Jak to začalo?

Při studiu vědecké literatury si všímal také okolností, za kterých vědecké práce vznikají. V biografiích významných vědců nacházel krátké výroky, doslova bonmoty, které velmi podstatně vystihují některý z problémů, který je dosti obecný a společný mnoha vědeckým disciplínám.

Jiří Grygar k tomu sám říká: „Protože se bonmoty, stejně jako vtipy, špatně pamatují, zapisuji si je. Citáty využívám při popularizačních veřejných vystoupeních, protože v krátkém bonmotu se zobrazí něco, co bych musel vysvětlovat mnoha slovy.“

Od 6. září 2014 Jiří Grygar každou sobotu, týden co týden, přichází do rozhlasového pořadu Meteor s novým citátem. Protože je jeho sbírka za půlstoletí nesmírně rozsáhlá, může cyklus trvat i několik let. „Budu je do Meteoru chodit říkat tak dlouho, dokud to bude posluchače bavit,“ slibuje astrofyzik.

Ve vysílání nezazní jen citát samotný, ale Jiří Grygar představí autora citátu a doplní citát svým originálním komentářem. Všechny citáty najdete také v archivu pořadu Meteor.

  Sobotka Petr   Zobrazeno: 3043x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce