logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
NASA připravuje další malé sateltity 2002.07.03 16:23

NASA vybrala další dva malé satelity v rámci programu SMEX (Small Explorer). Tyto satelity jsou určené k detekci skryté hmoty ve vesmíru a k pozorování vysoké oblačnosti.

První mise - předpokládaný start je v roce 2005 - je Spectroscopy and Photometry of the Intergalactic Medium§s Diffuse Radiation (SPIDR). Tento satelit bude zobrazovat "vesmírnou pavučinu" horkého plynu, kerý vyplňuje vesmír. Polovina normální hmoty ve vesmíru je koncentrována ve vláknech horkého plynu. SPIDR bude pozorovat jeho emise a rozložení.

Data ze SPIDR pomohou odpovědět na základní otázky vytváření, formování a vývoje galaxií, skupin galaxií a ostatních velkých struktur ve vesmíru.

Druhá mise, planovaná na rok 2006 je Aeronomy of Ice in the Mesosphere (AIM). Tato mise bude sledovat výskyt mraků ve vysoké atmosféř nad zemskými póly. Existují indicie, podle kterých se počet mraků ve vysoké atmosféře zvýšil v průběhu několika posledních dekád. Je možné, že s jedná o důsledek zvýšené koncentrace skleníkových plynů ve vysokých výškách.

AIM bude měřit atmosférickou teplotu a vlhkost v oblastech tvorby mraků a dále vlastnosti těchto mraků. To pomůže určit spojitost mezi mraky a jejich prostředím a poslouží jako základ studia dlouhodobých změn v horní atmosféře.

Bližší informace o těchto misích: AIM a SPIDR, více informací o malých projektech.

Zdroj: NASA News Release 2002.07.02

  Mokrý Karel   Zobrazeno: 4689x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce