logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Vzácný pohled na umírající hvězdu 2002.07.21 00:35
Astronomové pořídili pomocí Hubblova kosmického dalekohledu HST nový snímek umírající hvězdy vzdálené od nás 10 000 světelných let. Hvězda je obklopena jednou z nejprotaženější planetárních mlhovin.

Na rozdíl od většiny ostatních planetárních mlhovin, které tvoří kolem centrální hvězdy kruhový prstenec, má tato mlhovina tvar uprostřed zúženého válce. Tmavý pás jakoby uprostřed přerušující mlhovinu je ve skutečnosti tvořen prachem obklopujícím hvězdu.

Planetární mlhovina Henize 3-401Stejně jako tato mlhovina označovaná jako Henize 3-401, tak i všechny ostatní planetární mlhoviny představují velmi krátkou fázi ve vývoji hvězdy předtím, než se vyvine v bílého trpaslíka. Zatímco průměrné hvězdy žijí několik miliard let, fáze tvorby planetární mlhoviny trvá zřejmě jen tisíce let, proto se s těmito mlhovinami setkáváme kolem hvězd jen vzácně.

Velký zájem astronomů o planetární mlhoviny je dán tím, že stále ještě úplně nerozumíme jak přesně vznikají. Procesy stojící za tím jak se mohou z hvězdy uvolňovat ohromné protisměrné výtrysky plynu, které vidíme na obrázku, zůstávají neobjasněny. Obíhá snad kolem hvězdy objekt ovlivňující svým gravitačním polem vnější vrstvy atmosféry? Nebo jsou bipolární výtrysky výsledkem působení magnetického pole samotné hvězdy?

Nejnovější snímky a další studium Henize 3-401 možná pomůže odhalit skutečnost. Na rozdíl od mnohých jiných formujících se planetárních mlhovin, mohou totiž v tomto případě astronomové dobře rozlišit centrální hvězdu.

Podle Sky and Telescope z 18. července 2002

  Sobotka Petr   Zobrazeno: 5197x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce