logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Leonidy 2002 2002.11.19 14:11
img: Leonidy 2002Naše skupina -19 pozorovatelů z pražské Štefánikovy hvězdárny - urazila v noci z 18. na 19. listopadu 276 km do cíle, který zvolila k pozorování meteorického deště Leonid podle aktuální meteorologické situace.

V pahorkatině Chřiby v těsném sousedství hradu Buchlov jsme pak měli možnost pozorovat celý nárůst i pokles aktivity Leonid kolem prvního maxima, které bylo vidět z Evropy. Pozorovali jsme od 4:00 SEČ do rozednění. Zvýšenou aktivitu roje jsme zaznamenali v časovém úseku 4:45 5:30 SEČ.

Předběžný odhad zenitové hodinové frekvence je 5 000. Odhad je ale zcela jistě zatížen chybou vzhledem k postupu různorodé oblačnosti nad námi. Napozorovaný materiál vizuálního pozorování bude v nejbližších hodinách zpracován pro odeslání Mezinárodní meteorické organizaci (Jan Verfl). Provedli jsme také fotografování (Michal Pálka, Martin Fuchs - přiložený snímek, Václav Čejka) včetně fotografie celooblohové komory (Václav Čejka). Nejvyšší činnost roje jsme zaznamenali v čase zhruba 5:05 5:10 SEČ. V té době bylo možno pozorovat i několik meteorů najednou. K tomu jistě přispěl i výběr pozorovacího stanoviště se zcela zakrytým Měsícem a poměrně vysokou nadmořskou výškou s průzračným ovzduším. Pozorovali jsme také strukturu prachového vlákna komety Tempel Tuttle, jak se měnila v průběhu pozorování četnost pozorovaných meteorů.Teď, ještě před zpracováním, lze aspoň říci bylo to skvělé a jsme rádi, že jsme nejeli zbytečně tolik kilometrů, abychom našli aspoň koutek v České republice s jasným počasím!
  Suchan Pavel   Zobrazeno: 6742x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce