logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Velká mlhovina v Lodním kýlu
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Hvězdná navigace 2002.11.27 08:30

Vzato kolem a kolem, satelity létající vesmírem využívají stejné metody orientace jako staří námořnící - hvězd. V blízké budoucnosti budou sondy schopné samy vyhodnocovat naměřené pozice a podle výsledků korigovat svůj kurz - nyní se všechny naměřené hodnoty zpracovávají na Zemi a sondám se vysílají informace o změnách kurzu. ESA bude v misi SMART-1 testovat revoluční software OBAN. SMART-1 odstartuje na jaře 2003.

Staří námořnící využívali hvězd jako referenční body ke zjištění, kam míří. Satelity využívají "hvězdného stopaře", který jim umožňuje sledováním typických formací hvězd udržovat jejich orientaci ve vesmíru. Pozice satelitu je vyočítávána z radiových signálů vysílaných mezi Zemí a satelitem. Specialisté naměřené hodnoty zpracují na Zemi a odešlou informace o potřebných změnách kurzu. Tato složitá procedura se po startu SMART-1 změní.

SMART-1 obsahuje mnohem inteligentnější systém, který umožní sondě samostatně určovat její orientaci. Data získaná novou generací "hvězdného stopaře" jsou zpracována a porovnána s mapou hvězdné oblohy uložené přímo v paměti sondy.

Největší revolucí v navigaci sondy je OBAN, nová technologie, která bude testována v průběhu mise SMART-1. OBAN umožní sondě samostatně určit její přesnou pozici ve vesmíru. Jedná se o velmi důležitý krok k nové generaci sond.

Ve chvíli, kdy bude sonda znát svoji přesnou pozici ve vesmíru, bude schopna zvolit nejvýhodnější trajektorii k dosažení určeného cíle. Tímto cílem může být například planeta či jiné těleso. Sonda bude "rozumět" tomu, kde se nachází. Bude schopna se rozhodout, jak se dostat k cíli a v průběhu celé trasy kontrolovat svoji trasu. Tato technologie ušetří velké množství paliva - loď bude provádět korekce trasy průběžně. Potřeba kontroly ze Země bude redukována na minimum.

Vývoj OBAN trval deset let. V průběhu této byl OBAN testován na Zemi, kde zpracovával data přicházející ze satelitů a AMIE. AMIE je specielní kamera sledující blízké asteroidy a planety. V budoucnosti bude OBAN instalován přímo na sondách. SMART-1 bude využívat OBAN a současně i tradičních navigačních metod. Pozemský tým tak bude mít dostatek dat k porovnání výpočtů provedených "na Zemi" a pomocí OBAN.

Po úspěšném otestování umožní OBAN sondám cestovat sluneční soustavou a samostatně se rozhodovat o nejvýhodnější trase. Staří námořníci by takovouto samostatnost určitě podporovali.

Zdroj: ESA

  Mokrý Karel   Zobrazeno: 6174x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce