logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Neodhalená tajemství Venuše 2002.11.29 08:43

Jaká tajemství čekají na sondu Evropské kosmické agentury Venus Express až v roce 2005 dorazí k nejbližšímu planetárnímu sousedovi? Bližší nahlédnutí slibuje sledovat planetu, která je navzdory některým společným rysům od Země zcela odlišná. Jaká tajemství čekají na Venus Express?

   Země  Venuše
vzd. od Slunce (mil. km)  149,6  108,2
hmotnost (1024kg) 5,976  4,87
průměr (km)  12 713  12 102
hustota (kg.m-3)  5 520  5 250
povrchová teplota (°C)  22  480
doba rotace (den)  1  250
Venuše je často označována za dvojče Země, neboť je téměř stejně velká a hmotná jako Země. Na druhou stranu se Venuše zdá být naprosto odlišnou planetou. Vědci se velmi potěšeni možností sledovat zblízka tuto zamračenou, podivnou planetu. Po 150ti denním letu od Země zaparkuje Venus Express na oběžné dráze okolo Venuše. Oběžná dráha sondy povede nad póly planety, jeden oběh bude trvat 10-16 hodin.

První zvláštností Venuše se kterou se sonda setká je její magnetické pole. Je tak slabé, že částice urychlené Sluncem - známé jako sluneční vítr - se planetě nevyhnou jako v případě Země. Místo toho nepřetržitě bombardují horní vrstvy atmosféry Venuše. Vědci se zajímají o děje, které při této interakci probíhají.

Samotná atmosféra skrývá mnoho hádanek. Hakan Svedem, vědec pracující na Venus Express říká "Atmosféra Venuše je v slunečním systému zcela jedinečná. Je tedy velmi důležité pochopit procesy, které tam probíhají." Znalosti o chování atmosféry Země nám při modelování atmosféry Venuše příliš nepomohou. Jak to, že planetu tak podobnou Zemi obklopuje zcela odlišně se chovající atmosféra? Silná atmosféra vytváří extrémně silný skleníkový efekt. Z tohoto důvodu je na povrchu Venuše teplota vyšší než teplota v peci. Ve výšce 60 km vane vítr o rychlosti více než 400 kilometrů za hodinu. Tento vítr způsobuje rotaci atmosféry. Bohužel nevíme, co tak zvanou super-rotaci způsobilo.

Další hádankou je nezvyklá zpětná rotace Venuše. Venuše se otáčí v opačném směru než Země a většina ostatních planet v slunečním systému. Rychlost rotace je také neobvykle pomalá - jedna otočka trvá 250 pozemských dní. Současné počítačové modely naznačují, že Venuše dříve rotovala stejným směrem jako Země, ale její hustá atmosféra ji postupně zpomalovala a způsobila současnou pomalou, zpětnou rotaci.

Pokud budeme přemýšlet o povrchu planety, nezbavíme se dalších tajemství. Jsou na Venuši aktivní vulkány? Je povrch planety tvořen jedinou deskou, nebo se skládá z kontinentálních desek, které plavou na částečně roztavených horninách podobně jako je tomu na Zemi? Víme, že Venuše je stará přibližně 4 miliardy let, ale vlastní povrch není starší než 500 milionů let! Jak je toto možné? Došlo ke změně povrchu? Pokud ano, jak k tomu došlo?

Pravděpodobně nejzajímavějším fenoménem na Venuši je její atmosféra těsně nad super-rotační vrstvou. Tato vrstva ve výšce více než 80 kilometrů absorbuje ultrafialové záření. Neexistuje žádné patrné vysvětlení této záhady. Někteří vědci předpokládají mračna mikrobů využívajících ultrafialové záření k zatím neznámému procesu fotosyntézy.

Na vysvětlení čeká velké množství zvláštností, které čekají na vysvětlení. Jak říká Hakam Svedham - "Venus Express rozšíří náš současný pohled na Venuši. Budeme jí jako planetě rozumět mnohem více."

Zdroj: ESA

  Mokrý Karel   Zobrazeno: 4968x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce