logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Množství dat okolo nás 2002.12.05 14:16

Sondy na oběžné dráze produkují ohromná množství dat, která je třeba přenést na Zemi. V některých případech jde (nebo v blízké budoucnosti půjde) o množství těžko zpracovatelné současnými výpočetními metodami. Jak taková množství dat přenést na Zemi? Mají takové záplavy dat nějaký význam?

Přenos velkých objemů dat má široké pole využití - například v zábavním průmyslu jde o přenos digitálních filmů do kin. Plná digitalizace filmů by distributory osvobodila od nekonečných pásů celuloidu. Jde se o jeden z důvodů, proč zkoumat vysokorychlostní přenos dat.

Výzkumníci ESA mají méně zábavné důvody, proč přenášet velké objemy dat z vesmíru. Například v roce 2008 bude sonda Edington studovat "hvězdotřesení" a hledat extrasolární planety. Každých několik vteřin vygeneruje 70 MB snímek. Bohužel, spojení se Zemí je schopné přenést mnohem menší objem dat - přibližně 130 kilobytů za vteřinu. Fabio Favata, výzkumník projektu Edington k tomu říká "Víme, které hvězdy chceme pozorovat. Palubní počítač pošle na Zemi pouze informace vztahující se k hvězdám v pozorovacím programu a bude ignorovat tmavou oblohu mezi nimi. Tento přístup zmenší objem přenášených dat."

Čas od času je třeba přenést informace o celé obloze. Tento problém řeší pracovníci projektu Planck. Planck bude sledovat celou oblohu a zkoumat zbývající záření z Velkého třesku. Jan Tauber uvádí, jaký postup bude použit v tomto případě "Data je třeba přenášet chytře. Palubní počítač na sondě porovná napozorovaná data s predikcí počítačového modelu a přenese pouze rozdíl mezi těmito údaji. To povede k zmenšení objemu přenášených dat. Na Zemi se k přeneseným rozdílům připočítají údaje ze stejného modelu a tak získáme původní pozorování."

Na rok 2010 je plánováno vypuštění další družice - Gaia. Gaia bude produkovat velké objemy dat. Sonda bude zaznamenávat údaje o každém objektu, který se dostane do zorného pole přístrojů. Na Zemi se bude přenášet pouze malé okolí každého objektu. Komprese dat ještě sníží objem asi na pětinu.

Gaia bude produkovat ohromná množství dat - 1 petabyte, které budou vědci prohledávat a zkoumat. K tomuto úkolu je třeba vybudovat jeden z nejkomplikovanějších datových skladů v historii.

Takováto databáze bude mít mnoho dalších využití pro pozemské aplikace. Proč? Například Internet je jedna ohromná databáze. Techniky vyvinuté pro projekt Gaia umožní tvorbu lepších, rychlejších vyhledávacích nástrojů.

Poznámka

Na počátku třetího tisíciletí byl dokončen projekt čtení lidského genomu. Výsledná databáze zabírá 25GB. Databáze vytvořená Gaiou bude 40 000 krát větší.

Zdroj: ESA

Zajímavé odkazy:
More about Eddington
More about Planck
More about Gaia

  Mokrý Karel   Zobrazeno: 4947x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce