logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
První snímky Integralu 2002.12.12 15:42

INTEGRAL, gamma observatoř ESA pořídil první snímky a vědecká data. Tyto snímky potvrdily, že INTEGRAL pracuje výborně. Všichni zúčastnění jsou s výsledky velmi spokojeni. 18. prosince proběhne v Paříži tisková konference, na které budo představeny první výsledky. Na vývoji a provozu experimentů družice INTEGRAL spolupracuje i AÚ Ondřejov.

INTEGRAL (International Gamma-Ray Astrophysics Laboratory - Mezinárodní laboratřr pro astrofyziku záření gama) patří ke klíčovým programum ESA i evropské astrofyziky. Družice přispěje k rešení největších záhad současné astrofyziky. Její čtyři palubní přístroje budou studovat vzdálené kosmické objekty v oborech gama, rentgenového a viditelného záření, s těžištem v oboru gama. Gama záření je ještě energetičtejší než rentgenové záření používané například v lékařské praxi. Zemská atmosféra funguje naštestí jako bezpečný štít proti tomuto pronikavému a pro člověka nebezpečnému kosmickému záření. To ovšem znamená, že záření gama můžeme sledovat jen z družic.

INTEGRAL je dosud nejcitlivejší kosmickou gama observatoří v historii a poskytne nám unikátní data o nejenergetitejších a nejexoticčtějších procesech ve vesmíru. Očekáváme, že posune obzor našeho poznání například v oblasti největších kosmických explozí a uvolňování energie ve vesmíru, vzniku chemických prvků, černých děr a dalších exotických objektů v naší galaktické soustavě Mléčné dráze i v jejím okolí a ješte mnohem dále, ve velmi vzdálených galaxiích a na samé hranici pozorovatelného vesmíru.

Prof. David Southwood (ESA Director of Science) a Dr Arvind Parmar (Integral's Project Scientist) představí spolu s hlavními sponzory první vědecké výsledky družice. Tisková konference proběhne 18. prosince v Paříži.

Od svého vypuštění 17. října 2002 byl Integral umístěn na operační oběžné dráze. Důkladným testováním prošly všechny komunikační kanály a řídící mechanizmy. Při pozorování známé černé díry Cygnus-X1 byly přesně doladěny přístroje družice. "Získali jsme velmi kvalitní snímky a spektra." uvádí Arvind Parmar. Spektrum jsou používáno k analýze energie vyzařované sledovaným objektem.

INTEGRAL již pozoroval jeden z nejhůře sledovatelných jevů ve vesmíru - výbuch gamma záření (Gamma Ray Burst - GRB). GRB jsou velmi energetické výbuchy o proměnlivé době trvání. Každý den v průměru dojde ke dvěma GRB jevům. Astronomové předpokládají, že tyto obrovské výbuchy mají původ v kolabujících hvězdách ve velmi vzdáleném vesmíru. Výsledky tohoto pozorování budou prezentovány na tiskové konferenci 18. prosince.

Zdroj: ESA

Související články:
INTEGRAL - první družice Evropské kosmické agentury ESA s ceskou úcastí
INTEGRAL a Ceská republika (1)
INTEGRAL a Ceská republika (2)
INTEGRAL a Ceská republika (3)

  Mokrý Karel   Zobrazeno: 5053x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce