logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Daleký infračervený pohled 2002.12.16 10:32

funcShowImage(72)
Pomocí dalekohledu VLT byl získán velmi kvalitní snímek HDF-S (Hubble Deep Field South). Na výsledném snímku jsou jasně zobrazeny extrémně vzdálené galaxie. Tyto galaxie jsou stěží rozeznatelné na nejkvalitnějších snímcích HST.

HDF-S je malá část oblohy v souhvězdí Tukana - přibližně 1% plochy Měsíce v úplňku. HST tuto oblast sledoval po dobu více než týden a získal tak nejpodrobnější snímek oblohy. Podobné pole bylo sledováno i na severní obloze (HDF-N).

VLT získal snímek po 100 hodin trvající expozici za nejlepších pozorovacích podmínek. I přes mnohem kratší expoziční dobu zobrazuje nový snímek mnohem vzdálenější objekty.

Infračervená pozorování jsou velmi důležitá - viditelné světlo se díky rudému posuvu dostalo do oblasti blízké infračervené oblasti.

Na rozdíl od optických snímků stejně starých galaxií zobrazuje nový snímek mnohem vyvinutější galaxie. Podle optické přehlídky by se v těchto galaxiích měly překotně vytvářet hvězdy, což není v souladu s novými pozorováními. Ty zobrazují vyvinuté galaxie, některé již s náznaky spirální struktury.

K dosažení tohoto stavu se musely hvězdy formovat dlouhou dobu předtím. Galaxie zachycené na těchto snímcích jsou tedy jedny z nejstarších známých galaxií.

Zdroj: ESO

  Mokrý Karel   Zobrazeno: 4601x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce