logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Jak "uvařit" planetu 2003.02.18 09:08

Recepet: Vezměte skálu (asi 13 tisíc kilometrů v průměru), oxid uhličitý, vodní páru a metan. Umístěte na stabilní kruhovou dráhu okolo hvězdy slunečního typu. Vzdálenost volte přibližně 1AU. Po dobu jedné miliardy let zahřívejte v průměru na 10°C.

V průběhu několika příštích let se budou vědci JPL věnovat podobným receptům a různě měnit jejich složení. Samozřejmě nebudou používat reálné materiály, ale výkonné počítače. Virtual Planetary Laboratory (VPL) bude vybavena výkonnými počítači na kterých bude pracovat tým 28 výzkumníků z různých oborů - od statistiky po biologii. Cílem je určit vlastnosti obyvatelných planet. Na vyhledávání takových planet se poté zaměří programy hledající planety obíhající vzdálené hvězdy.

"Snažíme se uvnitř počítače vytvořit planetu pozemského typu", uvádí Dr. Vikki Meadows, ředitel VPL.

V první fázi projektu se bude tým snažit modelovat známé planety - Venuši, Zemi, Mars. Porovnámím modelů s reálnými daty z observatoří bude možné zjistit kvalitu simulací. V další fázi se budou modelovat neobyvatelné planety a planety, kde by se život mohl udržet. Na základě těchto simulací bude sestaven pozorovací program na vyhledávání "obyvatelných" planet.

Zdroj: NASA

  Mokrý Karel   Zobrazeno: 4913x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce