logo ČAS

Česká astronomická společnost

Registrace k odběru novinek
Domů ČAS Články Akce Obloha Download Rady Media Kontakt

Snímek dne
Zachycen
ČAM Leden 2015
Česká astrofotografie měsíce
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy
Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Kometa C/2014 Q2 Lovejoy Foto: Peter Aniol, Miloslav Druckmüller
Slunce a Měsíc
Slunce fáze Měsíce
Na obloze
Evropští kosmonauté zůstávají na Zemi 2003.03.04 09:14

V rámci solidarity s partnery International Space Stasion změnila ESA program letů evropských kosmonautů. ESA souhlasla s šestiměsíčním odkladem dvou letů evropských kosmonautů. Lety se měly uskutečnit v dubnu a říjnu 2003 pomocí ruských lodí Sojuz.

Souhlas je založen na dohodě mezi ESA, agenturou Rosaviakosmos a NASA v těsné spolupráci se španělskými a nizozemskými představiteli. Důvodem je potřeba obměnit v dubnu posádku ISS. Novou posádku na ISS měl v březnu dopravit raketoplán Atlantis. Následně v dubnu by lodí Sojuz na ISS přiletěl kosmonaut ESO Pedro Duque na osmidenní pobyt. Jeho mise je podporována španělským ministerstvem pro vědu a technologie.

Dočasný zákaz letů amerických raketoplánů si vynutil potřebu využít připravený dubnový let lodě Sojuz ke změně posádky ISS.

Mise Pedra Duque je nyní plánována na říjen. Na palubě ISS provede množství fyzikálních experimentů. Duque je členem týmu pro přípravu laboratoře Columbus. Jeho zkušenosti bude možné využít při letových přípravách této evropské laboratoře. Její start je nyní plánován na rok 2004.

Dalším úkolem Pedra Duque je velký počet vzdělávacích aktivit, jejichž cílem je rozšířit povědomí o evropském letovém programu mezi širokou veřejnost, zvláště mezi mladé lidi.

André Kuipers poletí na ISS na jaře 2004. Tato mise, podporovaná nizozemským ministerstvem ekonomie a ministerstvem školství,kultury a vědy je zaměřena na vědecký výzkum, zvláště na pokusy z fyziky, biologie, lidské psychologie a materiálového inženýrství. Součástí programu je i vzdělávací část.

Let švédského astronauta Christera Fuglesanga, který se měl být členem posádky raketoplánu v červenci 2003, je nyní odložen a Fugeslang pokračuje ve výcviku ve středisku NASA Johnson Space Center v Houstonu.

Zdroj: ESA

  Mokrý Karel   Zobrazeno: 5144x   Tisk
Bolid a meteorit s rodokmenem 9. 12. 2014
Žereme vesmír@Hvězdárna a Planetárium Brno

Slovníček pojmů
Složky a projekty ČAS

Zvířetníkové světlo, Venuše a Mars: To vše je nám nyní dostupné po setmění. Stačí jen jasná průzračná obloha a pokud možno tmavý výhled k západu, protože kvůli světlu z měst prostě toto slabé světlo jen tak neuvidíme. Jasnou Venuši si ale můžeme vychutnat poměrně vysoko na jihozápadě ještě za světla. Kousek nad ní je slabší Mars. Fotil Vilém Heblík na Pardubicku.
02.17 21:22 Astro M. Gembec

Detail jádra komety: Rosetta se prosmýkla jen asi 6 km od jádra komety 67P a pořídila zajímavé detailní záběry. Něco už je k vidění na webu ESA. Zdroj.
02.16 21:06 Astro M. Gembec

Hlubinami vesmíru s Dr. Adélou Kawka: Nově v archivu TV Noe
02.11 12:14 Astro J. Suchánek

Hlubinami vesmíru s Doc. Miloslavem Zejdou, o dvojhvězdách 1. díl: Premiéra v sobotu 7. února ve 20 hod. na TV Noe. Bližší info včetně repríz
02.05 12:40 Nezařazeno M. Gembec

VISTA – pohled skrz Mléčnou dráhu:

Nový infračervený snímek mlhoviny Trifid odhaluje vzdálené proměnné hvězdy.

Zdroj: ESO

02.05 10:35 Astro M. Gembec

Archiv novinek
Astro.cz v cizím jazyce