Česká astronomická společnost

Jak probíhá přechod Venuše? 2004.06.06 23:53
prechod_venuse.jpg
Přechod Venuše přes sluneční disk je vlastně úkaz podobný zatmění Slunce - při něm je zakrývajícím tělesem Měsíc. Na rozdíl od Měsíce má Venuše na obloze mnohem menší rozměry a nikdy nemůže zakrýt Slunce celé. Při chůzi na ulici nebo při pohledu z okna si vlastně zákrytu ani nevšimneme. Celý den bude sluníčko svítit stejně jako obvykle.

Stačí nám ale vzít do ruky třeba svářečské sklo a podívat se na Slunce. V tomto případě na něm uvidíme malou tečku, která se během šesti hodin přesune z jednoho okraje slunečního disku na druhý. Celá situace je znázorněna na obrázku. Významné okamžiky při přechodu závisí na místě, odkud událost ze Země pozorujeme. Časy uvedené v obrázku platí pro území naší republiky.

V 7:20 se kotouček Venuše poprvé dotkne slunečního kotouče na jeho levém okraji. Devatenáct minut poté bude již vidět celá planeta a během šesti hodin se bude pomalu přesouvat přes Slunce - střed úkazu nastane v 10:22. Ke spodnímu pravému okraji slunečního kotouče dorazí Venuše ve 13:04 a o devatenáct minut později planeta z disku zmizí celá. Přejme si pěkné počasí!

  Sobotka Petr   Zobrazeno: 7402x   Tisk

Text podléhá autorskému zákonu a nesmí být bez vědomí autora šířen.