Česká astronomická společnost

Sonda CASSINI se blíží k Titanu 2004.06.28 20:47

Cassini-Titan-PIA06071.jpg
Nepravidelné světlé a tmavé oblasti zatím neznámého původu a složení jsou stále zřetelněji viditelné na povrchu měsíce Titan. Snímky pořizuje americká kosmická sonda CASSINI, která se blíží k Saturnu a která kolem měsíce Titan poprvé prolétne 2. 7. 2004. Na snímku, pořízeném úzkoúhlou kamerou 14. 6. 2004, jsou viditelné 3krát větší detaily než na předcházejících fotografiích.

Pozorovat povrch měsíce Titan je však velmi obtížné, neboť je zastřen hustou mlhou z uhlovodíků, vznikajících ve vysoké atmosféře měsíce působením slunečního záření. Publikovaný snímek byl pořízen přes polarizační filtr, který umožňuje „proniknout“ přes atmosféru až na povrch měsíce. Žlutá křivka na obrázku představuje hranici mezi denní a noční polokoulí. Na poslední fotografii je Titan zachycen přibližně ve fázi „první čtvrti“, tj. od 0° do 70° západní délky. Zobrazený povrch měsíce stěží překrývá alespoň malou část povrchu, zachyceného na dřívějších fotografiích. Velká část povrchu Titanu, zobrazená na tomto snímku, ještě nebyla zachycena na žádné fotografii ze sondy CASSINI.

Fotografie byla pořízena ze vzdálenosti 10,4 miliónu km. Rozlišení dosahuje 62 km na pixel. Pozorované světlé a tmavé skvrny jsou reálné útvary na povrchu Titanu. Snímek byl pořízen přes polarizační filtr v oboru infračerveného záření na vlnové délce 938 nanometrů. Toto poměrně krátkovlnné záření proniká atmosférou Titanu a umožňuje tak spatřit jeho povrch.

Kritická fáze letu sondy CASSINI nastane doslova za několik hodin – v noci z 30. června na 1. července 2004. Na dobu 96,4 minuty bude zažehnut hlavní raketový motor sondy, který ji navede na eliptickou oběžnou dráhu kolem Saturna. Sonda Byla vypuštěna 15. 10.1997.

Zdroj: spaceflightnow.com

  Martinek František   Zobrazeno: 7344x   Tisk

Text podléhá autorskému zákonu a nesmí být bez vědomí autora šířen.