Česká astronomická společnost

Snímky Geminid 2010 2010.12.17 06:30

Složený snímek, obsahující 363 Geminid Tak jako každým rokem, i kolem 14. prosince 2010 bylo možné pozorovat meteory zdánlivě vylétající ze souhvězdí Blíženců. Tento roj se jmenuje podle latinského názvu souhvězdí Geminidy a jeho frekvence může za příznivých podmínek přesáhnout 100 meteorů za hodinu.

Obrázek v úvodu článku vznikl zpracováním dat z pozorovatelny Cloudbait, ležící asi pět kilometrů severně od malé obce Guffey v americkém státě Colorado. Jedná se o kompozici několika snímků, pořízených během čtyř nocí v době mezi 10. a 14. prosincem, a je na ní celkem 363 Geminid. Během doby snímkování byl dobře patrný značný nárůst frekvence. První noc bylo zachyceno jen 19 Geminid, poslední jich bylo již 229. Kromě Geminid bylo vyfotografováno ještě 224 dalších meteorů, které k tomuto roji nepatřily. Ty však do výsledného snímku zahrnuty nebyly.

Geminida 2010 nad parkem Abisko. Foto: Chad Blakley. Pěkný snímek Geminidy pořídil například Chad Blakley 14. prosince ve švédském národním parku Abisko, poblíž hranic s Norskem. Snímkoval sice hlavně polární záři, ale počítal při tom i meteory. Podle jeho slov bylo vidět mezi 20 až 40 meteory za hodinu. Na jedné jeho fotografii je vidět zasněžená krajina s lanovkou a v pozadí část oblohy s Velkým vozem. Na nebi se rozprostírá světle zelená polární záře, kterou v pravém horním roku snímku prolétá jasný meteor. Zajímavostí je, že se oba tyto jevy "setkaly" v přibližně stejné výšce. Polární záře se mohou vyskytovat i ve výškách méně než 100 km a podle výsledků z kamer NASA typická Geminida v roce 2010 zářila ve výšce mezi 50 až 100 km nad zemským povrchem.

Geminida 2010 nad Flagstaffem. Foto: Brian Klimowski. Mezi další působivé fotografie Geminid můžeme zařadit třeba tu, kterou pořídil 14. prosince Brian Klimowski u města Flagstaff v americkém státě Arizona. Kromě oblohy s meteorem, letícím kolmo k obzoru v blízkosti galaxie M31, jsou na ní dobře viditelné vánočně vyzdobené domky nebo nasvícené koruny stromů. Velké štěstí měl také Sylvain Weiller z Francie, který 13. prosince snímal videokamerou souhvězdí Orion a přitom zachytil jasnou Geminidu.

Další snímky Geminid 2010 si můžete prohlédnout ve fotogalerii Spaceweather.com.

Použité zdroje:

Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň


Redakce dále doporučuje:
  Kalaš Václav   Zobrazeno: 5181x   Tisk

Text podléhá autorskému zákonu a nesmí být bez vědomí autora šířen.