Česká astronomická společnost

Fotogalerie: Na večerní obloze raketoplán Discovery navždy opustil ISS 2011.03.08 04:00

Raketoplán Discovery navždy opustil ISSAč se to možná zdá, titulek rozhodně neoznamuje článek katastrofického rázu. Pokud jste pozorně pročítali naše aktualizované zpravodajství z mise raketoplánu Discovery STS-133, pak vám určitě neuniklo, že se včera - v pondělí 7. března 2011 - raketoplán se svou posádkou od ISS odpoutal. Nyní se blíží poslední fáze mediálního rozruchu, a sice jeho přistání. Ještě předtím se ale nad českou kotlinou pozorné oči mohly zúčastnit symbolického úkazu - historicky posledních přeletů ISS a odpoutaného raketoplánu Discovery. Celé scenérii po dobu přeletu dominoval Měsíc, nedaleko jasný Jupiter a nad jihovýchodním obzorem pak nejjasnější hvězda noční oblohy - Sírius.

Aktualizováno: 20. března 2011, 15:51 SEČ.

Přelet stanice a raketoplánu probíhal v pondělí 7. března 2011 přibližně mezi 18:49 a 18:52 SEČ. Hvězdná velikost ISS se pohybovala kolem -2,4 magnitudy; ISS tedy byla jasná podobně jako Jupiter. Discovery se pak jako slabší "souputník" nacházel přibližně až 3° před jasnou ISS ve směru jejího letu. Obě tělesa letěla na obloze poměrně blízko Měsíce ve fázi 3 dny po novu, severně od Jupiteru. Některým pozorovatelům (v závislosti na poloze v ČR) se pak nabídl skvostný pohled na přelet obou těles u jasné hvězdy Rigel v "noze" Oriona a jen pár vteřin na to poblíž nejjasnější hvězdy noční oblohy - Síria.

V úterý 8. března 2011 se nad českým obzorem odehrál druhý přelet, a to kolem 19:15 SEČ. Nastal o něco níže nad obzorem než v pondělí a pozorovatelé popisovali, že za raketoplánem se rozptyloval jakýsi chvost. S největší pravděpodobností šlo o upouštěnou odpadní vodu, která se okamžitě za raketoplánem rozptýlila podobně jako ohon komety. Tuto raritní událost už v minulosti pozoroval nizozemký fotograf Ralf Vandeberg 20. února 2010 u raketoplánu Endeavour. Více informací na Spaceweather.com. Připomínáme, že šlo o historicky poslední přelet ISS a raketoplánu Discovery na obloze. Díky tedy za parádní představení i skvělé počasí!

Níže najdete slibované snímky od některých čtenářů. Máte také fotografie? Pošlete nám je do redakce! Své snímky posílejte na e-mailovou adresu info@astro.cz. Do e-mailu nezapomeňte připsat své jméno a příjmení, místo a čas pozorování a příp. technické informace či okolnosti pořízení fotografie. Nezapomeňte, že také můžete posílat fotky "poskvrněného" Slunce.


Fotogalerie čtenářů ze 7. března 2011

ISS, Discovery a Měsíc. Foto: Martin Popek. Jméno: Martin Popek
Místo: Nýdek
Poznámka: Na unikátním snímku, který je také ústředním motivem celé galerie, je Měsíc s popelavým svitem, ISS jako jasnější čára a Discovery jako ta slabší. Více.
ISS 7. března 2011 po odpojení raketoplánu. Foto: Zbyšek Prágr. ISS a DIscovery 4. března 2011. Foto: Zbyšek Prágr. Jméno: Zbyšek Prágr
Místo: Rudná u Prahy
Poznámka: Je to prvotina, takže nic moc. Snímky ISS s připojeným raketoplánem jsou ze 4. března (vlevo dole, též [1] a [2]) a ze 7. března (vlevo nahoře) po odpojení raketoplánu. Foceno v primárním ohnisku dalekohledu SCT 355/3910 mm na Canon 7D.

Další snímky

[1], [2]

Foto: Jiří Rohlena Foto: Jiří Rohlena Jméno: Jiří Rohlena
Místo: Dobruška
Poznámka: 1. a 2. snímek je ze 7. března v 18.49 - 53. Exponoval jsem delším časem cca 90 s, protože jsem mezitím běžel s baterkou nasvítit zdi kostela, aby záběr trochu "prokoukl". Díky dlouhé expozici však není patrný rozestup družice a raketoplánu. Potom se mi podařila ještě jedna expozice po průletu kolem Siriuse až do vlétnutí ISS do zemského stínu. Na snímku dole [1] je "rozcvička" z 3. března v 18.39 SEČ, délka expozice 30 s, Sony A550.

Další snímky

[1]

ISS, Discovery, Měsíc a Jupiter. Foto: Martin Mašek. ISS a Discovery v Orionu. Foto: Martin Mašek. Měsíc s popelavým svitem 7. března 2011. Foto: Martin Mašek. Jméno: Martin Mašek
Místo: Liberec (sídliště Rochlice)
Poznámka: Na první fotce je oblohový pohled na celou scenérii přeletu. ISS i s raketoplánem přelétaly mezi Měsícem a Jupiterem. V Liberci "podlétaly" jasnou hvězdu Rigel v souhvězdí Orionu (druhý obrázek). Při pozorném pohledu je půlka "čáry" slabší (levá část) a půlka jasnější. Směr letu ISS i Discovery byl témeř identický, proto se jejich stopy "slily" dohromady. Nicméně Discovery ISS předháněl, takže první polovina stopy patří jen jemu. Na posledním snímku je Měsíc i s popelavým svitem. Tento krásný jev vzniká rozptylem světla Slunce odraženého od zemského povrchu. Osvětlená část Měsíce svítí přímo odraženým (rozptýleným) slunečním světlem. Stejným způsobem se nám také zviditelnily Discovery s ISS.

Další snímky

[1], [2], [3]

Discovery, ISS a Měsíc. Foto: Luděk Fík. Discovery, ISS a Měsíc. Foto: Luděk Fík. Discovery, ISS a Orion. Foto: Luděk Fík. Jméno: Luděk Fík
Místo: Kojetín
Poznámka: Dvojici ISS a raketoplán Discovery STS-133 jsem fotografoval z Kostelan u Kroměříže už 26. února 2011 v 18:05 SEČ, tedy 2 hodiny před spojením (viz [1] a [2] níže). Poté více než po týdnu z Kojetína po jejich oddělení 7. března 2011 v 18:52 SEČ během velmi pěkného průletu za asistence Jupitera, Měsíce, Oriona a Síria (viz obrázky vlevo). Fotografováno Olympusem SP-600UZ.

Při prohlížení fotografií od dalších kolegů z tuzemska i "tamzemska" je zajímavé srovnávat, jak velký vliv na výslednou vzájemnou projekci ISS a Discovery vzhledem k Měsíci má poloha pozorovatelů vzhledem k trajektorii průletu. Od průletu "pod", přes průlet "před" až po průlet "nad" Měsícem. Zkrátka prostorová úloha v praxi. Průlet přímo "přes" kotouč Měsíce byl vidět v pásu širokém necelých 8 km dle této mapky.

Další snímky

[1], [2]

Foto: Michal Vojtech Foto: Michal Vojtech Jméno: Michal Vojtech
Místo: Opava (Kateřinky)
Poznámka: Fotené: FinePix S5600, expozícia: 15 s (v prípade ISS a popolavého svitu Meiaca len 5 s), clona: 3,2, ISO 400.

Další snímky

[1], [2]

Foto: Martin Bakeš Jméno: Martin Bakeš
Místo: Neuvedeno
Poznámka: Fotografie zachycující předposlední průlet ISS s odděleným Discovery v 18:46. Technika: olympus E3, 8 mm fisheye, expozice 278 s.
Foto: Miloš Žák Jméno: Miloš Žák
Místo: Havlíčkův Brod
Poznámka: Čas: 18:50 SEČ, technika: Canon EOS 300D + objektiv EF-S 18-55mm@41mm, Expozice: 20s, clona f/5,6, ISO 400.
ISS a Discovery na širokoúhlém snímku. Foto: Pavel Spurný. Jméno: Pavel Spurný
Místo: Ondřejov, Astronomický ústav
Poznámka: ISS a raketoplán Discovery v Orionu. Foceno přes CANON EOS 5D Mark II a širokoúhlý objektiv Sigma FE 10 mm 1:2.8.
ISS a Discovery u Síria. Foto: Jiří Šíp. Jméno: Jiří Šíp
Místo: Zábřeh na Moravě, Svébohov
Poznámka: ISS a raketoplán Discovery nedaleko nejjasnější hvězdy noční oblohy - Síria. Počasí jasné, mírný vítr, teplota -3° C. Fotoaparát SONY DSC H-7. Více. Stránky autora.
ISS a Discovery nad Barrandovem. Foto: Jiří Hotovec Jméno: Jiří Hotovec
Místo: Praha, Barrandov
Poznámka: ISS, Discovery, Měsíc a Jupiter nad Barrandovem. Fotoaparát Pentax K200.
Foto: Michael Kročil Zodiakální světlo nedaleko Třebíče. Foto: Michael Kročil Jméno: Michael Kročil
Místo: západně od Třebíče
Poznámka: ISS a Discovery před zodiakálním světlem. Dnešní mimořádně příznivé podmínky umožnily odfotografovat nečekaně mnoho věcí. Vyrazil jsem ven s úmyslem pokusit se nafotit zodiakální světlo a ještě před tím mě překvapil vydařený přelet dvojice ISS-Discovery. Zodiakální světlo bylo foceno na západ od Třebíče, cca 800 metrů od posledních pouličních lamp v nadmořcé výšce 485 metrů.
Discovery, ISS a Měsíc. Foto: Petr Soukeník. Discovery, ISS, Rigel a mlhovina M42. Foto: Petr Soukeník. ISS a Discovery míjí Sírius. Foto: Petr Soukeník. Jméno: Petr Soukeník
Místo: Hradec Králové, čtvrť Třebeš
Poznámka: Na první fotce je oblohový pohled na jasnou ISS míjející Měsíc jižně (vlevo je pak raketoplán). V druhém snímku najdete ISS i raketoplán jako dvojici linií poblíž jasné hvězdy Rigel v Orionu, vlevo nahoře je náznak proslulé mlhoviny M42 V Orionu. Poslední snímek patří scenérii okolí souhvězdí Velkého psa, kde dominuje jasná hvězda Sírius. Raketoplán (vlevo) a ISS (vpravo) přelétají nad ním.
ISS a Discovery míjí Měsíc. Foto: Vilém Heblík. ISS a Discovery v Orionu nad vysílačem v pardubických Polabinách. Foto: Vilém Heblík. Jméno: Vilém Heblík
Místo: Pardubice, čtvrť Polabiny
Poznámka: První fotka má expozici 15 sek. Je na ní vidět průlet ISS u Měsíce, v 18:50:43 SEČ se stanice při pohledu z pozorovacího stanoviště prakticky "dotýkala" měsíčního kotouče. Vlevo je prodloužení dráhy způsobené raketoplánem, avšak téměř neviditelné. Na druhé fotce s expozicí 30 sek. je přelet dvojice jižní částí souhvězdí Orion nad telekomunikační věží. Zde je již slabší část dráhy raketoplánu vlevo jednoznačně identifikovatelná. Slabší část dráhy u pravého okraje je způsobena pouze ISS a v nejjasnější části uprostřed se dráhy stanice a raketoplánu překrývaly. Slabá dráha níže, která mizí za věží byla od prolétajícího vrtulníku. Snímky pořízeny digikompaktem Panasonic DMC-LZ7 na stativu.
ISS a Discovery nad hvězdárnou ve Vlašimi. Foto: Pavel Jakubův. Jméno: Pavel Jakubův
Místo: Vlašim, hvězdárna
Poznámka: ISS a raketoplán Discovery spolu s kopulí vlašimské hvězdárny. Foceno fotoaparátem CANON EOS 50D, délka expozice 27 s.
Pohyb ISS a Discovery v Orionu. Foto: Mojmír Kopečný. Jméno: Mojmír Kopečný
Místo: Praha, Černý most
Poznámka: Jen tak letmo z přesvětlené pražské oblohy na Černém Mostě - montáž 2 snímků v 20 sekundovém intervalu s 2 sekundovou expozicí digitálem Olympus C740.
Foto: Radek Valter. Foto: Radek Valter. Jméno: Radek Valter
Místo: Zdětín (Benátky nad Jizerou)
Poznámka: Přelet ISS a raketoplánu Discovery přes Měsíc. Fotografováno v čase 18:50 SEČ fotoaparátem Nikon D200 105 mm, ISO 200, expozice 2 s.
ISS přelétá přes Měsíc, 18:51 SEČ. Foto: Martin Čejka. ISS a Discovery v souhvězdí Oronu. Foto: Martin Čejka. Jméno: Martin Čejka
Místo: Vysoká na Kokořínsku (uprostřed pásu viditelnosti přeletu přes Měsíc)
Poznámka: Přelet ISS a raketoplánu Discovery přes Měsíc. Fotografováno v časech 18:51 SEČ (horní snímek) a 18:53 Snímek dole) fotoaparátem Olympus C750; expozice 4 s (Měsíc), 16 s (Orion) .
ISS přelétá přes Měsíc. Foto: Jan Mocek. ISS a Discovery nedaleko Měsíce. Foto: Jan Mocek. ISS a Discovery v Orionu. Foto: Jan Mocek. ISS a Discovery mizí v zemském stínu. Foto: Jan Mocek. Jméno: Jan Mocek
Místo: Lázně Bohdaneč
Poznámka: Přelet ISS a raketoplánu Discovery přes Měsíc fotografován Nikonem D70. První dva snímky expozice 3 s, výřez a zmenšeno 2x. Průlet pod Orionem a zmizení ISS v zemském stínu expozice 30 s, zmenšeno 4x. Bohužel lehce nedoostřeno a závěrka roztřásá stativ. Vypadalo to jako nádhérné a důstojné rozloučení s orbiterem Discovery, a že příště si ho vyfotíme leda v muzeu.

Leč ještě jedno dějství se odehrálo další den, 8. 3. 2011 kolem 19:15 SEČ. Tento přelet už byl relativně nízko nad jihozápadem. ISS ztrácela na raketoplán 39 sekund. "Hvězda" raketoplánu za sebou táhla mlhavý obláček či snad ohon a tak po obloze letěla umělá kometa! Z relativně přesvíceného města (Strakonice) byl ohon dlouhý asi 0,5° - 0,8° a jeho spodní strana se zdála ohraničená do ostrého oblouku, zadní a horní konec se difůzně rozplýval do prostoru. Viděl jsem "čůrání" raketoplánu poprvé a neumím si představit, jak by to šlo vyfotografovat. Poznámka redakce: Viz níže.


Fotogalerie čtenářů z 8. března 2011

Foto: Jiří Šíp. Foto: Jiří Šíp. Jméno: Jiří Šíp
Místo: Zábřeh na Moravě, Svébohov
Poznámka: Pozoroval jsem raketoplán triedrem a vypadalo to jako že z raketoplánu uniká palivo, na pohled pěkná rychlá kometa. Proto stopa u raketoplánu trochu rozmazaná. Stopa stanice ISS jasná. Foceno digitálním fotoaparátem SONY DSC H7, bezvětří, teplota -3° C, nad obzorem mírný zákal. Stránky autora. Poznámka redakce: S největší pravděpodobností "kometární" vzhled raketoplánu způsobilo upouštění odpadní vody v rámci finálních procedur před navedením na přistávací dráhu.
Foto: Miloš Žák Jméno: Miloš Žák
Místo: Havlíčkův Brod
Poznámka: Čas: 19:22 SEČ; technika: Canon EOS 300D + objektiv EF-S 18-55mm@24mm; expozice: 504s, clona f/5,6, ISO 200.
Foto: Vilém Heblík Jméno: Vilém Heblík
Místo: Pardubice
Poznámka: Dnes v 19:19 SEČ jsem pozoroval ještě poslední z posledních přeletů raketoplánu Discovery. Vizuálně byl vidět slabý mlhavý obláček kolem raketoplánu, který přecházel v jakýsi ohon, ne nepodobný kometárnímu. Efekt by měl být způsoben vypouštěním přebytečné vody z palivových článků. Když už Discovery a ISS klesaly níže k obzoru zachytil jsem je ještě jednou expozicí 30 sek. Discovery samozřejmě letěl před ISS, je to ta slabší "čára" vlevo.
Foto: Martin Popek Foto: Martin Popek Jméno: Martin Popek
Místo: Nýdek
Poznámka: ISS a mlhavý raketoplan Diskovery, který právě vypouštěl zbytkovou vodu a vypadal jak kometa s dvěma chvosty. Více.



Malý bombónek na závěr: video "kometárního" raketoplánu

Těm, kteří unikátní pohled na odpadní vodu upouštějící raketoplánem Discovery něviděli, přinášíme alespoň jako malou náplast video. Jeho autorem je Jens Hackmann z Weikersheimu v Německu, kde byl přelet ISS a "kometárního" raketoplánu 8. března 2011 vidět jen pár minut před přeletem nad Českou republikou.



Doporučené odkazy:
[1] Mise Discovery STS-133, průběžné zpravodajství (Vít Straka)
[2] Přírůstky do fotogalerie na Ukazy.astro.cz
[3] Předchozí čtenářské galerie na Astro.cz

  Horálek Petr   Zobrazeno: 12923x   Tisk

Text podléhá autorskému zákonu a nesmí být bez vědomí autora šířen.