Česká astronomická společnost

8. ročník Astronomické olympiády 2010/2011 skončil pražským finále - výsledky 2011.05.28 17:29

Logo České astronomické společnosti V pátek 27. května 2011 se v Praze uskutečnilo finále 8. ročníku Astronomické olympiády, kterou pořádá Česká astronomická společnost pro žáky základních škol a studenty gymnázií. 50 finalistů z celé České republiky se sjelo do Prahy, kde dopoledne absolvovali úlohy finále. Zatímco finalisté z 8. a 9. tříd úlohy řešili na Akademii věd na Národní třídě, žáci 6. a 7. tříd se sešli na Štefánikově hvězdárně na pražském Petříně. Odpoledne pak společně na Akademii věd vyslechli přednášku Prof. Petra Kulhánka z ČVUT na téma 12 let života s temnou energií, obdrželi diplomy a řadu odměn. Výherci si odnesli astronomické dalekohledy věnované firmou Supra Praha, s.r.o. (www.celestron.cz). V sobotu pokračovalo finále Astronomické olympiády exkurzí - dopoledne procházka Prahou astronomickou a odpoledne návštěva Národního technického muzea.

Tisková zpráva České astronomické společnosti z 28. května 2011

Výsledky

Kategorie EF (8. a 9. třída a ekvivalent víceletých gymnázií):

  1. Vojtěch Daniš, Gymnázium Olomouc - Hejčín, Olomouc
  2. Denis Lisztwan, Gymnázium, Frýdecká 30, Český Těšín
  3. Tomáš Smyčka, 6. Základní škola, Doberská 323, Kladno

Kategorie GH (6. a 7. třída a ekvivalent víceletých gymnázií):

  1. Hana Lounová, Gymnázium Olomouc - Hejčín, Tomkova 45, Olomouc
  2. Tomáš Locker, Gymnázium F. M. Pelcla, Hrdinů odboje 36, Rychnov nad Kněžnou
  3. Jan Čarnogurský, ZŠ Rokycany, Čechova 855, Rokycany

Astronomická olympiáda je v průběhu školního roku rozdělena do tří kol. První kolo probíhá na školách. Z něho pak postupují ti, kteří byli alespoň částečně úspěšní. V druhém kole, které je korespondenční, už musely děti více zabrat a mj. také uskutečnit praktická pozorování pod oblohou.

Letošního, již osmého ročníku se v jeho prvním kole zúčastnilo 8 718 prací. Ve druhém (korespondenčním) kole odevzdalo své práce 988 dětí, ze kterých 50 nejlepších dorazilo na pražské finále. Astronomická olympiáda probíhá také v dalších dvou kategoriích určených pro 1. až 4. ročník středních škol (čtyřleté studium). Tyto kategorie ve spolupráci s Českou astronomickou společností zajišťuje Hvězdárna a planetárium J. Palisy v Ostravě (planetarium.vsb.cz). Finále proběhlo v Ostravě 18. března a 20. května.

Kategorie AB (3. a 4. ročník středních škol):

  1. Jakub Vošmera, Gymnázium Matyáše Lercha, Brno
  2. Stanislav Fořt, Gymnázium Pierra de Coubertina, Tábor
  3. Filip Murár, Gymnázium Třebíč

Kategorie CD (1. a 2. ročník středních škol):

  1. Filip Murár, Gymnázium Třebíč
  2. Martin Raszyk, Gymnázium, Mírová 1442, Karviná- Nové Město
  3. Ondřej Theiner, Gymnázium Jírovcova, České Budějovice

Středoškolských kategorií se zúčastnilo 1 078 studentů, ve finále úlohy řešilo 30. Zejména pro lokální media je zajímavé statistické rozdělení řešitelů podle krajů, viz olympiada.astro.cz, v menu vybrat Aktuální ročník a dále si vybrat školní nebo korespondenční kolo a výsledky v jednotlivých kategoriích.

Na Astronomické olympiádě spolupracuje řada hvězdáren a planetárií v České republice v podobě konzultací. Ceny pro nejlepší finalisty v podobě astronomických dalekohledů poskytla firma Supra Praha, s.r.o. Partnery finále Astronomické olympiády jsou Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy - VŠB Ostrava, Statutární město Ostrava, Astronomický ústav AV ČR, Společnost Astropis, Nakladatelství Fraus, Hvězdárna Prostějov, Hvězdárna a planetárium M. Koperníka v Brně, Hvězdárna a planetárium v Plzni, Hvězdárna v Úpici, Hvězdárna Valašské Meziříčí, Hvězdárna Žebrák, Rádio Blaník. Na finále Astronomické olympiády a doprovodném programu se podílejí Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, Národní technické muzeum v Praze, Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě, Statutární město Ostrava a Pedagogická fakulta Západočeské univerzity v Plzni.

Astronomická olympiáda je zařazena a podporována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v kategorii A a je připravována ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Západočeské univerzity v Plzni. Nemalé časové náklady, které Česká astronomická společnost na Astronomickou olympiádu vydává, jsou velmi dobře vynaloženy - podpora dětí se zájmem o astronomii, vědu, souvislosti a s chutí a ochotou udělat něco navíc než co jim škola nezbytně předepisuje, je vynikající investice.

Více informací o Astronomické olympiádě (i o minulých ročnících) lze najít na olympiada.astro.cz. Tam také najdete např. seznam letošních finalistů včetně jejich školy a města, odkud jsou.

Kontakt:
Pavel Suchan Česká astronomická společnost (suchan@astro.cz, 267 103 040, 737 322 815)

  Suchan Pavel   Zobrazeno: 4654x   Tisk

Text podléhá autorskému zákonu a nesmí být bez vědomí autora šířen.