Česká astronomická společnost
Pro fajnšmekry: Asii a USA ohromí na konci jara 2012 tři výjimečné úkazy | 2011.08.15 10:00 |
Léto je čas dovolených. To letošní se již pomalu přehouplo do poslední čtvrtiny. Pokud si ale v duchu pokládáte otázku, na jakou dovolenou šetřit v příštím roce, máme pro vás žhavý tip. Není to omyl, že vás o tom informujeme s tak velkým předstihem. Šňůru mimořádných úkazů v květnu a červnu 2012 mohou využít cestovní kanceláře i nadšenci, kteří by si rádi spojili cestovatelský zážitek s neobvykle pestrou přehlídkou astronomických představení a měli dostatek času si vše promyslet a naplánovat. Jeden z těchto úkazů navíc už nikdo současně žijící nejspíš znovu nespatří… |
|
Přelom května a června roku 2012 bude především pro obyvatele východní Asie a západní poloviny Spojených států nebývale nabitý úkazy, které se nevidí každý den. Vše začne 21. května prstencovým zatměním Slunce v Číně, Japonsku a USA (kde bude přechodem přes časovou hranici úkaz vidět večer 20. května). Po dvou týdnech spatří obyvatelé týchž oblastí a ještě z Austrálie částečné zatmění Měsíce 4. června. Pouhé dva dny na to štafetu ukončí úkaz nejvýjimečnější ze všech - přechod Venuše přes Slunce. A teď k jednotlivým úkazům o něco podrobněji: Prstencové zatmění Slunce 20./21. května 2012 Zatmění přechází přes časovou hranici, takže začíná v ranních hodinách 21. května a končí večer 20. května. Pás annularity, z něhož bude zatmění pozorovatelné jako prstencové, povede od jihovýchodního pobřeží Číny a Hongkong přes Japonsko (přímo přes Tokio), severní Tichý oceán (jen kousek jižně od Aleutských ostrovů na Aljašce) a skončí v západní polovině Spojených států. Z Kalifornského pobřeží, v Nevadě či nízko na obzoru v Novém Mexiku se odehraje ve večerních hodinách před západem Slunce. Nejdéle potrvá na oceánu pod Aleutskými ostrovy 5 minut 46 sekund. Měsíc při něm skryje přibližně 89 procent plochy slunečního kotouče, zbytek bude zářit jako "ohnivý prstenec". V japonském Tokiu se "prstýnek" vytvaruje v dopoledních hodinách na 5 minut 4 sekundy ve výšce 35° nad obzorem. Na pobřeží severní Kalifornie nedaleko městečka Klamath bude v podvečer sluneční kroužek zářit 4 minuty 47 sekund ve výšce necelých 22°. Jako částečné toto zatmění uvidí lidé na velkém území východního a severovýchodního Ruska, v Mongolsku, na Aljašce, v Kanadě a také v Grónsku. Další informace:
Částečné zatmění Měsíce 4. června 2012 Při tomto měsíčním zatmění se náš soused v úplňku ponoří shora do zemského stínu přibližně 38 procenty svého průměru. Ponořená část Měsíce je mnohem méně pokryta měsíčními moři, takže je světlejší a nebude tak výrazně kontrastovat s nezakrytou částí Měsíce. Bude tak bez problému možné alespoň tušit narudlou barvu v zemském stínu, dalekohledu samozřejmě podívanou umocní. "Ukousnutý" Měsíc se bude nacházet nedaleko krásného souhvězdí Štíra. O celý úkaz nepřijdou především Australané a Novozélanďané, z jejichž "protinožské" perspektivy bude Měsíc ukousnutý shora. Na západním pobřeží USA Měsíc zapadá až před koncem očima již nepostřehnutelné polostínové fáze. V Japonsku bude Měsíc vycházet již z okraje potemnělý a fáze částečného zatmění bude následovat vzápětí. V Číně vyjde Měsíc v době maxima úkazu, více ve vnitrozemí až po maximu. Další informace:
Přechod Venuše přes Slunce 6. června 2012 Celý přechod spatří lidé ve východní polovině Austrálie, Asie (v Číně, v Mongolsku, Japonsku a Rusku), na Aljašce, v Kanadě, Grónsku, na Islandu a na severním pólu, kde bude zrovna polární den. Alespoň část úkazu bude pozorovatelná z celého území USA, severního cípu jihoamerického kontinentu, zbytku Asie, východní Afriky a téměř celé Evropy včetně České republiky. V Česku se budeme moci pokochat poslední přibližně třetinou úkazu časně ráno po východu Slunce. Tento přechod Venuše je druhý z červnových dvojic (2004 a 2012). Další dvojice přechodů bude prosincová a první tranzit z této dvojice se odehraje až 11. prosince 2117. Nikdo ze současně žijících lidí se jej pravděpodobně nedožije. Úkaz je tedy nesmírně vzácný. Další informace:
Všechny tři úkazy by člověk teoreticky, tedy v závislosti na počasí, mohl spatřit buď z jihovýchodního pobřeží Číny (a na severu Taiwanu) a v Japonsku (centrální linie prstencového zatmění Slunce přechází přímo přes Tokio) nebo na západním pobřeží Spojených států (Kalifornie, Nevada, Nové Mexiko nebo západní Texas). Z hlediska klimatologické i smogové situace je určitě vhodnější vybrat si Spojené státy. Prstencové zatmění Slunce bude zvláštní ozdobou slunečního západu, částečné měsíční zatmění tam skončí v ranních hodinách ještě nad obzorem a z přechodu Venuše tu nebude pozorovatelná jen poslední asi osmina úkazu po západu Slunce. Z průměrného výskytu oblačnosti v květnu a červnu je tam přibližně 70% naděje jasného počasí. A to už je dost. Českou republiku štěstí v podobě tří "stínových" úkazů za necelý měsíc potkalo před 8 lety, v květnu roku 2003. V příhodně přezdívaném "stínovém měsíci" se odehrál nejprve přechod Merkuru přes Slunce 7. května, poté částečná fáze úplného zatmění Měsíce 16. května a vše završil znamenitý východ výrazně částečně zatmělého Slunce 31. května. Znovu se v tomto století podobné série v Česku nedočkáme. Ve světě se jí z jednoho místa na Zemi budou moci nabažit až v roce 2032, a to opět ve východní Asii. Vše začne 18. října úplným zatměním Měsíce, 3. listopadu na to naváže částečné zatmění Slunce a vrcholem bude přechod Merkuru 13. listopadu (v ČR z této přehlídky uvidíme první a třetí úkaz). Takže ještě pořád váháte? Poznámka na závěr: Pokud budete za touto šňůrou úkazů pořádat veřejný zájezd, můžete nás kontaktovat, abychom jej přidali do seznamu expedic uveřejněných na webu Expresních astronomických informací (tato poznámka se týká i dalších podobných úkazů, například úplného zatmění Slunce v listopadu 2012). Doporučujeme: |
|
Horálek Petr Zobrazeno: 7464x Tisk |
Text podléhá autorskému zákonu a nesmí být bez vědomí autora šířen.